تصاویر ، کارتن خوابی فقط در کلانشهرها نیست ، کاشان گرمخانه ندارد

به گزارش ایران 20 دانلود، کارتن خواب ها دلتنگ خانواده، همسر و فرزندان هستند، برخی از آنها سال هاست نه خانواده هایشان را دیده اند نه خبری از همسر و فرزند دارند؛ از همه جای ایران کارتن خواب در کاشان هست؛ تهران، اصفهان، کرمان، همدان و...

تصاویر ، کارتن خوابی فقط در کلانشهرها نیست ، کاشان گرمخانه ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، شاید اگر به هر یک از شهروندانی کاشانی بگویید در این شهر کارتن خواب وجود دارد، باور نکنند؛ اما به گفته مسئول مرکز کاهش آسیب نوید، حدود 50 تا 70 کارتن خواب در کاشان وجود دارد که زندگی خود را در خرابه ها، پارک ها و خیابان های شهر سپری می کنند. برخی از شهروندان از وجود و جولان کارتن خواب ها و نبود گرمخانه یا سرپناه برای آن ها ناراضی هستند، زنان و مردان بی سرپناهی که صبح تا شب به دنبال لقمه نانی هستند و شب ها هم در پارک ها و خرابه ها شب را صبح می کنند.

شاید تصور بسکمک از ما از کارتن خوابی، مردانی با سن های بالاست که به خاطر اعتیاد مجبور بودند از خانه دور باشند اما اگر روزگار کارتن خواب ها ببینید متوجه می شوید بین آن ها جوانی هستند که به خاطر اشتباهات خودشان و ناسازگاری جامعه به این روز افتاده اند. کارتن خواب ها از شرایط عادی دور شده اند و همین موضوع عامل ارتکاب جرم و برخی ناهنجاری های اجتماعی در میان آنان شده است، کمک به تغییر جهت زندگی و ساماندهی آن ها باید در دستور کار مسؤولان مربوطه قرار بگیرد.

مردم کاشان از وجود کارتن خواب ها بی اطلاع هستند

یکی از شهروندان در پاسخ به این سؤال که از وجود کارتن خوابی در کاشان اطلاع دارید، اظهار کرد: مگر در کاشان کارتن خواب داریم؟ من همیشه فکر می کردم در شهرهای بزرگ مثل تهران این افراد وجود دارند. وی ادامه داد: وجود افرادی که به دلیل فقر یا معضلات اجتماعی مجبور به کارتن خوابی می شوند دردناک است و مسؤولان باید فکر اساسی برای این افراد انجام دهند و باید به این افراد بیشتر رسیدگی شود. امیدواریم مسؤولان مربوطه با رسیدگی به شرایط این افراد، زندگی عادی را به آن ها ببخشند تا جامعه ما از وجود این پدیده نامبارک عاری شود.

یکی از بناهای قدیمی کاشان به مخروبه تبدل شده که در گوشه از این خرابه ها که یک زمانی هزاران کارگر در آنجا مشغول به کار بودند و زندگی خود را می گذراندند، حفره های بزرگی است که کارتن خواب ها در آنجا شب را صبح می کردند؛ دیگر پاتوق های کارتن خواب ها همین بساط است، برخی از آن ها با سرقت، برخی از آن ها با جمع آوری ضایعات و زباله و برخی با تکدی گری صبح خود را شب می کنند تا در طول روز پول مواد مخدرشان را تهیه کنند.

زندگی برای ما بی خانمان ها و کارتن خواب ها تمام شده است

مراد از اولین کارتن خواب هایی است که در کارخانه زندگی می کند؛ با صورتی سوخته از آتش گاز دستی می گوید صاحب یک فرزند دختر است اما به خاطر شرایطی که دارد نمی تواند به زندگی قبلی اش برشود. به خاطر سوختگی که در صورت و دستم به وجود آمده است، درد زیادی را تحمل می کند اما چاره ای ندارم و باید دنبال ضایعات بگردم تا پول موادم تأمین شود. مراد 23 سال است که کارتن خواب شده و 11 سالش را در کارخانه گذرانده است؛ وی می گوید: با چه رویی نگاه به زن و بچه ام کنم وقتی با این شرایط زندگی می کنم؟ آن ها در رفاه هستند و نیازی به من ندارند؛ من هم آن قدر اینجا می مانم تا در همین مخروبه ها بمیرم؛ توانایی ترک کردن که ندارم حداقل بمیرم تا شب ها آوارهٔ خرابه نباشم.

کارتن خواب ها دل تنگ خانواده، همسر و فرزندانشان هستند، برخی از آن ها سال هاست نه خانواده هایشان را دیده اند نه خبری از همسر و فرزندانشان دارند؛ از همه جای ایران کارتن خواب در کاشان است؛ تهران، اصفهان، کرمان، همدان و...

درآمدهایمان بوی زباله می دهد

رضا یکی دیگر از کارتن خواب ها، از خستگی و آوارگی این چنین می گوید: 11 سال است کارتن خواب هستم؛ صبح که از گوشه خرابه ها از خواب بیدار می شوم، در سطل های زباله ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف را جمع آوری می کنم تا بتوانم پول موادم را تهیه کنم. رضا با چشمانی گریان از پسر بیست ساله اش می گوید که برای خودش مردی شده است اما به خاطر شرایطی که دارد از دیدنش محروم است. برای تهیه پول مواد دست به همه کاری زده ام؛ از سرقت آیفون های تصویری منازل تا ضبط ماشین و ...

همه آن ها انسان هستند که به خاطر اشتباه در جهت زندگی، بیراهه رفته اند، اما همه این مسائل دلیلی برای بی توجهی مسؤولان و متولیان شهر به کارتن خواب ها نخواهد بود؛ بیشتر کارتن خواب ها آرزو دارند اعتیادشان را ترک کنند و به زندگی عادی برگردند.

13 دستگاه برای ساماندهی بی خانمان ها مسئولند

مجتبی ناجی، معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه نقش سازمان بهزیستی بعد از شناسایی و تشخیص افراد آسیب دیده اجتماعی ساماندهی و جانمایی افراد در مراکز سالمندان کمپ ها و مراکز اعصاب و روان است، اظهار کرد: با هزینه دولت این افراد پذیرفته و تحت درمان و مددکاری قرار می گیرند. سیزده دستگاه حاکمیتی با موضوع وزارت کشور، استانداری و فرمانداری مسأله ساماندهی افرادی که بی خانمان یا متکدی هستند را بررسی می کنند و این افراد به وسیله شهرداری، نیرو انتظامی شناسایی و با دستور قضایی به مراکز مرتبط انتقال داده می شوند و کسانی که از شهرها و استان های دیگر باشند به شهر و استان مربوطه ارجاع داده می شوند.

وی گفت: اگر کاشان نیاز به گرم خانه و یا سرپناه دارد باید تحت نظارت شهرداری موردبررسی قرار بگیرد. در استان اصفهان یک سرپناه موجد است که برای معتادینی که جای خواب ندارند، استفاده می شود. یکی از رسالت های سازمان بهزیستی این است که در زمینهٔ مداخلات مددکاری، حمایتی، توان بخشی و بازپروری فعالیت و حضورداشته باشد که در کاشان خیلی از افرادی که در کمپ ها هستند از همین طریق ارجاع داده شده اند. برخی شهرها توریستی هستند و وجود این معضلات چهره شهر را خراب می کند. افرادی که سالمند یا معتاد هستند و از شهرها استان های دیگر وارد شهرستان شده اند، برای جمع آوری به استان های مربوطه ارجاع داده می شوند.

کاشان 50 تا 70 نفر کارتن خواب دارد

علی شاهدی، مسؤول مرکز کاهش آسیب نوید کاشان نیز با اشاره به اینکه در مرکز دی آی سی، روزی 5 ساعت فعالیت داریم که افراد بی خانمان به آنجا مراجعه می کنند، اظهار کرد: در مرحله اول افرادی که به ما مراجعه می کنند روزی یک وعده غذای گرم، یکدست لباس دست دوم، و استفاده از حمام و وسایل بهداشتی به آن ها ارائه می کنیم. دوره قبل و دوره جدید شورای شهر کاشان چندین جلسه را داشتیم و در کمیسیون اجتماعی شورا، مسائل را توضیح دادم و دونفر از اعضای شورای شهر از مراکز بازدید کردند و با چندین جلسات متعدد قرار شد شهرداری به ما کمک کند و مکان مناسبی برای این تأسیس کند اما شورای شهر از ما هیچ حمایتی نکرد و هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی افزود: کاشان بالای 50 الی 70 نفر کارتن خواب دارد که شب ها بیرون می خوابند و نیازمند حمایت مسؤولان و خیرین هستیم تا بتوانیم سرپناهی برای آن ها فراهم کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1137

به "تصاویر ، کارتن خوابی فقط در کلانشهرها نیست ، کاشان گرمخانه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، کارتن خوابی فقط در کلانشهرها نیست ، کاشان گرمخانه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید