توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است

به گزارش ایران 20 دانلود، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیران دستگاه های اجرایی سیستان و بلوچستان خواست پروژه توسعه ارتباطات روستایی استان را یک سوپر پروژه به عنوان نمونه ای از محرومیت زدایی این استان ببینند.

توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است

محمدجواد آذری جهرمی در نهمین روز سفر 10 روزه خود به سیستان و بلوچستان در جلسه هماهنگی بین دستگاهی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار این استان، مدیران اجرایی و کنندگان اپراتورها گفت: در این استان سه هزار و 442 روستای بالای 20 خانوار داریم که 73 درصد به نحوی به شبکه ارتباطی متصل هستند و حدود 27 درصد روستاهای منطقه متصل نیستند.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار وزارت آموزش و پرورش، چیزی حدود 100 هزار نفر از دانش آموزان سیستان و بلوچستان به دلیل نداشتن دسترسی به شبکه ارتباطی محروم از تحصیل هستند افزود: این تعداد 12.5 درصد آمار دانش آموزان این استان شامل می شود که به هیج وجه قابل قبول نیست، این در حالیست که در روستاهای استان خانه های بهداشتی هستند که به شبکه های ارتباطی متصل نیستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای محرومیت زدایی حوزه ارتباطات سیستان و بلوچستان طی 9 روز، برنامه عملیاتی را استخراج کردیم، براساس این برنامه یک خط قرمز برای تکمیل و نهایی کردن پروژه معین شد که این خط قرمز سرانجام اردیبهشت است.

وی با بیان اینکه ما متعهد به دسترسی تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان تا سرانجام اردیبهشت هستیم بیان نمود: برنامه عملیاتی خودمان را در سه فاز لحاظ کرده ایم، فاز یک و 2 خیلی نیاز به هماهنگی های بین دستگاهی ندارد.

جهرمی افزود: در فاز یک 294 روستا و در فاز دوم 385 روستا متصل خواهند شد اما تحقق فاز سه که قرار بوده 808 روستا متصل شوند نیازمند همکاری ها و هماهنگی های بین دستگاهی است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه برای ساخت سایت های جدید به طور مثال نیازمند زمین هستیم که باید سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند افزود: برای دسترسی به این مناطق هم نیازمند جاده هستیم که باید اداره راهداری وارد عمل شود و یا برای فعال شدن این سایت ها نیازمند برق هستیم که باید اداره برق همکاری کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شرح داد: از سوی دیگر در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان هم برای ساخت سایت های جدید و تقویت پوشش ارتباطی با کاهش سرعت روبرو شده ایم که دلیلش هم معطل ماندن صدور مجوزها در شهرداری هاست.

وی تاکید کرد: بنابراین برای اینکه بتوانیم تمامی روستاهای سیستان و بلوچستان را تا زمان معین شده به شبکه ارتباطی متصل کنیم نیازمند یک همت و هماهنگی ها همه جانبه و کار جمعی هستیم.

آذری جهرمی ادامه داد: زمان سرانجام فاز دوم پروژه 20 اسفند بوده و از این تاریخ باید خروجی های فاز سه آماده شود به این معنا که باید جلسات هماهنگی بین دستگاهی را از همین فردا آغاز کنیم.

وی با اشاره به اینکه خروجی پروژه ما روستاهای متصل هستند؛ زمانی که مردم بتوانند سرویس دریافت کنند شرح داد: اگر این پروژه با هماهنگی های بین دستگاهی پیروز شود می توانیم آن را نمونه ای برای محرومیت زدایی در سایر حوزه ها در نظر بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خطاب به مدیران سیستان و بلوچستان گفت: من از همه دوستان و مدیران استانی از صمیم قلب می خواهم که این پروژه را پروژه خودشان بدانند و احساس کنند تک تک بچه هایی که در این روستاها ساکن و از دسترسی به شبکه ارتباطی محروم هستند را بچه های خودشان تلقی کنند.

وی با بیان اینکه اگر این پروژه تکمیل شود تمام دستگاه های سیستان و بلوچستان از مواهب آن برخوردار می شوند افزود: اگر پوشش جاده ای 800 کیلومتری تکمیل شود اورژانس، راهداری، نیروی انتظامی کارشان راحت می شود و شاخص های کل استان بالا می رود.

آذری جهرمی ادامه داد: اگر شبکه ارتباطات تکمیل شود شرایط برای اداره آب، برق و گاز برای تکمیل زیرساخت های خودشان تسهیل می شود، بنابراین از ثمرات این پروژه همه دستگاه های سیستان و بلوچستان بهره مند خواهند شد.

وی گفت: فردا که ما سیستان و بلوچستان را ترک می کنیم کار را به یکی از معاون های خودمان تحویل می دهیم و تا سرانجام پروژه هر هفته یکی از معاونان وزارت ارتباطات در استان حضور خواهد داشت تا کار به نحو مطلوب به انتها برسد.

در ادامه این نشست کننده اپراتورها نیازهای خود از دستگاه های اجرایی را مطرح کردند و ضمن توافق برای تشکیل کارگروهای هماهنگی بین دستگاه ها، مدیران اجرایی سیستان و بلوچستان برای تسهیل پروژه محرومیت زدایی ارتباطات استان ، قول مساعد همکاری را دادند.،ایرنا

بیشتر بخوانیم: اگر مقاومت وزارتخانه نبود 90 درصد روستاها اینترنت نداشت

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1412

به "توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید