نویسنده اهل جنوب افریقا برنده جایزه ادبی کامئوس شد

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران به نقل از افریقانیوز-وزیر فرهنگ پرتغال از انتخاب پائولینا شیزیان، نویسنده اهل موزامبیک واقع در جنوب غربی افریقا به عنوان برنده جایزه ادبی کامئوس خبر داد. گفتنی است که او اولین زنی است که برنده این جایزه -که مهم ترین جایزه برای آثار ادبی به زبان پرتغالی است- می شود.

نویسنده اهل جنوب افریقا برنده جایزه ادبی کامئوس شد

نویسنده 66ساله موزامبیکی بعد از اعلام برگزیدگی خود در این جایزه گفت: هرچیزی که نوشته ام در کتاب های مختلف، بخشی از حافظه و خاطره جمعی ما محسوب می شود. هیچ وقت در کتاب هایم از صدای شخصی خود صحبت نکرده ام؛ حتی در کتاب هایی که از زبان اول شخص روایت می کنم، صدای جمعی را بر قلم می آورم. بنابراین این جایزه فقط جایزه من نیست؛ جایزه همه یک ملت است.

پائولینا شیزیان متولد روستای منجاکازه، محله ای فقیرنشین در حاشیه شهر ماپاتوریال مرکز کشور موزامبیک است و با افتخار از ریشه های فقیرانه خود یاد می کند.

او با اظهار خوشحالی از این که آثارش از سوی بالاترین جایزه ادبی پرتغالی زبان به رسمیت شناخته شده، در ادامه گفت: من از ناکجا می آیم. آن آدمی که این شانس را داشت که خواندن و نوشتن را بیاموزد و به مدرسه برود؛ اما به مقدار کافی هم خوش شانس بود که در سراسر کشورش بشود و شگفتی های وطنش را کشف کند. پس من آن شخصی نیستم که شما بتوانید بگویید برخاسته از طبقه اجتماعی فلان است؛ نه! من از دل همین زمین آمده ام. پس شناختن و به رسمیت شناختن شخصی که از هیچ کجا آمده، بی تردید می تواند سرچشمه الهام نسل های دیگر باشد.

پائولینا شیزیان در سال 1990 کتاب تصنیف عشق در باد را منتشر کرد و به اولین زنی بدل شد که در کشورش رمانی را منتشر می کند. بعدها او ده رمان دیگر هم منتشر کرد که آخرین آن تحت عنوان آواز بردگان در سال 2017 منتشر شد.

جایزه ادبی کامئوس یکی از جوایز ادبی شناخته شده در دنیاست که مرکز اهدای آن در کشورهای برزیل و پرتغال است. کامئوس به عنوان مهم ترین جایزه برای آثار ادبی به زبان پرتغالی از سال 1988 آغاز به کار کرده است. برای دریافت این جایزه، آثاری در اولویت هستند که به اشاعه زبان پرتغالی و آشنایی دیگران با فرهنگ اصیل دو کشور برزیل و پرتغال کمک کرده باشد. این جایزه شامل نویسندگان کشورهای آفریقایی پرتغالی زبان نیز می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1865

به "نویسنده اهل جنوب افریقا برنده جایزه ادبی کامئوس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده اهل جنوب افریقا برنده جایزه ادبی کامئوس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید