آخرین شرایط پروژه شتابگر ملی، نیاز به 300 میلیون دلار اعتبار

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران، طرح شتابگر ملی به عنوان یکی از بزرگ ترین طرح های علمی کشور در مجموعه ای به نام چشمه نور در شمال شهر قزوین اجرا می شود. شتابگر ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته های مختلف هموار می سازد. حوزه های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می یابند.

آخرین شرایط پروژه شتابگر ملی، نیاز به 300 میلیون دلار اعتبار

این طرح، مجتمع بزرگی از شتابگرهای پیچیده، ابزارهای تجربی و آزمایشگاه های متنوع است که در دهه های آینده نیروی محرکه اصلی برای رسیدن به اهداف علمی و مهندسی مهم کشور خواهد بود.

دکتر محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در خصوص آخرین شرایط پروژه بزرگ شتابگر ملی به خبرنگاران گفت: این پروژه فازهای مختلف اجرایی دارد و برای عملیاتی شدن در حد دو باریکه حداقل 10 سال دیگر زمان می برد تا محققان رشته های مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.

وی در خصوص فاز اول این پروژه بزرگ که در قزوین است، گفت: فاز اول این پروژه به انجام رسیده که شامل طراحی کلی، مفهومی و زیرساختی بود.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی ادامه داد: فاز دوم پروژه شتابگر ملی نیز که شامل تشکیل واحدهای تحقیق و توسعه بوده در چهار - پنج حوزه اجرا شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما نمی خواهیم برای تکمیل پروژه قطعه ای از خارج بیاوریم گفت: اخیراً با حمایت معاونت علمی و فناوری جهشی در پیشرفت پروژه اتفاق افتاده اما در حد کارگاه در محل پروژه تاسیس شده است.

به گفته وی، قراردادهایی با برخی کشورهای دیگر دنیا هم داریم که در بحث شتابگر کمک کنند که از مشاوران بین المللی هستند.

وی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری قراردادی با اسپانیا و وزارت علوم قراردادی با ایتالیا برای این پروژه منعقد کرده اند، گفت: امیدواریم روزی که این شتابگر راه بیافتد چندین هزار دانشمند بتوانند از آن استفاده کنند.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در خصوص اعتبارت این پروژه گفت: البته که اعتبارات این پروژه متفاوت است اما از ابتدا تا خاتمه پروژه تقریباً 300 میلیون دلار هزینه دارد.

وی با اشاره به ویژگی این پروژه گفت: شتابگر ملی کاربردهای متعددی در پزشکی، پرتودرمانی، علم فیزیک، الکترونیک و… دارد که به هرکدام از این کاربردها یک باریکه اختصاص پیدا می کند.

لاریجانی با اشاره به یکی از باریکه های این شتابگر گفت: یکی از باریکه های این پروژه، شتابگر خطی است و اولین قرارداد استفاده از آن با دانشگاه تربیت مدرس منعقد شده است.

به گفته وی ما در کشور به هفتاد نمونه شتابگر خطی نیاز داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1680

به "آخرین شرایط پروژه شتابگر ملی، نیاز به 300 میلیون دلار اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط پروژه شتابگر ملی، نیاز به 300 میلیون دلار اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید