تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم

به گزارش ایران 20 دانلود، گران شدن قیمت مواد لبنی به خصوصی شیر و ماست به عنوان بخش اصلی احتیاج غذایی جامعه، تبعات ناگواری برای سلامت مردم دارد.

تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم

به گزارش مهر، لبنیات به عنوان بخش مهمی از احتیاج غذایی جامعه، نقش بسزایی در وضعیت سلامت مردم دارد. به طوری که عدم مصرف لبنیات، ارتباط مستقیم با بروز انواع بیماری های خطرناک دارد.

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس، با بیان اینکه نوسانات شدید بازار لبنیات و گوشت نتیجه عدم توزیع ناعادلانه است، گفت: مردم مجبورند، سفره شان را از مواد لبنی و پروتئینی خالی نمایند و این امر درآینده هزینه های سنگینی در حوزه سلامت به ما تحمیل خواهد نمود.

وی ادامه داد: تحمیل هزینه های سنگین درمانی پیامد منفی حذف لبنیات از سفره مردم به ویژه دهک های پایین جامعه است و این در حالی است که دولت نباید اجازه دهد محصولات لبنی و گوشتی که نقش بسزایی در افزایش سرانه سلامت جامعه دارند، از سفره مردم حذف گردد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کسری گوشت و لبنیات در کشور نداریم، یادآورشد: کاهش سرانه سلامت جامعه با گرانی هفتگی لبنیات در راه است.

حبیب الله نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نرخ گوشت و لبنیات کلاف سردرگم برای اقشارکم درآمد جامعه است، گفت: شیوع بیماری های غیرواگیر با خروج لبنیات از سفره مردم محتمل است.

وی با عنوان این مطلب که سزاوار نیست با دست خودمان سفره مردم خالی از لبنیات و گوشت گردد، اضافه کرد: نرخ گوشت و لبنیات تبدیل به کلاف سردرگمی شده است که بیش از هر موضوعی، سلامت شهروندان را تهدید می نماید.

مصرف محصولات لبنی به خصوص شیر و ماست، به عنوان مهم ترین ماده غذایی مورد احتیاج بدن، از اهمیت بالایی در ارتقاء سلامت مردم برخودار است که حذف لبنیات از برنامه غذایی روزانه، تبعات ناگواری به دنبال دارد. شاید یکی از راه های کنترل بیماری های غیرواگیر، استفاده از مواد غذایی سالم است که حاوی انواع ویتامین ها و پروتئین های مورد احتیاج بدن هستند. در این بین، خوردن روزانه یک لیوان شیر و همچنین سایر مواد لبنی، می تواند قوای جسمانی فرد را در مقابله با انواع بیماری ها، تا حدود زیادی مقاوم سازد.

بدن انسان همواره حالت دوگانه ای درباره استخوان ها دارد، و در واقع همزمان با تجزیه استخوان ها، استخوان سازی می نماید. تا سن 30 سالگی، استخوان سازی خیلی سریع تر از تجزیه استخوان ها پیش می رود، اما بعد از 30 سالگی، این روند معکوس می گردد، و تجزیه استخوان ها بر استخوان سازی غلبه می نماید. بهترین راه برای تقویت اسکلت بدن، استفاده از کلسیم است و لبنیات یکی از بهترین منابع کلسیمی به شمار می روند، چون بدن انسان کلسیم را به وسیله مصرف لبنیات بهتر از روش های دیگر جذب می نماید. به همین خاطر وقتی که استفاده از محصولات لبنی را حذف می کنید، باید بدانید که بدن تان را در وضعیت ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهید و حتی احتمال شکستگی های استخوانی را افزایش می دهید.

طبق نتایج یک مطالعه جدید مصرف بیش از دو وعده ماست در هفته ریسک ابتلا به بیماری قلبی یا سکته را کاهش می دهد.

کارشناسان تغذیه عنوان می نمایند ماست که به وسیله تخمیر باکتریایی شیر فراوری می گردد، می تواند منبع مواد مغذی مهمی نظیر پروتئین باشد.

فشارخون بالا فاکتور پرخطر اصلی بیماری قلبی-عروقی است. آزمایشات بالینی قبلی تاثیرات مفید مصرف لبنیات را بر سلامت قلبی-عروقی اثبات نموده اند.

نتایج تحقیقات نشان داده است که صرف بلندمدت ماست ریسک مسائل قلبی-عروقی را کاهش می دهد که ناشی از تاثیرات سودمند محصولات لبنی تخمیر شده است.

در یک مطالعه خارجی، بر روی بیش از 55 هزار زن 30 تا 55 سال مبتلا به فشارخون بالا و 18 هزار مرد 40 تا 75 سال، تعیین شده که مصرف بیشتر ماست با کاهش 30 درصدی ریسک حمله قلبی در بین زنان و کاهش 19 درصدی این ریسک در مردان مرتبط بوده است.

یافته ها حاکی از آن است افرادی که به طور مرتب پنیر مصرف می نمایند بیش از 18 درصد کمتر محتمل است دچار بیماری های قلبی-عروقی شوند همچنین احتمال ابتلا به سکته مغزی در آنان نسبت به افرادی که میزان کمی پنیر مصرف می نمایند 10 درصد کمتر است.

مصرف شیر و لبنیات تا حدود زیادی در پیشگیری از عارضه پوکی استخوان موثر است، بر اساس نتایج مشاهدات علمی و تحقیقات دانشگاهی تجزیه و تحلیل آماری نشان می دهد که حدود 30 درصد از افراد مبتلا به پوکی استخوان کمتر از یک لیوان شیر یا ماست در هفته مصرف می کردند و بیشترین مصرف شیر و لبنیات در گروهی که وضعیت استخوانی نرمال دارند می گنجد.

پژوهشگران معتقدند مصرف شیر و لبنیات ارتباط معنی داری با وضعیت تراکم استخوانی به ویژه در بانوان بعد از سن 50 سالگی داشته است، به طوریکه کمترین مصرف منظم شیر و لبنیات در گروه مبتلا به پوکی استخوان و بیشترین مصرف منظم شیر و لبنیات در گروه نرمال مشاهده شده است.

بر اساس نتایج حاصل اهمیت آموزش زنان خصوصاً در سنین قبل از یائسگی برای استفاده روزانه و منظم از لبنیات در جهت پیشگیری از پوکی استخوان لازم و ضروری به نظر می رسد.

به گفته پزشکان، می توان با مصرف کلسیم، ویتامین D، لبنیات، فعالیت ورزشی، و عدم استفاده از سیگار، نوشابه های گازدار و نمک، از پوکی استخوان جلوگیری کرد.

توصیه پزشکان به شهروندان این است که بر اساس الگوی بهینه مصرف لبنیات، استفاده از لبنیات را در برنامه غذایی داشته باشند و در این زمینه از شیر و ماست و لبنیات استاندارد استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 144

به "تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید