کرونا و صنعت نشر

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران ـ حسین مطیع، مدیر نشر بوک تاب؛ کرونا شرایطی ایجاد کرد که تمام عرصه های زندگی را دچار مسائل فراوان نمود. هیچ شغلی نیز از این رویداد جهانی در حوزه سلامت بی تاثیر نماند. کرونا مردم را به دوری از اجتماع و فاصله گیری مجبور نمود. باعث شد به اجبار مردم به خانه ها بروند و انزوا گزینند. به ظاهر این شرایط می توانست اثر مطلوبی در زمینه اوج گیری استقبال از مطالعه داشته باشد. این امر می توانست فروش ناشران را بالا ببرد. ولی بعد از مدتی تعیین شد چنین انتظاری بی فایده بوده است. مردم چندان به استقبال از مطالعه کتاب نپرداختند. در خانه ماندن بیشتر آن ها را به انجام تعمیرات خانه، تفریحات معمولی و درگیری های خانوادگی مشغول کرد.

کرونا و صنعت نشر

از طرفی کرونا باعث شد بسکمک از فروشگاه ها و نمایشگاه های کتاب تعطیل شوند. در ایران مهم ترین رکن خرید کتاب، در معرض بودن است. اگر مردم در مواجهه حضوری ترغیب به خریدن کتاب نشوند، خود کمتر در پی تهیه کتاب می فرایند. کرونا مسائل اقتصادی اقشار مختلف مردم را تشدید کرد و این به صرفه جویی های اقتصادی و کنار گذاشتن خرید کتاب از سبد اقتصادی خانواده ها دامن زد. ناشران که به شدت از تحریم کشور آسیب دیده بودند در جریان کرونا دچار آسیب دیدگی مضاعف گشتند. بدیهی ست کمک دولت به حل مسائل اقتصادی این قشر آسیب پذیر فرهنگی، از آسیب های بیشتر در حوزه فراوری فرهنگ پیشگیری خواهد نمود. تمام دولت های مسئول در سطح جهانی با انواع کمک های مستقیم و غیرمستقیم به ناشران و متولیان فرهنگ آن ها را در امر فراوری فرهنگی کمک دادند. در خبری آمده بود دولت فدرال آلمان مبلغ 50 میلیارد یورو به بخش فرهنگی اختصاص داده است. ضربه به نشر کشور از آن نوع ضرباتی است که صدای آن بعدها و به شکل ناهنجاری در خواهد آمد.

نشر کشور ما بدون حمایت های همه جانبه رشد نخواهد نمود. حمایت ها لزوما نباید اقتصادی باشند. این حمایت ها می توانند به شکل های مختلف انجام شوند. حتی شاید حمایت های غیر مادی تاثیرات بیشتری در تقویت نشر و توسعه مطالعه مردم داشته باشد. به عنوان مثال سازمان صدا و سیما با مولف ها و ناشران برنامه گفت وگو داشته باشند. برنامه های تبلیغی گسترده برای معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی داشته باشند. دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جوایز کتاب را بیشتر کند و برنامه های معنوی این چنینی در حمایت از صنعت نشر و کتابخوانی داشته باشند.

از طرفی، نا شران نیز باید کمر همت بسته، و با ازدیاد کوشش و فعالیت های خود، از این مسائل و این گردنه صعب العبور به خوبی گذر کنند. به امید بهروزی هر چه بیشتر در صنعت نشر و توسعه کتاب و کتابخوانی.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1031

به "کرونا و صنعت نشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و صنعت نشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید