اردوغان: آمریکا بعد از خروج از افغانستان می تواند روی ما حساب کند

به گزارش ایران 20 دانلود، ایسنا نوشت:رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه واشنگتن میتواند به این متحد خودش در ناتو اتکا کند، گفت، ترکیه تنها کشور معتبر باقیمانده برای تثبیت افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی خواهد بود.

اردوغان: آمریکا بعد از خروج از افغانستان می تواند روی ما حساب کند

به نقل از فرانس24، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت او این مساله را در اولین نشست حضوری با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست امروز دوشنبه ناتو در بروکسل مطرح خواهد کرد.

اردوغان یکشنبه پیش از عزیمت به بروکسل به خبرنگاران در فرودگاه گفت: آمریکا به زودی برای ترک افغانستان آماده میشود و از همان لحظه ای که آنها بفرایند، معلوم است که تنها کشور معتبر برای حفظ این فرایند ترکیه است.

ایالات متحده در مراحل پایانی تکمیل خروج نظامی از افغانستان در کنار نیروهای ناتو تا تاریخ یازده سپتامبر است؛ 20 سال پس از حمله آنها به افغانستان و سرنگون کردن طالبان. ترکیه بارها از آمادگی خود برای حفظ نیروهایش در افغانستان به منظور حفاظت از فرودگاه کابل گفته است. این فرودگا، اصلی ترین جهت خروج برای دیپلماتها و نیروهای امدادی غربی است.

اردوغان یکشنبه گفت که مقامهای ترکیه همتایان آمریکایی خودشان را درباره برنامه های آنکارا در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی مطلع کرده اند. او جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: آنها خشنود و شاد هستند. ما میتووانیم درباره فرایند افغانستان با آنها رایزنی کنیم.

ترکیه از اهداف خود برای باقی ماندن در این کشور جنگ زده سخن گفته اما جزئیات آن هنوز روشن نیست. یک مقام ترکیه گفته است، نیروهای کشورش تا زمانی که شرایط خاصی شامل مجوز امنیتی و اعتبار مالی فراهم باشد، میتوانند آنجا بمانند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، پرسید: اگر ناتو بخواهد در افغانستان بماند، این کار را در چه چارچوبی انجام میدهد؟ تحت لوای ناتو یا شرایط دوجانبه. قدرتهای غربی مایل هستند که ترکیه بماند و از فرودگاه کابل حمایت کند. اما اگر قرار باشد هیچکس حمایت نکند، چرا ترکیه باید آنقدر سخت تلاش کند؟ این مسائل باید روشن شوند.

روز شنبه گروه طالبان اظهار داشت که نیروهای خارجی نباید روی حفظ حضور نظامی در افغانستان بعد از خروج نیروهای آمریکا و ناتو امید ببندند و هشدار داد که تامین امنیت سفارتها و فرودگاه ها صرفا به عهده افغان هاست.

روابط میان آمریکا و ترکیه در سالهای اخیر تیره شده است و اردوغان میگوید که میخواهد با دولت بایدن صفحه جدیدی باز کند. او گفت: شایعاتی هست. ما باید آنها را پشت سر گذاشته و درباره کاری که میتوانیم انجام دهیم، صحبت کنیم. ما انتظار داریم تا رویکرد آمریکا را بدون اما و اگر ببینیم.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین درباره به رسمیت شناختن قتل عام ارامنه به دست دولت بایدن گفت: این مساله ما را عمیقا ناراحت کرد... ترکیه یک کشور معمولی نیست، متحد آمریکاست.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1683

به "اردوغان: آمریکا بعد از خروج از افغانستان می تواند روی ما حساب کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: آمریکا بعد از خروج از افغانستان می تواند روی ما حساب کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید