همه چیز درباره برج پیزا ، دلیل کج بودن برج پیزا

به گزارش ایران 20 دانلود، بیش از 840 سال است که با قامت خمیده خود به نماد کشور پر جاذبه ایتالیا بدل شده و صدها نفر برای دیدنش ساعت ها در انتظار می ایستند. درباره برج پیزا صحبت می کنیم برجی که شاید به علت ناموزون بودن بنای ابتدایی اش کمتر کسی فکر می کرد صدها سال دوام آورده و به یکی از معروفترین برج های جهان بدل گردد اما به طور حیرت انگیزی همچنان با پا برجا و راسخ مانده هر ساله با فرا رسیدن فصل سفر و گردشگری هزاران بازدید کننده دارد. قطعا درباره برج کج پیزا بسیار شنیده اید اما آیا تا به حال به علت کج بودن آن فکر نموده اید؟ به نظر شما انحنای این برج معروف عمدی بوده یا فقط یک خطای انسانی پیزا را به اوج محبوبیت رسانده است؟

همه چیز درباره برج پیزا ، دلیل کج بودن برج پیزا

در میان مقاصد تور اروپا کشور ایتالیا و در میان جاذبه های گردشگری ایتالیا برج پیزا جایگاهی ویژه برای گردشگران داشته و سالیانه صدها بازدید نماینده از سراسر دنیا دارد. از این رو در این مطلی می خواهیم با تاریخچه، سبک معماری، علت کج بودن و بخش های مختلف این برج معروف را مورد آنالیز قرار دهیم.

بر ج پیز ا کجاست؟ (Tower of Pisa)

شهر بندری پیزا در غرب کشور ایتالیا میزبان معروفترین برج دنیا است. بر ج پیز ا در میدان معجزه و در همسایگی کلیسای جامع شهر قرار گرفته است. در واقع می توان گفت که مجموعه پیزا آخرین سازه ای بود که به عنوان یک بنای تاریخی در میدان معجزه شهر پیزا ساخته شد. این شهر در نزدیکی فلورانس معروف قرار گرفته و با شهر رم حدود 360 کیلومتر فاصله دارد. خوشبختانه شهر پیزا با وجود مساحت نسبتا کوچک دارای فرودگاهی به نام گالیله گالیله است و بدین ترتیب گردشگران می توانند برای تماشا مجموعه پیزا از رم یا هر یک از شهرهای ایتالیا با هواپیما به پیزا سفر نمایند. نکته مثبت دیگر اینکه هتل های بسیاری در اطراف برج وجود دارد که به گردشگران این امکان را می دهند تا به راحتی به جاذبه های گردشگری شهر از جمله مجموعه پیزا دسترسی داشته باشند.

تاریخچه بر ج پیز ا

برای آنالیز تاریخچه برج پیزا ضروری است در ابتدا نگاهی کوتاه به تاریخ شهر پیزا داشته باشیم. این شهر در ابتدا بندری کوچک اما مهم بود که نقشی اساسی در تجارت ایتالیا داشته است از این رو کم کم پیشرفته و به یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین شهر ایتالیا تبدیل شد. ساکنان پیزا برای نشان دادن قدرت و اهمیت این شهر تصمیم به ساخت یک مجموعه کامل شامل کیسای جامع، میدان معجزه، تعمیدگاه، قبرستان و بر ج پیز ا گرفتند. درباره معمار اصلی برج داستان های بسیاری وجود دارد اما طبق معتبرترین آن بنای اولیه پیزا به وسیله معمار معروف ایتالیایی به نام بومانو گذاشته و در سال های بعد با گذراندن جنگ های دنیای و اتفاقات طبیعی دیگر مانند سیل، زلزله و غیره به دست معماران مختلف تکمیل شد. در نهایت در سال 1372 به وسیله شخصی به نام پیزانو بر ج پیز ا را تکمیل و بهره برداری رساند.

آشنایی با بخش های مختلف مجموعه پیز ا

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Cathedral of Santa Maria Assunta)، تعمیدگاه (Baptistery)، برج کج پیزا (The Leaning Tower of Pisa)، قبرستان کامپو سانتو(Campo Santo) و موزه اپرای دومو (Museo dellOpera del Duomo) بناهای مجموعه پیزا را تشکیل داده و تور ایتالیا را برای گردشگران مجذوب کننده تر نموده اند. کلیسای جامع در سال 1063 اولین بنایی بود که در مجموعه پیزا ساخته و تکمیل آن حدود یک قرن به طول انجامید، سنگ های مرمر سفید و خاکستری به همراه تزیینات منحصربه فرد از جاذبه های این کلیسا هستند. تعمیدگاه سبک معماری رمانسک و گوتیک داشته وو دومین بنایی ست که به مجموعه پیزا اضافه شد. در ادامه به برج پیزا معروفترین و باشکوه ترین بنای مجموعه می رسیم. ساخت این بنا نیز در سال 1173 شروع و در 1373 به انتها رسید. موزه اپرای دومو از برترین موزه های سبک توسکانی ست که آثاری ارزشمند از قرن ششم در آن نگاه داری می گردد.

معماری پیزا

بسیاری برج پیزا را برترین نمونه از معماری های دوره قرون وسطی می دانند. برج کج پیزا 55 ارتفاع و 8 طبقه دارد. از مصالح به کار برده شده در این برج می توان به سنگ های مرمر سفید اشاره نمود که به طرز چشم نوازی در کنار هم چیده شده اند. قطر بیرونی برج 16 متر و قطر درونی برج حدود 7 متر است. دیوارهای پیزا حدود 4 متر ضخامت داشته و ناقوسی بزرگ با وزن 3.5 تن از بالای دیوار آن آویزان شده است. نکته جالب اینکه برج کج پیزا در سال های متمادی نه در یک جهت بلکه در جهات مختلف (شمال، جنوب) کج شده است. قوس های به کار برده شده در برج کج پیزا را می توان زیباترین بخش این مجموعه دانست. این قوس ها در طبقات مختلف برج تکرار و ترکیبی خارق العاده را ایجاد نموده. برای ساخت برج 207 ستون و 735.7متر مربع سنگ سفید به کار برده شده است.

علت کج بودن برج پیزا

به نظر شما علت کج بودن برج پیزا ترفند اولیه معمار است یا این برج به علت خطاهای انسانی و به مرور زمان کج شده است؟ تا چندی سال پیش عموم مردم فکر می کردند که معماران پیزا به عمد آن را کج طراحی نموده اند اما با توجه به آنالیز کارشناسان این ایده کاملا رد شده و این خطای انسانی ست که بر ج پیز ا را کج و البته تا این میزان معروف نموده است. وقتی که مرحله ساخت برج به سال پنجم رسید کم کم کج بودن بنا نمایان شد. معماران با بلندتر کردن ستون ها در طبقات بالایی سعی در موزون کردن بنا داشتند اما خوشبختانه پس از کوشش بسیار تنها پیروز به کنترل آن شده و برج همچنان انحراف خود را حفظ کرد.

ساخت برج کج پیزا برای سال های طولانی به علت وقوع جنگ های دنیای به تعویق افتاد تا در نهایت در سال 1275 معماری به نام جیووانی دی سیمونه مجددا کار اتمام پیزا را بر عهده گرفت اما با اضافه کردن طبقات بنا انحراف بیشتری پیدا کرد. بدین ترتیب مجددا کار ساخت و ساخت به مدت 25 سال متوقف شد. به گفته کارشناسان توفق در ساخت برج کج پیزا هر چند به ظاهر ناراحت نماینده اما در نهایت به نفع این بنای معروف تمام شد چرا که بدین ترتیب خاک های پایه ته نشین شده و از ریزش بنا جلوگیری کردند.

درمجموع می توان نرمی و سست بودن زمین را علت اصلی کج شدن ساختمان پیزا دانست. در طی سال های اخیر وبا کوشش کارشناسان پیش بینی می گردد برج کج پیزا حداقل تا 3 قرن دیگر میزبانی عالی برای میهمانان کشور ایتالیا باشد.

ساعات بازدید از مجموعه پیزا

گردشگران می توانند هر روز و در ساعات معین شده ار برج کج پیزا بازدید نمایند. البته برای بازدید از هر یک از قسمت های میدان معجزا مانند کلیسا، برج، موزه و غیره لارم است بلیط جداگانه تهیه کنید. بلیط را می توانیید به صورت اینترنتی یا به وسیله باجه های بلیط فروشی که در مجموعه قرار دارند بخیرید. نکته مهم دیگر اینکه بچه ها زیر 8 سال اجاره بالا رفتن از پله های برج کج پیزا را ندارند. ساعات بازدید از برج به صورت زیر می باشد:

 • ماه های نوامبر و فوریه: از ساعت 9:45 تا 17:15، یک نوامبر 9:00 تا 18:00
 • ماه های دسامبر و ژانویه: از ساعت 10:00 تا 19:00، از 5 تا 8 دسامبر از ساعت 9:00 تا 18:00، از 21 دسامبر تا 6 ژانویه از ساعت 10:00 تا 19:00
 • ماه مارس: از 1 تا 23 مارس از ساعت 9:00 تا 18:00، از 23 تا 29 از ساعت مارس 9:00 تا 19:00، از 29 تا 30 مارس از ساعت 8:30 تا 20:00
 • ماه های آوریل تا سپتامبر: از ساعت 9:00 تا 21:00، از 17 ژوئن تا 32 اوت از ساعت 8:300 تا 22:00، 16 و ژوئن از ساعت 8:30 تا 17:30
 • ماه اکتبر: از ساعت 9:00 تا 19:00

هتل های نزدیک به مجموعه پیزا

گردشگران می توانند برای دسترسی راحت به برج کج پیزا در هتل های نزدیک به مجموعه اقامت داشته باشند. در ادامه بعضی از هتل ها را معرفی می کنیم:

 • هتل Bologna Hotel Pisa
 • هتل NH Pisa
 • هتل Hotel Alessandro della Spina
 • هتل Helvetia

جاذبه های گردشگری اطراف بر ج پیز ا

شهر پیزای ایتالیا جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که هر یک در نوع خود منحصربه فرد و تماشایی هستند. این جاذبه ها موارد زیر را شامل می شوند:

 • کاخ شوالیه ها (Palazzo dei Cavalieri)
 • کاخ آبی (Palazzo Blu)
 • کلیسای رومانسک سن پیرو در گرادو (Basilica Romanica di San Piero a Grado)
 • کلیسای سانتو استفانو دی کاوالیری(Santo Stefano dei Cavalieri)
 • موزه ملی سن متئو(National Museum of San Matteo)
منبع: ستاره ونک
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2137

به "همه چیز درباره برج پیزا ، دلیل کج بودن برج پیزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره برج پیزا ، دلیل کج بودن برج پیزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید