خبرنگاران گذری بر تاریخ جوزدان نجف آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه

به گزارش ایران 20 دانلود، اصفهان- خبرنگاران- کتابگذری بر تاریخ جوزدان موقعیت جغرافیایی، آداب رسوم، اقتصاد، مشاهیر و تاریخ انقلاب اسلامی مردم این دیار شهرستان نجف آباد را توضیح داده است.

خبرنگاران گذری بر تاریخ جوزدان نجف آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه

جوزدان یکی از قدیمی ترین شهرهای استان اصفهان، جز شهرستان نجف آباد و در جنوب شرق شهر فولاد شهر قرار گرفته است و اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری مدیریت می گردد.

جوزدان از سال 1387 با تصمیم مسئولان از روستا به شهر تبدیل شد.

کتاب گذری بر تاریخ جوزدان دارای 10 فصل شامل شرایط جغرافیایی، تاریخ و مقولات آن، مراکز مذهبی و عالمان دینی، علم آموزی و دانش، مسکن و معماری قدیم، اقتصاد و اشتغال کشاورزی، شرایط فرهنگی و اجتماعی، آداب و رسوم و اعتقادات، جوزدان در انقلاب اسلامی و اسناد و تصاویر است.

در این کتاب نویسنده به آب و هوا، پوشش های گیاهی، گونه های جانوری، قنات های آب معروف آن، نحوه تقسیم آب، خشکسالی و ترسالی، طایفه ها و فامیل های مردم و کدخدایان این شهر اشاره و آثار تاریخی و اتفاقات قدیمی را بیان نموده است.

سفر رضاخان به جوزدان یکی از مطالب این کتاب است که در این سفر رضا خان پول های اداره لنیج انگلیس را در تعدادی از خانه های جوزدان پنهان می نماید.

علم آموزی در جوزدان موضوع دیگری است که نویسنده این کتاب به آن اشاره نمود و مدل آن را مکتب خانه ای و ملال و شاگری معرفی نموده است.

نحوه گذراندن اوقات فراغت، غذاهای سنتی، فرهنگ عمومی مردم، بازی های محلی، آیین های ازدواج، و مناسبات فرهنگی، دینی و انقلابی از دیگر محتوای این کتاب است.

نگارنده تصاویری از اسناد تاریخی و عکس چهره شخصیت های عظیم این خطه را در کتاب گذری بر تاریخ جوزدان به چاپ رسانده است.

کتاب گذری بر تاریخ جوزدان با کوشش سعادت ابراهیمی جوزدانی در 389 صفحه به نگارش درآمده و و توسط اقبال صالحی ویراستاری و بازنویسی و 2 هزار جلد از آن منتشر شده است.

نویسنده ماندگاری تاریخ این شهر، آداب و رسوم و حفظ هویت محلی، انگیزه خود از این اقدام فرهنگی اعلام نموده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1297

به "خبرنگاران گذری بر تاریخ جوزدان نجف آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبرنگاران گذری بر تاریخ جوزدان نجف آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گذری بر تاریخ جوزدان نجف آباد کتاب جامع برای شناخت منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید