چانه زنی دستگاه ها برای هزینه ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن

به گزارش ایران 20 دانلود، هر چند وقت یک بار قیمت جدیدی از پروژه های نهضت ملی مسکن به گوش می رسد و نگرانی های متقاضیان این طرح برای تامین آورده دو چندان می گردد.

چانه زنی دستگاه ها برای هزینه ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن

در چند وقت اخیر خبرهایی در رابطه با افزایش قیمت پروژه های نهضت ملی مسکن مطرح شده که این موضوع باعث نگرانی متقاضیان شده است چراکه همیشه شعار دولت در رابطه با مقرون به صرفه سازی واحدهای مسکونی بود اما اعلام این موضوع که این پروژه ها متری 8 میلیون تومان تمام می گردد، زمینه ساز به هم ریختن حساب وکتاب خریداران شده است.

در ابتدا ساخت این پروژه ها با متری 2میلیون و700 هزار تومان آغاز شد و سپس به متری 4تا 5 میلیون تومان رسید که بعد از اعلام ساخت و اجرای پروژه ها به صورت یک طبقه و ویلایی قیمت ها دوباره کاهش یافت .

در ابتدا اعلام شده بود متقاضیان در 4یا 5 قسط همزمان با پیشرفت فیزیکی پروژه ها، آورده خود را تکمیل نمایند که تا به امروز بخشی از متقاضیان در پروژه های مسکن ملی یک یا دو قسط از آورده های خود را پرداخت نموده اند.

اخیرا احمد دنیامالی عضو شورای عالی مسکن از افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن ملی به ازای هر متر مربع اطلاع داد و گفت: در شورای عالی مسکن بحث ها و گفتگوهای زیادی صورت گرفت و فعلا به متری 8 میلیون تومان رسیده ایم. البته باید در نظر داشته باشیم که با حذف هزینه های زمین، قیمت زمین تقریبا رایگان شده است.

او گفت : تخفیف های 50 درصدی در مورد بحث انشعابات و عوارض شهرداری نیز به دست آمده است.

دنیامالی ادامه داد: در حقیقت مبلغ 8 میلیون تومان به صورت میانگین است. چرا که احتمالا هزینه های ساخت مسکن در روستاها کمتر از این عدد باشد و بعلاوه در شهرهای بزرگ نیز ممکن است که هزینه های ساخت و ساز کمی بالاتر از 8 میلیون تومان تمام گردد.

این در حالی است که بعد از این اظهار نظر، علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای نو در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد: قیمت تمام شده ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن 6 میلیون و500 هزار تومان است و به هیچ عنوان قرارداد های منعقد شده با پیمانکاران و سازندگان متری 8 میلیون تومان نیست.

بعد از این اظهار نظر، ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه سازان هم بیان کرد: در بحث ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در تهران قراردادهای منعقد شده همان متری 5 میلیون تومان بوده و فعلا سازندگان با این میانگین قیمت در حال اجرای پروژه ها هستند.

به گفته بسیاری از متقاضیان نهضت ملی مسکن، هربار که قیمت نوی از پروژه به گوش می رسد، نگرانی های متقاضیان برای تامین آورده دو برابر می گردد چراکه در ابتدا اعلام نموده بودند این پروژه ها با کم ترین هزینه و به صورت مقرون به صرفه سازی تحویل داده خواهد شد.

حال با وجود وعده ای که دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در طول یک سال داده است باید تمامی دستگاه ها همکاری لازم را با سازندگان انجام دهند تا روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن تسریع گردد و از سوی دیگر تامین اراضی در شهرهای مختلف و اعطای اراضی به وسیله دستگاه ها به وزارت راه وشهرسازی خود یاری می نماید که طرح یک طبقه سازی و ویلا سازی هم در این پروژه ها اجرایی گردد.

خبرنگاران مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2155

به "چانه زنی دستگاه ها برای هزینه ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چانه زنی دستگاه ها برای هزینه ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید