امید روحانی: با حسن روحانی نسبتی ندارم

به گزارش ایران 20 دانلود، امید روحانی، بازیگر ساختمان پزشکان که پزشک و منتقد هم هست می گوید خودم را بازیگر نمی دانم، اما من و هم نسلی هایم آموختیم که باید جامع الاطراف باشیم یعنی همه چیز را بدانیم بفهمیم و بخوانیم.

امید روحانی: با حسن روحانی نسبتی ندارم

به گزارش ایسنا، امید روحانی پزشک متخصص بیهوشی و بازیگر ایرانی که بازی در سریال ساختمان پزشکان را هم در کارنامه خود دارد، اظهار کرد: چیزی که من دیده و شنیده و خوانده ام این است که باید روی یک رشته خاص متمرکز باشی. اینکه من سه جهان متفاوت را همزمان باهم به پیش بردم برایم سخت و شیرین گذشت، اما باعث شد که کمال هر سه را تجربه نکنم. با اینکه پزشکی نمونه شدم و این نقطه اوج برای یک پزشک است، اما بازهم چیزی که در فکر من از کمال پزشکی بود چیزی فراتر بود.

در زمینه نگارش نتوانستم به کمالی که مدنظرم بود برسم. در زمینه هنر و بازیگری هم خودم را بازیگر نمی دانم. به هر حال من و هم نسلی هایم آموختیم که باید جامع الاطراف باشیم یعنی همه چیز را بدانیم بفهمیم و بخوانیم. فلسفه مدرن می گوید باید همه چیز را بدانی.

او اضافه کرد: با اینکه به پیش بردن دو جهانی متفاوت با یکدیگر به صورت همزمان بسیار سخت است، اما این کار سخت را انجام دادم که هر دو را در کنار هم پیش ببرم.

روحانی گفت: با حسن روحانی نسبتی ندارم او فامیلش را عوض کرد ما جد اندرجد روحانی بوده ایم!

وی با لحنی طنزآلود درباره انتخاب جهت زندگی اش بیان نمود: با توجه به اینکه من دایناسور دوره اول زمین شناسی هستم در دوران ما تصور از هنر با دوره کنونی متفاوت بود اینطور رشد می کردیم که هنر یک تفریح است که می توان آن را در کنار کار دیگر در پیش گرفت. پدرم دکتر داروساز بود و مادرم مدیر مدرسه بود؛ به خاطر همین فرهنگ در خانواده ما رخنه نموده بود.

از بچگی کتاب می خواندم و از دوران کودکی مجله خریدن را یاد گرفتم. درس خوان بودم و به خاطر همین به طبابت رفتم. خیلی بچه بودم که کتاب های عظیم ادبی را می خواندم. برای اینکه می گفتند از هنر نمی توان پول درآورد. برای عایدی به پزشکی رفتم و بعد برای علاقه ام به سراغ هنر رفتم.

این منتقد سینما که مهمان برنامه شب نشینی تلویزیون بود، درباره شیوه نقد سینمایی ادامه داد: وقتی نقد می کنیم باید مجموعه ای از دانسته ها و دانش ها و حاصل یک زندگی فرهنگی پیش روی شما باشد و اثری را نقد کنید و نمی توان با از خود بی خودی آثار را نقد کرد؛ البته بعضی در نقد هم شیفته می شدند و از خود می گذشتند و عارف مسلک می شدند، اما واقعیت این است که نقد نویسی ساحت اندیشه است و باید دانسته های خود را جلوی خودمان بگذاریم.

او درپاسخ به این که گلمکانی پیش از این درباره روحانی گفته بود او آدم بپیچانی است بیان نمود: از میان 40 سال رفاقت با گلمکانی 15 سال با او کار نموده ام و در این مدت سه بار او را پیچانده ام که فقط همین سه بار را یادش مانده است. گلمکانی 40 سال مهمترین کار ممکن را در فرهنگ این مملکت انجام داد و کل فرهنگ سینمایی این کشور مدیون او است. هرچیزی به من می گوید می گویم حق با تو است.

این پزشک بیهوشی هنرمند درخصوص دوری اش از فضای مجازی و تلفن همراه اظهار کرد: چیز هایی از تلفن همراه دیده ام که از آن خوشم نمی آید. در همه جای جهان تلفن همراه، همراه انسان است، اما در ایران انسان همراه تلفن است. نمی خواهم این طور باشم و وابسته تلفن همراه باشم. ما بندی و زائده تلفن همراه شده ایم. کشف نموده ام به محض اینکه چنین تکنولوژی وارد زندگی گردد وابسته آن می شویم. نمی خواهم این اتفاق بیفتد.

روحانی درباره گواهینامه نداشتنش هم اضافه کرد: از ابتدا رانندگی مسئله و دغدغه ام نبود و دوست نداشتم. اوایل بیشتر جهت ها را راه می رفتم و حالا دوست ندارم درگیر تعمیرکردن و درگیری های ماشین شوم و حوصله اش را ندارم. ترجیح می دهم یا از خانه بیرون نروم و یا با آژانس بروم و زمانی که صرف درگیری های وسیله نقلیه می گردد را صرف کتاب خواندن کنم.

منتقد آثار هنری سینما گفت: رفته رفته در جامعه امروز پزشکی این طور پیش رفت که بر روی تکه ای کوچک تمرکز کند و آن را به کمال برساند. زمانی که طب عمومی می خواندم تنوع زیادی نداشت، اما حالا تکنولوژی به یاری طب آمده و آن را جزئی نموده و باعث می گردد بتوانید در یک رشته جزئی به کمال برسید و بهتر خدمت کنید. طب به تدریج به این مرحله رسیده و من هم هنوز می گویم کاش می توانستم در آن موقع یک رشته تخصصی تر و جزئی تر را انتخاب کنم و در آن زمینه برترین شوم. اگر خودم را معطوف یک رشته نموده بودم بهتر بود.

روحانی درباره داریوش مهرجویی توضیح داد: مهرجویی یکی از برترین و کمال یافته ترین هنرمندان این مملکت است. جزو کسانی است که نتوانسته و نرسیده به اینکه کار های بهتر و کامل تر بسازد.

وی نظرش را درباره مسعود فراستی منتقد آثار سینمایی اینطور بیان نمود: مسعود یکی از معدود کسانی است که سعی می نماید از جریان عادی نقد خارج گردد. گاهی که لج نکند پیروز است، ولی وقتی لج کند از جهتش خارج می گردد.

برنامه شب نشینی از دوشنبه تا آدینه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا امیراحمدی مجریانی هستند که هر کدام در شب های مختلف برای مخاطبان فارسی زبان سراسر جهان شب نشینی را اجرا می نمایند و تهیه نمایندگان این برنامه هم کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. اطلاعات بیشتر درباره شب نشینی و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1778

به "امید روحانی: با حسن روحانی نسبتی ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید روحانی: با حسن روحانی نسبتی ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید