عکس ، قدرتنمایی هابل برای تلسکوپ جیمز وب

به گزارش ایران 20 دانلود، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی هابل یک تصویر تازه و دیدنی را به نمایش گذاشته است که گویی می خواهد نشان دهد دود از کنده بلند می گردد!

عکس ، قدرتنمایی هابل برای تلسکوپ جیمز وب

در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر درک تازهی را از عمیق ترین نقاط دنیا مرئی آشکار می نماید، تلسکوپ فضایی هابل نیز همانطور که در تصویر تازهی که از خوشه ترزان 1(Terzan 1) نشان می دهد، منسوخ نشده است.

بیشتر بخوانید:

کشف سیاره ای بی نهایت سبک در آسمان شب/ بسیار بزرگ و بسیار کم وزن

کشف عجیب دانشمندان:آدم فضایی ها کجا نیستند؟!

عکس | راز مرگبار پنهان در زیبایی انفجار شفق قطبی

این عکس که در تاریخ 10 اکتبر به وسیله ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) که به طور مشترک این ماموریت را انجام می دهند منتشر شده است، یک خوشه ستاره ای کروی را نشان می دهد که در فاصله 22 هزار سال نوری از زمین واقع شده است و پالت رنگی شگفت انگیزی از ستارگان با رنگ های مختلف را با وضوح قابل توجه نشان می دهد.

این اولین تصویر تلسکوپ فضایی هابل از خوشه ترزان 1 نیست. ناسا تصویر قبلی از آن را در سال 2015 منتشر کرد.

طبق بیانیه آژانس فضایی اروپا، عکس سال 2015 با استفاده از دوربین سیاره ای میدان عریض 2 هابل گرفته شده بود، دوربینی که تا سال 2009 کار می کرد. این ابزار وضوح بسیار پایین تری نسبت به دوربین میدان عریض 3 حال حاضر این تلسکوپ فضایی داشت. فضانوردان این دوربین تازه را در آخرین مأموریت خدمات هابل روی آن نصب کردند.

این تصویر تازه عمق خوشه ستاره ای کروی را با جزئیات بسیار بیشتری نسبت به تصویر قبلی نشان می دهد و تعداد زیادی از ستاره های سرخ و پیر را نشان می دهد که به وسیله گرانش متقابل شان به هم متصل شده اند.

خوشه های ستاره ای کروی معمولاً مجموعه ای از حدود صد هزار ستاره به شکلی تقریباً کروی هستند. این ستارگان به قدری نزدیک در کنار هم قرار گرفته اند که میانگین فاصله بین هر دو ستاره منفرد حدود یک سال نوری است، فاصله ای که تقریباً معادل یک چهارم فاصله بین خورشید و نزدیک ترین ستاره همسایه آن موسوم به پروکسیما قنطورس است.

اغلب، این خوشه ها خانه بعضی از قدیمی ترین ستارگان در کهکشان ما هستند که در تصویر هابل، قرمز به نظر می رسند، در حالی که ستاره های آبی تر در عکس، ستارگان جوان تری در پیش زمینه هستند که بخشی از این خوشه نیستند، اگرچه به زیبایی این تصویر می افزایند.

مقامات آژانس فضایی اروپا در بیانیه ای در سال 2015 درباره عکس قدیمی تر نوشتند: سن ستارگان در این خوشه ستاره ای کروی به ما می گوید که آنها در مراحل اولیه شکل گیری کهکشان ها شکل گرفته اند. مطالعه آنها بعلاوه می تواند به ما در درک چگونگی شکل گیری کهکشان ها یاری کند.

آژانس فضایی اروپا اشاره نمود که خوشه های ستاره ای کروی مانند ترزان 1 منبع محلی مهمی از پرتوی ایکس هستند. کارشناسان می گویند: احتمالاً این پرتوهای ایکس از سیستم های ستاره ای دوتایی می آیند که حاوی یک ستاره نوترونی متراکم و یک ستاره معمولی هستند.

ستاره نوترونی بقایای بسیار چگالی است که در اثر انفجار ستاره ای که سوخت آن تمام می گردد، باقی می ماند. ستاره نوترونی مواد ستاره همراه را می کشد و باعث انفجار پرتوی ایکس می گردد.

دانشمندان مطمئن نیستند که چه تعداد سیاه چاله با جرم ستاره ای یا جرم میانه در داخل خوشه های ستاره ای کروی مانند ترزان 1 کمین نموده اند. از آنجایی که تماشا سیاهچاله غیرممکن است، آنها به جای تابش نور، آن را جذب می نمایند و برترین راه برای یک تلسکوپ به منظور تشخیص آنها، مشاهده تأثیر گرانشی آنها بر ستاره های اطراف است که متأسفانه انجام این کار در یک خوشه ستاره ای کروی به علت چگالی ستارگان آن بسیار سخت است.

58321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2144

به "عکس ، قدرتنمایی هابل برای تلسکوپ جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، قدرتنمایی هابل برای تلسکوپ جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید