مولداویت معروف به مروارید آتش

به گزارش ایران 20 دانلود، شناخت ویژگی های سنگ های قیمتی که همیشه و در هر حالتی مورد توجه افراد است، می تواند اطلاعات زیادی در این زمینه به علاقه مندان حوزه گوهرسنگ ها ارائه دهد.

مولداویت معروف به مروارید آتش

به گزارش خبرنگاران، سنگ مولداویت یک سنگ شیشه ای است که در اثر گرمای زیاد شکل گرفته است و اولین بار در سال 1787 کشف شد.

نکته قابل توجه در مورد مولداویت این است که از اواسط دهه 1800 میلادی و تنها چند سال پس از کشف این سنگ، از آن به عنوان سنگ های قیمتی در ساخت جواهرات استفاده شد.

گفته می شود این سنگ بر خلاف دیگر سنگ ها که در یک محیط آرام رشد می کنند، از طریق سنگ متراکم شده که پس از باران شهاب سنگی تبخیر می شود، شکل می گیرد. البته مولداویت به گروهی از مواد معدنی تعلق دارد که جزو گروه کوچکی از سنگ های طبیعی شیشه است.

این سنگ به اشکال شفاف تا کدر یافت می شود که موارد شفاف آن از بهترین ها و کمیاب ترین هاست. اشکالی مانند قطره ای، گرد، بیضی، تخم مرغی یا مارپیچ و همچنین شکل پاشیده شدن قطرات که نشان دهنده الگوی برخورد مایعات بوده از رایج ترین اشکال این سنگ در بازار های جهانی است.

مولداویت، اما با نام هایی هم چون شهاب سنگ شیشه ای، کریسولیت سنگی غیرمتعارف، کرایسولیت کاذب و کریستولیت شیشه ای نام گذاری می شود که کاملا اشتباه بوده چرا که این سنگ یک شهاب سنگ یا کریسولیت نیست.

در گذشته برخی مولداویت را به عنوان یک محصول مصنوعی می شناختند و تا مدت های طولانی تصور می کردند که این سنگ یک گونه شیشه ای از آتشفشان های آبسیدین است.

مولداویت در ابتدا با نام دیگری شناخته می شد، اما پس از مدتی از کشف آن تصمیم بر آن شد که نام شهر Moldauthein که نخستین گونه های این سنگ در آنجا یافت شده بر روی سنگ گذاشته شود و به خاطر این خاستگاه غیر معمول مولداویت به شهرت دست یافته است.

سنگ مولداویت در طیف رنگی سبز از جمله تیره، سبز جنگلی و روشن تا سبز زیتونی یافت می شود، اما بین علاقه مندان به این سنگ مولداویت با رنگ سبز خالص و سبز تیره متوسط بدون رنگ قهوه ای خواستار بیشتری دارد.

زمانی که شایعاتی مبنی بر منشاء فرازمینی مولداویت منتشر شده تقاضا برای این سنگ شیشه ای نیز بسیار افزایش یافته است و همین مورد باعث شده که عده ای برای برآورده کردن تقاضا به ساخت تقلبی این سنگ از شیشه بطری های سبز رنگ روی بیاورند.

در حال حاضر مولداویت در جنوب و شمال غرب بوهیمیا، موراویای غربی، لازانیا آلمان و والدو برتر اتریش یافت می شود البته گفته شده که بیشتر سنگ های مولداویت از بوهمیای جنوبی استخراج می شود.

یک نکته در مورد سنگ مولداویت این است که نام گونه های مختلف آن بر اساس محل پیدا شدن آن ها متفاوت است برای مثال نام مولداویت بیلیتونیت از جزیره ای به همین نام گرفته شده، مولداویت جورجیائیت در ایالت جورجیای آمریکا و مولداویت استرالیت در کشور استرالیا است.

از نمونه هایی که به سنگ مولداویت شباهت دارند می توان به سنگ آپاتیت، دیوپسید، بریل، یاقوت کبود، تورمالین و شیشه سبز اشاره کرد.

طی افسانه هایی که در مورد این سنگ به جا مانده است مردم کشور چک معتقدند که مولداویت برای فردی که از آن استفاده می کند خوش شانسی و اقبال را به همراه دارد.

براساس افسانه ها، سنگ مولداویت با ققنوس افسانه ای، که بر طبق افسانه ها از آتش جان دوباره می گرفت، مرتبط است.

هم چنین گفته شده که این سنگ به منظور بهبود ارتباطات زناشویی و ایجاد طلسم و جادو مورد استفاده قرار گرفته و شانس خوب، ایمنی و باروری به همراه خواهد داشت.

برخی نیز بر این باورند که سنگ مولداویت در بهبود نقرس، آسم، آلرژی ها و خارش ها موثر بوده و علائم آنفلوآنزا و سرماخوردگی را کاهش می دهد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1320

به "مولداویت معروف به مروارید آتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مولداویت معروف به مروارید آتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید