ظریف: با همکاری از وقوع درگیری های مجدد در منطقه پیشگیری کنیم

به گزارش ایران 20 دانلود، تهران (پانا) - وزیر امور خارجه آزادسازی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را موجب خرسندی ایران دانست و تاکید نمود ضروری است با استفاده از فرصت پیش آمده برای همکاری های منطقه ای، از وقوع مجدد چنین درگیری هایی در آینده پیشگیری کرد.

ظریف: با همکاری از وقوع درگیری های مجدد در منطقه پیشگیری کنیم

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف ظهر امروز در ملاقات با واصف طالب اف، رئیس مجلس عالی نخجوان از آغاز سفر منطقه ای خود از باکو و خاتمه آن در جمهوری خودمختار نخجوان اطهار خرسندی کرد. وی از آزادسازی اراضی اشغالی به عنوان تحولی یاد کرد که اگرچه انسان هایی در این ارتباط جان خود را از دست دادند اما آزادسازی آن موجب خرسندی جمهوری اسلامی ایران است و در عین حال ضروری است با استفاده از فرصت پیش آمده برای همکاری های منطقه ای، از وقوع مجدد چنین درگیری هایی در آینده پیشگیری کرد.

وزیر امور خارجه با تشریح سفر منطقه ای خود و گفت وگوهای صورت گرفته و همچنین دیدگاه های مقام های کشورهای مذکور، از استقبال عمومی از همکاری منطقه ای سخن گفت. ظریف در این ملاقات، اهمیت همکاری های منطقه ای در حوزه برقراری اتصالات حمل و نقل در منطقه و مسیرهای ترانزیتی به ویژه نقش مهم نخجوان در این ارتباط را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و نخجوان از سوی واصف طالب اف همکاری های پارلمانی فی مابین را مورد تاکید قرار داد.

واصف طالب اف، رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این ملاقات با ارائه گزارشی از شرایط همکاری های نخجوان با ایران در حوزه تبادلات تجاری و برق و در موضوعات فرهنگی به ویژه زبان فارسی، آمادگی نخجوان در حوزه های راه آهن و ترانزیت، راه ها، گمرکات و امکانات فراهم شده برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاری های منطقه را مورد تاکید قرار داد.

مسائل محیط زیست ارس، رسیدگی به امور ایرانیان مقیم و کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی نخجوان از دیگر موضوعات مورد گفت وگو در این ملاقات بود.

ظریف در این ملاقات از واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان به دلیل ترجمه کتاب دیپلماسی چند جانبه ایشان به زبان آذری و تدریس آن در دانشگاه دولتی نخجوان تشکر و قدردانی کرد. وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز برای آنالیز شرایط و ملاقات با مقامات جمهوری خودمختار نخجوان وارد این منطقه شد.

وزیر امور خارجه طی پنج روز گذشته در یک تور دیپلماتیک به پنج کشور جمهوری آذربایجان، فدارسیون روسیه، جمهوری ارمنستان، جمهوری گرجستان و ترکیه سفر کرد. وی در این سفرها با سران و مقامات عالی رتبه این کشورها ملاقات و درخصوص روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای رایزنی کرد.

محمد جواد ظریف در خاتمه این ملاقات نیز در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خوشحالم این سفر منطقه ای را با باکو آغاز و در نخجوان تمام کردم. جمهوری خودمختار نخجوان برای آینده منطقه صلح دار قفقاز بسیار حیاتی و مرکزی است.

وی با بیان اینکه باید کاری کنیم خاطره تلخ جنگ در این منطقه تکرار نشود، گفت: تنها راه این کار به وسیله همکاری مفید برای همه است. در این همکاری و در ایجاد راه های مواصلاتی جمهوری خودمختار نخجوان نقش بی بدیلی دارد. براساس گفت وگوهایی که در پنج کشور داشتم، امیدوارم بتوانیم به یک همکاری همه جانبه برای اتصال در این منطقه چه کریدور جنوب به شمال و چه جنوب به غرب ایجاد کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه با بیان اینکه از این طریق خلیج فارس را به روسیه و خلیج فارس به دریای سیاه وصل کنیم و در همه این کریدورها، جمهوری خودمختار نخجوان نقش بسیار مهمی ایفا خواهد نمود. بسیار از مردم خوب نخجوان برای مهمان نوازی شان تشکر می کنم و امیدوارم آینده این منطقه آینده بسیار بهتری نسبت به گذشته باشد. امیدوارم همه شما همواره شاد و سربلند باشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1452

به "ظریف: با همکاری از وقوع درگیری های مجدد در منطقه پیشگیری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: با همکاری از وقوع درگیری های مجدد در منطقه پیشگیری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید