ثبت جنگل های هیرکانی در میراث جهانی یونسکو

به گزارش ایران 20 دانلود، جنگل های هیرکانی ایران به عنوان دومین منبع بزرگ طبیعی ایران، در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. اکنون کشور ایران دارای دو آثار طبیعی در میراث یونسکو می باشد که اولین آن ها بیابان لوت بوده است.

ثبت جنگل های هیرکانی در میراث جهانی یونسکو

در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث دنیای یونسکو در 14 تیرماه، جنگل های هیرکانی ایران در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت شد. با تأیید کارشناسان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و کسب اکثریت آرا این جنگل ها به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در میراث دنیای قرار گرفت.

جنگل های هیرکانی که به جنگل های شمال معروف است مساحتی بالغ بر 55 هزار کیلومترمربع را به خود اختصاص داده اند. این جنگل ها در خاک ایران و جمهوری آذربایجان سبز شده اند و در داخل شامل حاشیه جنوب و جنوب غربی دریای خزر می شود.

هیرکانی یکی از ارزشمندترین جنگل های دنیا به شمار می رود و با قدمت 40 میلیون ساله یک موزه طبیعی در دامن طبیعت است.

جنگل های هیرکانی یکی از زیست بوم های مهم دنیا

این جنگل های پهن برگ بخش عمده ای از مناطق شاقتصادی ایران را پوشانده است و در عصر یخبندان هم ردی از جنگل ها وجود داشته که با سرانجام این عصر گسترش بیشتری یافته اند.

بیش از سه هزار و 200 گونه گیاهی در این ناحیه موجود است که هیرکانی را ازنظر پوشش گیاهی بسیار غنی کرده است. البته در این جنگل 58 گونه پرنده و پستاندار هم سکونت دارند که یوزپلنگ معروف ایرانی هم در این مکان زندگی می کند.

تنوع گیاهان و جانوران در هیرکانی آن را به عنوان یکی از 200 زیست بوم طبیعی دنیا در فهرست صندوق حیات وحش دنیا قرار داده است.

جنگل های هیرکانی در وهله اول به عنوان برآورده سازی نیاز طبیعی انسان یعنی اکسیژن اهمیت دارد و در وهله دوم ازنظر گردشگری و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

اما این روزها این جنگل های گران بها حال وروز خوبی ندارند و 42 درصد آن در معرض نابودی قرارگرفته است. توسعه سریع عمرانی، چرای بی رویه، برداشت غیرقانونی از منابع جنگل، ساخت وساز، تصرف غیرقانونی زمین ها، توسعه ناپایدار گردشگری و موارد بسیار دیگری در حال تخریب این جنگل های ارزشمند هیرکانی شده است.

امید است با ثبت دنیای جنگل های هیرکانی و برنامه های بلندمدت به احیای دوباره آن کمک کند.

اولین اثر طبیعی ثبت شده ایران در میراث دنیای یونسکو

بیابان لوت اولین اثر طبیعی ایران بود که با تلاش های بسیار در تیرماه 1395 جز میراث یونسکو ثبت دنیای شد.

بیابان لوت بیست و هفتمین بیابان بزرگ دنیا به شمار می رود که با مساحتی بالغ بر 40 هزار کیلومترمربع بخش های از کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را شامل می شود.

بیابان لوت ازجمله مناطق خشک و فوق گرم دنیا شناخته می شود که بیشترین دمای ثبت شده برای آن 70 درجه سانتی گراد بوده است. دانشمندان رنگ تیره و خشکی سطح که موجب جذب گرمای خورشید می شود را علت گرمای بالای آن دانسته اند.

جاذبه های بیابان لوت

لوت در لغت به معنای لخت، برهنه و بی آب وعلف است اما این عریان فوق گرم دارای جاذبه های اسرارآمیزی هم می باشد.

یکی از مناظره شگفت انگیز آن کلوت های شهداد ست که از دور شبیه به شهر یا برج می ماند. این کلوت ها از مرتفع ترین هرم های ماسه ای دنیا هستند. در این فضا هیچ علائم حیاتی وجود ندارد و هیچ انسانی قادر به گذر از تمامی بخش های آن نشده که زین سبب برخی این مکان را شهر ارواح یا موجودات خیالی می دانند.

از دیگر عجایب این کویر، پیدا شدند آثار باستانی با تمدن هزارساله است. آثاری مانند ظروف سفالی، مرمری و فلزی که دارای رنگ و طرح است.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 927

به "ثبت جنگل های هیرکانی در میراث جهانی یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جنگل های هیرکانی در میراث جهانی یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید