کشف غاری جدید در نزدیکی غار هوتو بهشهر

به گزارش ایران 20 دانلود، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: در پی کاوش باستان شناسی غار هوتو، غاری جدید در 30 متری غار هوتو کشف شد.

کشف غاری جدید در نزدیکی غار هوتو بهشهر

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، سیف الله فرزانه صبح امروز چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400 با اعلام این خبر گفت: این غار در پی کاوش باستان شناسی غار هوتو به منظور تبیین چگونگی گذار از عصر غارنشینی به دوره کشاورزی و روستانشینی به شیوه جدید به سرپرستی دکتر فاضلی نشلی از دانشگاه تهران کشف شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از نام گذاری این غار به نام شال اطلاع داد و اضافه کرد: این هیئت باستان شناسی به دلیل کشف جمجمه دو شغال در لایه های بالایی، این غار را به مازنی شال نامیدند.

او با بیان این مطلب که تمام دهانه غار پوشیده از آثار فرهنگی است، توضیح داد: قبل از کشف آن فقط یک بخش کوچکی از محفظه غار معلوم بود که بعد از خاک برداری معین شد که این غار حداقل ده متر طول دارد که با خاک برداری تمام سطوح فوقانی عمق و ابعاد آن معین خواهد شد. با کشف این غار، باستان شناسان می توانند به بسیاری از پرسش های جهانی در ارتباط با دوران غارنشینی و شروع روستانشینی در مازندران پاسخ دهند.

فرزانه اظهار کرد: نتایج این کاوش ها برای درک چگونگی و دلایل روستانشینی و شروع کشاورزی در مازندران دارای اهمیت دوچندان است و کاوش های لایه نگاری که تا به حال انجام نشده نشان دهنده غنای غار هوتو از دوره اشکانیان تا حدود 13 هزار سال پیش است.

غار هوتو و کمربند از پرآوازه ترین غارهای باستانی ایرانی هستند که در نزدیکی بهشهر و در استان مازندران و در مجاورت روستای تروجن شهید آباد واقع شده است. این غارها در دامنه کوه البرز و رو به غرب و در ابتدای ورودی شهر بهشهر قرار گرفته اند. این غارها برای اولین بار تاز سوی هیئت باستان شناسی آمریکایی از دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی کارلتون کون در سال 1949 میلادی مورد کاوش قرار گرفتند. اهمیت این غارها در این است که بیانگر سکونت آخرین غارنشینان ایران در طلوع شروعین روستانشینی هستند و غارها دارای لایه هایی از دوره فراپارینه سنگی، نوسنگی، مس و سنگ، آهن و اشکانی هستند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1636

به "کشف غاری جدید در نزدیکی غار هوتو بهشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف غاری جدید در نزدیکی غار هوتو بهشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید