ایران بزرگترین صادرکننده بنزین بین اعضای اوپک شد

به گزارش ایران 20 دانلود، معاون وزیر نفت با بیان اینکه توسعه CNG کوتاهترین و به صرفه ترین راهکار کاهش مصرف و افزایش صادرات بنزین است، گفت: پیش بینی من این است که متوسط مصرف بنزین در سال 1400 به 95 تا 100 میلیون لیتر در روز برسد.

ایران بزرگترین صادرکننده بنزین بین اعضای اوپک شد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در مصاحبه با تسنیم گفت: در ایران، شدت مصرف انرژی بسیار بالاست و در مورد مصرف بنزین نیز این فرایند مستثنی نیست؛ پس باید اقداماتی را اجرایی کنیم تا فرایند مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی اصلاح گردد.

وی اضافه نمود: یکی از راه حلهای موثر در جهت اصلاح فرایند مصرف بنزین، جایگزینی این سوخت با سوخت مناسب دیگری است که در این زمینه CNG بهترین گزینه جایگزینی با سوخت بنزین است.

ایران بزرگترین فراوری کننده بنزین در بین کشورهای عضو اوپک است

معاون وزیر نفت با بیان اینکه اگر توسعه CNG، از رشد مصرف بنزین کم نکند، رشد مصرف این فرآورده نفتی از حجم صادرات آن می کاهد، گفت: ایران در حال حاضر بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است؛ ما مهمترین تأمین کننده بنزین کردستان عراق هستیم، به افغانستان و پاکستان بنزین صادر می کنیم، اخیرا صادرات بنزین به آذربایجان، ارمنستان و گرجستان را شروع نموده ایم و همچنین صادرات دریایی بنزین ما به مقصد بسیاری از کشورهای منطقه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: با افتخار اعلام می کنم که بزرگترین فراوریکننده بنزین در بین کشورهای عضو اوپک هستیم و این یک ظرفیت بزرگ برای کشور است؛ باید این ظرفیت را حفظ کنیم و مهمترین اقدام برای حفظ این ظرفیت، جلوگیری از رشد افسارگسیخته مصرف بنزین در کشور است.

توسعه CNG سریعترین راه برای حفظ ظرفیت صادراتی بنزین

صادق آبادی با یبان اینکه توسعه CNG سریع ترین راه برای حفظ ظرفیت صادراتی بنزین کشور است، گفت: ما همه زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی داریم کار می کنیم و باید همه با هر منش و رویکرد سیاسی، موضوع CNG و ضرورت توسعه آن را به عنوان یک اقدام مهم ملی و مصلحت امروز و فردای کشور، مورد توجه و حمایت قرار دهیم.

وی اضافه نمود: در حال حاضر بین 23 تا 25 میلیون مترمکعب در روز مصرف CNG در کشور داریم که به همین مقدار از مصرف بنزین با مصرف CNG جایگزین شده است، می توانیم با هزینه بسیار کمی، تا 20 میلیون لیتر دیگر از مصرف روزانه بنزین کشور را در طول دو سال با CNG جایگزین کنیم.

هزینه 14 میلیارد دلاری ساخت یک پالایشگاه برای فراوری روزانه 20 میلیون لیتر بنزین

معاون وزیر نفت توضیح داد: اگر می خواستیم برای این 20 میلیون لیتر، پالایشگاه بسازیم، احتیاج داریم یک پالایشگاه با ظرفیت پالایشی روزانه 700 هزار بشکه احداث کنیم که هزینه احداث چنین پالایشگاهی، با حداقل هزینه احداث 20 هزار دلار به ازای هر بشکه، 14 میلیارد دلار خواهد بود؛ حتی با فرض اینکه این میزان سرمایه را در اختیار داشتیم، اجرای این پالایشگاه در بهترین حالت 4 سال زمان می برد.

وی ادامه داد: در بهترین حالت، 4 سال زمان صرف کنیم و 14 میلیارد دلار هزینه کنیم تا پالایشگاهی بسازیم که بتوانیم 20 میلیون لیتر در روز به فراوری بنزین کشور اضافه کنیم؛ در حالی که در این 4 سال، رفته رفته از صادرات بنزین کشور کاسته شده و حتی امکان تبدیل شدن ما به واردکننده بنزین وجود دارد؛ حال اگر این راه حل را یک کفه ترازو قرار دهیم و در کفه دیگر، جایگزینی 20 میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین با مصرف CNG را قرار دهیم؛ معین است که توسعه CNG یک راه حل اولویت دار برای کشور خواهد بود.

احتمال بازگشت مصرف 100 میلیون لیتری بنزین در سال 1400

صادق آبادی توضیح داد: پیش بینی من این است که متوسط مصرف بنزین در سال 1400 به 95 تا 100 میلیون لیتر در روز برسد که این به معنای کاهش ظرفیت صادراتی بنزین کشور خواهد بود و در صورت ادامه این فرایند در سال 1401، ممکن است دوباره به واردکننده بنزین تبدیل شویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اسفند 1399 بروزرسانی: 13 اسفند 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1458

به "ایران بزرگترین صادرکننده بنزین بین اعضای اوپک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران بزرگترین صادرکننده بنزین بین اعضای اوپک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید