آسیب های وابستگی مفرط به یک دوست را بدانید

به گزارش ایران 20 دانلود، یک روانشناس درباره آسیب های وابستگی به دوستان توضیحاتی داد.

آسیب های وابستگی مفرط به یک دوست را بدانید

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آسیب های وابستگی به دوستان اظهار کرد: دوستی ها در سن نوجوانی و جوانی با شور و هیجان بسیار زیادی همراه است و بیشتر بر مبنای عواطف و احساسات شکل می گیرد.

این روانشناس با بیان اینکه یکی از احتیاجهای مهم انسان احتیاج به محبت و عشق ورزیدن به دیگران و مورد محبت دیگران واقع شدن است، اضافه نمود: این احتیاج در همه انسان ها وجود دارد و در طی مراحل مختلف رشد و مراحل گوناگون زندگی شکل های مختلفی پیدا می نماید در هر دوره ای به گونه ای متناسب با آن برهه زمانی باید ارضا گردد.

وی ادامه داد: در دوران کودکی این احتیاج توسط پدر و مادر ارضا می گردد، در دوره نوجوانی به وسیله دوستان و گروه همسالان و در دوره جوانی به وسیله دوستان خانواده بستگان همسر به این احتیاج پاسخ داده می گردد.

زین الدینی اعلام کرد: بین یک دوستی صمیمانه، نزدیک و وابستگی شدید، تفاوت وجود دارد روابط محبت آمیز و صمیمانه یکسری ویژگی ها دارند مانند این که در یک رابطه صمیمی اختلال رفتاری بین دو دوست وجود دارد و اتفاقاتی که در زندگی یک دوست صمیمی می افتد بر زندگی دوست او تاثیر می گذارد اما با این وجود هر کدام از آنها در انجام اهداف شخصی و فعالیت های شخصی خود استقلال دارند و مستقل عمل می نمایند.

این روانشناس گفت: در یک رابطه عاطفی عمیق و صمیمی افراد به راحتی احتیاجهای خود را به دوستان شان ابراز می نماید و اعتماد زیادی به این افراد در این رابطه وجود دارد همچنین علاوه بر اینکه یک دلبستگی عاطفی عمیقی بین آنها در طول زمان هر دو نفر احتیاجهای طرف مقابل در زمینه عشق محبت حمایت و توجه را ارضا مینمایند و تعادل مناسبی در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در یک رابطه محبت آمیز صمیمی میزان زیادی از خود افشایی راجع به مسائل شخصی وجود دارد، افزود: در روابطی که وابستگی شدید وجود دارد سطح بالایی از عدم تعادل در ارضای احتیاجها بین دو نفر وجود خواهد داشت که معمولاً یک نفر نقش دهنده و یک نفر نقش گیرنده دارد.

زین الدینی توضیح داد: در ابتدا روابط محبت آمیز ای که وابستگی شدید وجود دارد ممکن است در کوتاه مدت فواید خوبی برای افراد داشته باشد ولی موقتی است وقتی فردی احتیاجهای فرد دیگر را برآورده می نماید احساس خوبی نسبت به خودش دارد، احساس نزدیکی نسبت به دیگران می نماید و فردی که گیرنده هست احتیاجهایش به محبت و توجه برآورده می گردد.

این روانشناس اضافه نمود: در روابط عاطفی که وابستگی زیاد وجود دارد به دلیل عدم تعادل در ارضای احتیاجها معمولاً منجر به مشکل می گردد چون فردی که در این روابط بیشتر حمایت عشق و توجه می دهد احساس خوبی نیز نسبت به این موضوع دارد اما از آنجائیکه زمانی که خود او احتیاج به عشق محبت توجه حمایت دارد آن را را دریافت نمی نماید.

وی اعلام کرد: این افراد از لحاظ عاطفی آسیب می بینند، به عزت نفس او لطمه وارد می گردد و احساس حقارت می نماید علاوه بر این فردی که توجه به حمایت بیشتری می گیرد ممکن است احساس کند طرف مقابل او را تحت فشار قرار داده است و قصد دارد او را کنترل کند و عصبانی می گردد.

زین الدینی اعلام کرد: این افراد بهتر است سعی نمایند این وابستگی را تبدیل به یک دوستی عمیق و صمیمی نمایند و به ارضای احتیاجهای دو طرف توجه نمایند در حالی که هرکدام بتوانند به طور مستقل و روابط شخصی و اهداف شخصی خود را دنبال نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 738

به "آسیب های وابستگی مفرط به یک دوست را بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب های وابستگی مفرط به یک دوست را بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید