رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی

به گزارش ایران 20 دانلود، برای رهایی از افکار مزاحم می توان از تکنیک هایی چون ریلکسیشن، توقف فکر، یادداشت کردن، به تاخیر انداختن، حواس پرتی، پذیرش فکر و... یاری گرفت.

رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی

به نظر می رسد گاهی اختیار ذهن خود را از دست داده ایم، افکار مزاحم به ذهن ما هجوم آورده و موجب اضطراب و آشفتگی روحی ما می شوند. اضطراب به وجود آمده نیز موجب بیشتر شدن افکار منفی و مزاحم می شود. در ادامه به راهکارهای کوتاه مدت برای رهایی از این افکار اشاره نموده ایم. در صورتی که این افکار وقت زیادی از شما گرفته، به وسواس فکری تبدیل شده و کیفیت زندگی و کار شما را تحت تاثیر قرار داده است بهتر است از یک مشاوریا روانشناس یاری بگیرید.

رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی

نوشتن به شما یاری می نماید که افکارتان تخلیه شود. در خصوص تصدیق و تاکید بر خود و عمیق ترین افکار و احساسات خود بنویسید. آزمایشات علمی ثابت نموده اند که نوشتن، سلامت جسمی و روانی بسیار گسترده ای را به ارمغان می آورد. نوشتن در خصوص عواطف می تواند برای مقابله با افکار مزاحم و تکراری بسیار مفید باشد.

روی یک برگه سفید افکار غیرمنطقی، استرس زا و بی فایده ای را که به عادت تبدیل شده و متوقف کردن آن ها برای شما سخت است بنویسید؛ سپس این افکار را اولویت بندی کنید؛ یعنی ابتدا آن مواردی را که بیشتر تکرار می شود به ترتیب بنویسید و بعد از آن مواردی را که آزاردهندگی بیشتری برای شما دارند یادداشت کنید. روزی یک بار در یک ساعت تعیین افکاری را که بیشتر به سراغتان می آیند روی کاغذ منتقل کنید.

ریلکسیشن به برطرف افکاری که ریشه در اضطراب دارند، یاری زیادی می نماید و باعث استراحت اعضای بدن شما خواهد شد. برای این کار بهتر است لوح فشرده یا کتاب هایی را که در این زمینه نوشته شده است از بازار تهیه کنید. اگربتوانید روزی 10 دقیقه ذهنی خالی داشته باشید. یعنی ذهنی آرام که به هیچ چیزی فکر نمی نماید آنوقت یک استراحت عالی به ذهنتان داده اید که زمینه بهبود عملکرد ذهنتان را فراهم نموده است.

چشم هایتان را ببندید و موقعیتی را که احتمالا فکر استرس زا اتفاق می افتد، تصویرسازی کنید البته بهتر است که این روش را با یاری یک مشاور اجرا کنید.

هر زمان که افکار مزاحم به ذهن شما آمد، خودتان با صدای بلند فرمان ایست بدهید. در ابتدا این کار خیلی سخت به نظر می رسد، اما تکرار آن باعث می شود که به مرور حواس شما پرت شود. پس از ایست، چند نفس عمیق بکشید و به کار عادی خود ادامه دهید یا اگر امکانش وجود داشت، موقعیت خود را تغییر دهید یعنی اگر نشسته هستید، بلند شوید وچند قدم راه بروید.

زمانی که فکری به ذهن شما خطور می نماید، از خودتان بپرسید که این فکر را با چه افکار دیگری می توانم جایگزین کنم و یا به گفت و گو با فکرتان بنشینید. می توانید در موقع نوشتن افکار خود یک جای خالی روبری هر فکر گذاشته و آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید.

مطالعات نشان داده اند که اگر برروی یک چیز منحرف شوید بهتر از آن است که ذهن شما سرگردان باشد، زیرا که سرگردانی بی هدف ذهنی با ناخشنودی همراه خواهد شد. پس بهتر است که بروی یک موضوع تمرکز کنید، مثلا؛ یک قطعه موسیقی یا یک برنامه جالب تلویزیونی.

در حالی که کوشش مداوم برای سرکوب اندیشه های مزاحم باعث بازگشت شدیدتر آنها می شود، پژوهشگران در تحقیقات خود از کسانی که افکار مضطرب دارند، خواستند که نگرانی خود را به مدت نیم ساعت به تعویق اندازند. بنابراین، نگرانی خود را برای مدت معینی به تاخیر اندازید و احتمالا این روش به راحت شدن ذهن شما در این مدت یاری خواهد نمود.

به جای کوشش برای سرکوب افکار مزاحم، می توان مستقیما به سراغ آنها رفت و برروی آنها متمرکز شد. به نظر می رسد که تناقض در تفکر؛ یاری به از بین رفتن آن می نماید، ولی بعضی تحقیقات ثابت نموده اند که این کار می تواند تنها به از بین بردن افکار منفی و مزاحم انجامد. این روش برای افراد کم جرات کارآیی ندارد، ولی در زمانی که افراد مجبور به مقابله با افکار و رفتار همراه با وسواس خود باشند، می تواند مفید واقع شود.

شواهدی موجود است که اثبات می نماید؛ پذیرش افکار مزاحم، به جای جنگیدن با آنها، می تواند مفید باشد. این دستورالعمل در یک مطالعه، نشان دهنده کاهش ناراحتی و فشار بر شرکت کنندگان است: مبارزه با اندیشه مزاحم، مانند تقلا کردن در باتلاق است. افکار خود را مشاهده کنید. تصور کنید که آنها از گوش شما بیرون می آیند و از ذهن شما خارج می شوند. با علائم و نشانه ها مبارزه نکنید، از آنها اجتناب نکنید، تنها مشاهده گر باشید

این امر شامل تفکر در خصوص صفات و باورهای مثبت برای افزایش اعتماد به نفس در اجتماع و کنترل خود می شود و مزایای دیگری نیز دارد. این روش، همچنان که در آزمایشات علمی ثابت شده است، ممکن است که یاری زیادی برای مقابله با افکار منفی کند.

منشا افکار مزاحم به دو دسته قابل تقسیم است: 1- افکاری که مربوط به اتفاقات روزمره می شود. 2- افکاری که از احساسات یعنی حس ترس، گناه، خشم و مواردی از این قبیل نشأت می گیرد. بهتر است برای برطرف این افکار ابتدا باید منشاء آن را پیدا کنید؛ برای اینکه بفهمید، زیربنای این افکار کدام حس شما است، بهتر است از یک مشاور یاری بگیرید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1294

به "رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید