خبرنگاران زنان عربستان اجازه عضویت در نیروهای مسلح را خواهند داشت

به گزارش ایران 20 دانلود، تهران - خبرنگاران - دولت عربستان در ادامه سیاست هایی که ولیعهد سعودی نام آن را اصلاحات اجتماعی گذاشته است به زنان این کشور اجازه عضویت در ارتش و نیروهای مسلح را خواهد داد.

خبرنگاران زنان عربستان اجازه عضویت در نیروهای مسلح را خواهند داشت

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران ، روزنامه عرب نیوز که به زبان انگلیسی منتشر می شود از اقدام ریاض برای فراهم کردن زمینه پیوستن زنان به صفوف ارتش این کشور خبر داد و نوشت که عربستان راه را برای زنانی که علاقه مند به پیوستن به ارتش هستند، باز کرده است.

این اقدام در راستای اقداماتی انجام می شود که عربستان برای اولین بار در سال 2019 آغاز کرد و طی چند سال گذشته به ظاهر اقداماتی را برای آزادی زنان و نقش آفرینی بیشتر آن ها در زندگی اجتماعی و اقتصادی کشور انجام داده است.

همزمان با انجام این اصلاحات، دهها زن فعال مدنی و حقوقی به دلیل مخالفت با سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در زندان به سر می برند و گزارش هایی درباره اعمال شکنجه علیه آنان منتشر شده است .

بر اساس دستورالعمل جدید دولت عربستان ، به زنان اجازه داده می شود تا در ارتش، نیروی دریایی، موشکی و خدمات پزشکی نیروهای مسلح از درجه سربازی و گروهبان یکم آغاز و به ترفیع درجات نظامی برسند.

به نوشته این روزنامه، زنان متقاضی استخدام در ارتش عربستان باید دارای شرایط خاصی از جمله نداشتن سوابق کیفری، سلامت کامل، داشتن حداقل 21 سال و حداکثر 40 سال سن و داشتن قدی بالاتر از 155 سانتی متر باشند.

عرب نیوز با اشاره به اینکه همه متقاضیان باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشند، اضافه نمود: زنان دارای همسر خارجی مجاز به عضویت در ارتش نیستند.

پیش از این محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تلاش هایی برای صدور چندین قانون و فرمان حکومتی در جهت دادن آزادی های بیشتر به زنان سعودی از جمله رانندگی، حضور در مسابقات ورزشی، مسافرت، کار و راه اندازی مشاغل خصوصی بدون رضایت شوهر یا پدر را انجام داده بود.

ناظران سیاسی معتقدند که اقدامات اخیر ولیعهد سعودی در حالی انجام می شود که این کشور از سوی نهادها و مجامع بین المللی با نقدها شدیدی در زمینه حقوق بشر و محدودیت های آزادی های مدنی روبرو است و با توجه به نقدهای که دولتمردان جدید آمریکا از عربستان به خاطر نادیده دریافت حقوق بشر، محدودیت آزادی بیان و زندانی کردن زنان فعالان حقوق بشری در این کشور انجام داده اند، مقامات ریاض سعی دارند با این برنامه ها توجه دولت جدید واشنگتن را به خود جلب کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1543

به "خبرنگاران زنان عربستان اجازه عضویت در نیروهای مسلح را خواهند داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنان عربستان اجازه عضویت در نیروهای مسلح را خواهند داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید