چگونه 12 سال (یا بیشتر) به طول عمر خود بیفزایید؟

به گزارش ایران 20 دانلود، به نظر می رسد هر چند سال یک بار با انبوهی از اطلاعات گوناگون و نوین درباره سلامتی و رژیم غذایی روبه رو می شویم که دانسته های پیشین را زیر سؤال می برند و خبر از ترفندها و راهکارهای نو برای داشتن یک زندگی سالم و دور از بیماری می دهند.

چگونه 12 سال (یا بیشتر) به طول عمر خود بیفزایید؟

برای نمونه، سالیان سال می گفتند که غذاهای کم چرب یا حتی بدون چربی بخورید و تلاش کنید بیشتر به سراغ روغن ها و کره های گیاهی بروید. ولی امروزه می دانیم که چربی های سالم برای بدن بسیار ضروری هستند و روغن های گیاهی هم ممکن است به بدن آسیب بزنند. بنابراین، بسکمک از مردم نمی دانند دقیقا چه کاری انجام دهند تا زندگی اشان را در جهت تندرستی و سلامتی قرار دهند.

ولی برخی پژوهش ها هم همیشه ثابت کرده اند می توانند به ما برای دانستن راه حلهای سلامتی اطمینان خاطر دهند. برای نمونه، یک مطالعه نوین که با بررسی یک سری اطلاعات 30 ساله انجام گرفته، به دانسته های مطمئنی دست یافته که می توانند به ما برای داشتن یک زندگی سالم تر کمک کنند. در این نوشتار به بررسی راه حلهایی برای حفظ سلامتی و افزایش طول عمر می پردازیم. این راه حلها کاملا ثابت شده هستند و بدون شک منجر به داشتن عمری دراز و شاداب خواهند شد. پس در ادامه با خبرنگاران مگ و 4 راه حل برای افزایش طول عمر همراه باشید.

4 راه حل واقعی برای افزایش طول عمر

چگونه می توان امید به زندگی و طول عمر را افزایش داد؟ 4 راه حل کلیدی که می توانند به شما برای رسیدن به این هدف کمک کنند، شامل رژیم غذایی مناسب، سیگار نکشیدن، ورزش کردن به طور منظم و داشتن وزنی متناسب می شوند.

هر کدام از این عوامل تأثیرگذار برای افزودن چند سال به طول عمر شما، به طور قابل توجه ای خطر مرگ و ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و مسائل قلبی-عروقی را کاهش می دهند. در پژوهش ها با بررسی گروه های مختلف از مردم، پی بردند کسانی که این 4 راه حل را در سبک زندگی اشان رعایت می کنند، در مقایسه با کسانی که هرگز این کارها را انجام نمی دهند، با کاهش 74 درصدی خطر مرگ ومیر روبه رو هستند.

این درصد برای زن ها کم وبیش با افزایش طول عمر به مدت 14 سال همراه است و برای مردان هم کم وبیش 12 سال بیشتر در پی دارد. این راه حلها و اطلاعات از سوی پژوهش هایی دریافت شده اند که بیش از ده ها سال داده های گوناگون را جمع آوری و روی بیش از 78000 زن و 44000 مرد کار کرده اند.

این 4 راه حل با روش های گوناگونی به افزایش طول عمر شما کمک می کنند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

1. داشتن یک رژیم غذایی سالم

مصرف غذاهای سالم و فرآوری نشده، چیزی است که همیشه در نوشته های مرتبط با سلامتی و سبک زندگی به چشم می خورد. از روزگاران کهن پیوندی میان رژیم های غذایی سالم که سرشار از میوه و سبزیجات هستند و افزایش عمر و امید به زندگی وجود داشته است. برای نمونه، ژاپنی هایی که به طور منظم و سالیان سال از رژیم اوکیناوا (Okinawa) استفاده می کنند، معمولا تا 100 سالگی زنده هستند و عمری دراز دارند. جدا از این، رژیم مدیترانه ای را هم داریم که روی مصرف گیاهان و چربی های سالم تمرکز کرده و به کاهش بیماری های قلبی، از مهم ترین دلایل مرگ ومیر، کمک می کند.

این بدین دلیل است که هر آنچه در بدن خود قرار دهیم، به طور مستقیم روی کارکرد آن تأثیر خواهد گذاشت. بگذارید این را با یک مثال بررسی کنیم. یک خودرو را در نظر بگیرید؛ شما اگر به جای بنزین، روغن گیاهی درون باک آن بریزید چه خواهد شد؟ فکر می کنید چه مقدار می تواند جابه جا شود؟ آیا اصلا روشن خواهد شد؟

بدن شما هم همین گونه است. خوردن غذاهای فرآوری شده که ارزش غذایی پایینی دارند، منجر به التهاب در بدن می شود که ریشه بیشتر بیماری ها به تعداد می رود. همچنین اگر ویتامین و مواد معدنی لازم برای کارکرد بدن خود دریافت نکنید، با مسائلی مانند ضعف و ناکارایی، چاقی و بیمار شدن روبه رو خواهید شد.

ساده ترین و بهترین کار این است که از غذاهای سالم و مقوی مانند میوه و سبزیجات، منابع پروتئینی مناسب مانند گوشت و مرغ ارگانیک، لبنیات با کیفیت بالا مانند ماست و کفیر، چربی های سالم مانند آووکادو، نارگیل و روغن زیتون، ماهی های وحشی و غیرپرورشی و همچنین مغزها و دانه هایی مانند بادام، چیا و کتان استفاده کنید.

2. سیگار نکشیدن

امروزه همه می دانند که سیگار کشیدن برای سلامتی خطرناک است و مسائل گوناگونی در پی دارد. دخانیات، عامل بنیادین بیشتر بیماری ها و مرگ ومیر در سراسر جهان هستند و می توانند خطر ابتلا به مسائل قلبی، ریوی و گونه های خاصی از سرطان و دیابت را افزایش دهند. بنابراین، ترک سیگار یکی از ضروری ترین کارها برای بهبود سلامت بدن به تعداد می رود.

این بسیار شگفت آور است که به محض ترک سیگار می توانید کاهش سریع بسکمک از تأثیرات منفی آن را به چشم ببینید. در حقیقت، از بین راه حلهای افزایش طول عمر، عدم استعمال دخانیات و ترک سیگار بیشترین تأثیر را روی افزایش طول عمر و امید به زندگی دارند.

اگر اهل سیگار نیستید، بسیار عالی است؛ تلاش کنید همچنان در این جهت گام بردارید. اگر هم سیگاری هستید، شاید در ابتدا سخت به نظر برسد ولی ترک سیگار کاملا شدنی است. راه حلهای گوناگونی برای ترک سیگار وجود دارند. شما با بررسی آن ها می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید و از این پس زندگی و سلامت خود را به خطر نیندازید.

3. داشتن یک برنامه ورزشی منظم

هیچ جای شکی وجود ندارد که ورزش یکی از بهترین راه حلها برای افزایش سلامتی و طول عمر است. پژوهش ها نشان داده اند ورزش کردن با فشار میانه تا شدید به مدت 30 دقیقه در روز می تواند برای فرار از مرگ ومیر کافی و مناسب باشد. جدا از این، حتما هم نباید به باشگاه بروید و از وقت و پولتان مایه بگذارید. حتی دویدن یا گام برداشتن با سرعت بالا هم می تواند به کمک شما بیاید.

درباره فواید ورزش به مقدار کافی شنیده ایم؛ این فعالیت های بدنی بسیار سودمند و دارای فواید فراوانی هستند. ورزش نه تنها وزن شما را کاهش می دهد و منجر به احساس خوشی و شادابی می شود، بلکه ثابت شده می تواند خطر ابتلا به 13 گونه سرطان و بیماری های خطرناک را هم کاهش دهد. ورزش با وجود همه این سودمندی ها، کار دشواری هم نیست و هر کسی در هر جایی می تواند آن را انجام دهد. البته رعایت نکات و انجام صحیح حرکات بسیار مهم است.

همچنین گزینه های زیادی هم پیش روی شما هستند. اگر می خواهید از کمترین زمان بیشترین استفاده را ببرید، یا اگر زمان کافی برای ورزش ندارید، می توانید از تمرین های تناوبی و تنشی (HIIT) یا شیوه تمرینی تاباتا (Tabata) کمک بگیرید. این تمرینات دارای دوره های متناوب هستند و شما برای مدتی به انجام تمرینات شدید می پردازید، سپس فشار تمرین ها را کم کرده و این چرخه را چندین بار تکرار می کنید. اینگونه می توانید در مدت زمانی کوتاه، کالری بسیار بالایی بسوزانید.

ولی یادتان باشد بدن سازی و تمرینات با وزنه را از قلم نیاندازید. زیرا این تمرین ها می توانند به ساخت ماهیچه، محافظت از استخوان ها و سوزاندن کالری تا ساعت ها پس از تمرین کمک کنند.

4. حفظ کردن وزن متناسب بدن

داشتن وزنی مناسب و حفظ آن، یکی از دیگر از راه حلهای افزایش عمر است. این هم چیز عجیبی نیست و همه می دانند وزن بدن تأثیر زیادی روی سلامتی دارد. چاق بودن یا اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های گوناگون، برخی سرطان ها و مسائل دیگری را افزایش دهد.

پژوهش ها با بررسی شاخص توده بدنی افراد (BMI) به این نتیجه رسیده اند کسانی که دارای شاخصی بین 18.5 تا 24.9 هستند، کمتر با خطر مرگ روبه رو خواهند بود. با وجود این، نمودار BMI دارای نکات مثبت و منفی گوناگونی است. برای نمونه، عواملی مانند توده عضلانی و مقدار بدن در نظر گرفته نمی شود. افزون بر این، کاری با اینکه چربی در کجای بدن جای گرفته است، ندارد. مثلا وجود چربی در شکم می تواند خطرناک تر از یک بخش دیگر از بدن باشد، ولی BMI این موضوع را در نظر نمی گیرد.

داشتن وزنی که با جنسیت، قد، قومیت و… تناسب دارد، بسیار مهم است. ولی بهتر است تنها به شاخص BMI بسنده نکنید و حواستان به چربی های موجود در پیرامون بخش میانی بدن مانند شکم و پهلو هم باشد. افزون بر این، تلاش کنید از چیزهایی مانند فشار خون و کلسترول بالا دوری کرده و غذاهای فرآوری شده و همچنین استرس را از زندگی اتان بیرون کنید.

سخن پایانی

پژوهش های نوین با بررسی یک سری اطلاعات 30 ساله و با به کارگیری 78000 زن و 44000 مرد، به دانسته های جالبی دست یافته اند که می توانند به ما برای داشتن یک زندگی سالم تر و افزایش طول عمر کمک کنند. پژوهشگران بر این باورند شما با داشتن یک رژیم غذایی سالم، کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، ورزش و فعالیت بدنی به طور منظم و داشتن وزنی متناسب، می توانید طول عمر خود را کم وبیش 12 تا 14 سال افزایش دهید.

این راه حلها کاملا ثابت شده هستند و برخلاف سایر ترفندهای سلامتی که امروزه در اینترنت پیدا می شوند، به راستی می توانند عمری طولانی و شاداب را برای شما در پی داشته باشند.

هر کدام از این راه حلها به طور قابل توجه ای خطر مرگ و ابتلا به مسائلی مانند سرطان و بیماری های قلبی-عروقی را کاهش می دهند و شما را با کاهش 74 درصدی خطر مرگ ومیر روبه رو می کنند. بنابراین، اگر شما هم بدتان نمی آید کم وبیش یک دهه به طول عمر خود بیفزایید، تلاش کنید از این راه حلها کمک بگیرید و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1750

به "چگونه 12 سال (یا بیشتر) به طول عمر خود بیفزایید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه 12 سال (یا بیشتر) به طول عمر خود بیفزایید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید