برگزاری هفته فیلم اروپا؛ راهی برای تغییر ذائقه فرهنگی مردم

به گزارش ایران 20 دانلود، شاید از نگاه بسیاری برگزاری هفته فیلم اروپا در کشورمان یکی از اتفاقات عادی در حوزه تبادل فرهنگی و هنری و آشنا شدن با فرهنگ کشور های شرکت کننده به شمار رود، اما وقتی به هدف راه اندازی موسسه اوینیک را نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که بیش از اینکه دست اندرکاران این برنامه بخواهند مردم را در جریان فیلم های روز کشورهایشان بگذارند، به دنبال پیاده کردن اهداف غیرفرهنگی شان هستند.

برگزاری هفته فیلم اروپا؛ راهی برای تغییر ذائقه فرهنگی مردم

با ما سفر کنید و با تور تابستان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، چند سالی می گردد که دیگر ردپای برخی سفارتخانه های اروپایی در برگزاری برخی از برنامه ها و حتی جشنواره های فرهنگی و هنری کشور به صورت آشکارا به چشم می خورد و حتی این کشور ها علنا اقدام به اعطای نشان های هنری به برخی از هنرمندان داخلی می نمایند، متاسفانه در این راستا نیز هستند هنرمندانی که کسب این نشان ها را حاکی از بالا بودن درجه هنری شان می دانند!

این قبیل رفتار های به ظاهر هنری تعدادی از سفارتخانه ها در داخل کشور نشان دهنده برنامه ریزی دقیق آن ها برای نفوذ در میان جامعه هنرمندان ایران و بالطبع تغییر ذائقه مردم در درازمدت است، البته باید اذعان کرد که آن ها تا حد زیادی نیز توانسته اند برنامه هایشان را به خوبی پیاده سازی نمایند. شاید بتوان یکی از علنی ترین برنامه های هنری که توسط اروپایی ها از 4 سال پیش در ایران دنبال شده را برگزاری هفته فیلم اروپا دانست؛ هفته ای که حتی کرونا نیز نتوانست برگزاری چهارمین دوره آن را کنسل کند و موسسه هنر و تجربه و شبکه اوینیک ایران (موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا) ترجیح داده اند آن را برای اولین بار در پلتفرم هاشور و به شکل آنلاین برگزار نمایند.

نکته قابل تامل اینجاست که نمایش این فیلم ها به صورت رایگان در بستر این پلتفرم صورت می گیرد و در بازه زمانی 17 تا 26 آبان ماه، قرار است در کنار نمایش آنلاین 16 فیلم، نشست های نقد و تحلیل هم به صورت برخط برگزار گردد.

از سوی دیگر پیش از آغاز این هفته اشتفان شولتز، سفیر اتریش در ایران که کشورش هماهنگ نماینده برگزاری هفته فیلم اروپا در ایران به شمار می رود، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دوستداران فیلم در ایران، از آن جهت که اتریش هماهنگ نماینده برگزاری هفته فیلم اروپایی به عنوان یک مناسبت برجسته اتحادیه اروپا در تقویم فرهنگی در ایران است بر آن هستیم تا فیلم هایی را برای استفاده و لذت بردن شما نمایش دهیم.

شاید همین پیغام کافی باشد تا توجه اهل فن به اهمیت برگزاری این هفته از سوی اروپایی ها جلب گردد، اما انچه در میدان عمل به چشم می خورد این است که دستگاه های فرهنگی در کشور ترجیح داده اند در طول 3 سال گذشته نسبت به برگزاری این رویداد هنری بی تفاوت باشند و به آن صرفا با نگاه یک رویداد فرهنگی بنگرند. بی تفاوتی ای که راستا را برای جولان فیلم های اروپایی که قطعا فرهنگ کشور های ایتالیا، آلمان، مجارستان، اسلوونی، سوئد، سوئیس، اسپانیا، بلغارستان، دانمارک، یونان، هلند، اتریش، پرتغال و فرانسه را به نمایش می گذارد، باز گذاشته است.

شبکه اوینیک ایران به دنبال چیست؟

شاید از نگاه بسیاری برگزاری هفته فیلم اروپا در کشورمان یکی از اتفاقات عادی در حوزه تبادل فرهنگی و هنری و آشنا شدن با فرهنگ کشور های شرکت نماینده به شمار رود، اما وقتی هدف راه اندازی موسسه اوینیک و همچنین اظهارنظر مسئولین برگزاری این هفته در کشور و برخی از سفیران کشور های مرتبط با این رویداد نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که بیش از اینکه دست اندرکاران این برنامه بخواهند مردم را در جریان فیلم های روز کشورهایشان بگذارند، به دنبال پیاده کردن اهداف غیرفرهنگی شان هستند. به عبارت دقیق تر شبکه اوینیک ایران از وابسته های فرهنگی همه کشور های اروپایی دارای نماینده در داخل کشور، تشکیل شده و در کنار برگزاری هفته فیلم، طرح های مشترک زیاد دیگری برای به اصطلاح ترویج و تقویت تبادل و درک فرهنگی میان اروپاییان و ایران برگزار می نماید که از جمله آن می توان به برنامه اقامت هنرمندان (تبادل هنرمند میان کشور های اروپایی و ایران) اشاره نمود.

فیلمسازان ایرانی از آثار منتخب اتحادیه اروپا الهام بگیرند!

با دانستن ماموریت این موسسه، بد نیست نگاهی هم به اظهارنظر های مسئولین مربوط برگزاری این هفته داشته باشیم. الکساندر ریگر، رئیس انجمن فرهنگی سفارت اتریش و رئیس اوینیک ایران سال گذشته در مراسم افتتاحیه این رویداد گفته بود: در تلاشیم تا پل های فرهنگی مان را با ایران بسازیم، زیرا معتقدیم تبادل فرهنگی عنصر اصلی در عمق بخشی به درک متقابل از یکدیگر است؛ امیدواریم فیلم های اروپایی که در بابل، اصفهان، کرمان، کیش، مشهد، تبریز، تهران و شیراز اکران می گردد به عمق بخشیدن درک تنوع فرهنگی و هنری اروپا یاری کند. امیدواریم جامعه ایران که با فیلمسازان، کارگردانان و بازیگران در سطح دنیا خود خو گرفته اند، از فیلم های منتخب ما الهام بگیرند.

در اصل رئیس اوینیک ایران رسما هدف از برگزاری هفته فیلم اروپا در کشور را الهام دریافت فیلمسازان داخلی از آثار ساخته شده در کشور های اروپایی عنوان می نماید و این به منزله ترسیم راستا راه فیلمسازان ایرانی توسط آن ها است، چرا که از این طریق به راحتی می توانند فرهنگ اروپایی را در قالب فیلم های ساخته داخل به مردم تحمل نموده و جامعه ایرانی را از فرهنگ ایرانی و اسلامی دور نمایند؛ هدفی که سال ها است توسط عده ای در بدنه فرهنگ و هنر کشور به اشکال مختلف دنبال و اجرایی می گردد و حالا هفته اروپایی ها با برگزاری هفته فیلم در ایران، به صراحت پرچمداری آن را دنبال می نمایند.

نمایش آثار دسته چندم اروپایی در هفته فیلم اروپا

یکی دیگر از نکات قابل تامل درباره برگزاری هفته فیلم اروپا در کشورمان این است که علی رغم داشتن مراوده های بسیار محدود مالی و سیاسی با کشور های عضو اتحادیه اروپا حتی در دوران بعد از برجام، اما طی 3 سال گذشته، مراسم افتتاحیه این رویداد با حضور مسئولین مختلف سینمایی کشور برگزار شده است، مسئله ای که نشان می دهد فعالین حوزه سینما در ایران اهتمام ویژه ای برای این رویداد دارند، اما از طرف دیگر با نگاهی به اسامی فیلم های نمایش داده شده طی 3 دوره گذشته و حتی در چهارمین دوره این رویداد، باید گفت که حتی اروپایی ها حاضر نیستند فیلم های مطرح خود را برای نمایش در این هفته به معرض نمایش بگذارند؛ بلکه بیشتر آثار اکران شده در بازه زمانی هفته فیلم اروپا جزو اثار دسته چندم ساخت کشور های اروپایی محسوب می گردد؛ فیلم هایی که صرفا هدف شان به تصویر کشیدن سبک زندگی و فرهنگ مردمان اروپایی در کشور های مختلف این اتحادیه است، اما اینگونه نیست که بگوییم اتحادیه اروپا در ویترین سینمایی خود برای ایران، فیلم ها را بدون توجه به مضامین آن ها انتخاب نموده و حالا در معرض نمایش عامه مردم قرار داده است، بلکه بیشتر فیلم های اکران شده در هفته فیلم اروپا، جزو آثاری هستند که مضامین خانوادگی دارند!

ایران مامنی امن برای نمایش فیلم های آلمانی و فرانسوی!

شاید ذکر این مسئله خالی از لطف نباشد که اتحادیه اروپا صرفا به برگزاری هفته فیلم در کشورمان بسنده ننموده و کشور هایی مانند آلمان و فرانسه هر کدام به صورت جداگانه اقدام به برگزاری هفته فیلم خاص به خودشان می نمایند و جالب اینکه ایران در تمام این مدت تنها در آلمان هفته فیلم برگزار نموده است و در دیگر کشور های اروپایی تنها به اکران برخی از آثار اکتفا نموده است؛ مسئله ای که شاید بد نباشد مسئولین فرهنگی بیش از پیش به آن توجه داشته باشند.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1301

به "برگزاری هفته فیلم اروپا؛ راهی برای تغییر ذائقه فرهنگی مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری هفته فیلم اروپا؛ راهی برای تغییر ذائقه فرهنگی مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید