توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تبادل اسرای جنگی

به گزارش ایران 20 دانلود، نخست وزیر ارمنستان از دست یابی به توافق تبادل زندانیان با طرف آذربایجانی بر اساس اصل همه در برابر همه اطلاع داد و وعده داد: تمامی اسرای درگیری های اخیر و چه افراد دستگیر شده قبل، به کشور بازگردانده می شوند.

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تبادل اسرای جنگی

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، امروز شنبه گفت که اصل همه در برابر همه در مبادله زندانیان با جمهوری آذربایجان در منطقه درگیری های قره باغ کوهستانی، مورد توافق قرار گرفته است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

پاشینیان امروز در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم کشورش، گفت: مهمترین وظیفه در حال حاضر بازگرداندن زندانیان جنگ است. در همینجا می خواهم بگویم که در این خصوص پیشرفت هایی حاصل شده. در واقع، در مورد اصل مبادله همه در برابر همه توافق شده است.

نخست وزیر ارمنستان یادآور شد که این موضوع هم به کسانی که در جریان تشدید درگیری های اخیر در منطقه قره باغ دستگیر شده اند و هم کسانی که قبل از این اسیر شده اند، مربوط می گردد.

به گفته پاشینیان، ایجاد مکانیزم موثری برای بازگرداندن زندانیان بسیار مهم است و اطلاعات دقیق در این رابطه ممکن است در آینده بسیار نزدیک ظاهر گردد.

نخست وزیر ارمنستان همچنین اشاره نمود که یکی دیگر از مسائل مهم قره باغ کوهستانی جستجوی مفقودان است. وی اضافه نمود: از تاریخ 9 نوامبر (19 آبان ماه)، تا به امروز بیش از 600 جسد از نیروهای کشته شده از منطقه درگیری ها خارج شده و 500 جسد هم در مرحله شناسایی واقع شده است. با درجه بالایی از احتمال می توان گفت که اینها اجساد هموطنان گمشده ما هستند. شناسایی با استفاده از آزمایش دی.ان.ای انجام می گردد. تا به امروز، 135 جسد قربانیان جنگ شناسایی و به نزدیکان آنها تحویل داده شده است.

در اول ماه دسامبر، تیگران آوینیان معاون نخست وزیر ارمنستان گفته بود که ایروان اصل همه در برابر همه را برای تبادل اسرای درگیری های قره باغ کوهستانی، به طرف آذربایجانی پیشنهاد نموده است. مقامات باکو نیز خواهان استفاده از اصل همه در برابر همه برای این منظور شده بودند.

چند روز قبل، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که مسکو هیچ اقدام عمدی برای به تعویق انداختن تبادل اسیران جنگی و اجساد کشته شدگان طرفین درگیری ها در قره باغ مشاهده ننموده، ولی دشواری های واقعی در پیشبرد این فرایند وجود دارد که طرف روسی امیدوار است، هرچه سریعتر حل و فصل شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1292

به "توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تبادل اسرای جنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تبادل اسرای جنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید