درگذشت عبدالحسین آل رسول در بی خبری

به گزارش ایران 20 دانلود، عبدالحسین آل رسول مترجم و ناشر پیشکسوت در 97 سالگی و در بی خبری درگذشت.

درگذشت عبدالحسین آل رسول در بی خبری

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، عبدالحسین آل رسول متولد سال 1303 از پایه گذاران انتشارات نیل و مدیر انتشارات کتاب زمان بود.

مردی برای تمام فصل ها نوشته رابرت بالت و چگونه مطالعه کنیم، تا دانشجوی موفقی شویم اثر اوتیس د. فرو و موریس ا. لی از ترجمه های او هستند. بعلاوه ک ت اب زم ان: وی ژه ن ی چ ه، کتاب زم ان: وی ژه ه ای ن ری ش ب ل، ک ت اب زم ان: وی ژه ی اش ار ک م ال، ک ت اب زم ان: وی ژه ژان پ ل س ارت ر، ک ت اب زم ان: وی ژه ج وزف ک ن راد، ک ت اب زم ان: وی ژه رای ن ر م اری ا ری ل ک ه و کتاب زمان: ویژه ایوان تورگنیف زیرنظر عبدالحسین آل رسول منتشر شده اند.

حامد قصری، نویسنده و عکاس با اعلام خبر درگذشت این چهره فرهنگی در صفحه شخصی خود نوشته است: عبدالحسین آل رسول مترجم و مدیر انتشارات نیل و زمان در کهولت سن و در بی خبری درگذشت. عبدالحسین آل رسول پسرعمه ابوالحسن نجفی، زاده اصفهان بود. انتشارات نیل انتشاراتی است که در سال 33 به وسیله ابوالحسن نجفی و عبدالحسین آل رسول بنیان گذاشته شد. اندیشه تأسیس این انتشارت از سال 1332 شکل گرفته بود. به گفته جهانگیر منصور نام این انتشارات از سه حرف از نام بنیان گذاران ساخته شده است (نجفی- ن، عظیمی- ی و آل رسول- ل) که البته ابوالحسن نجفی بعد ها این شکل گیری را رد کرد و اعتقاد داشت عنوان نشر براساس رودخانه نیل انتخاب شده است.

انتشارات کتاب زمان انتشاراتی است که در سال 47 به وسیله عبدالحسین آل رسول، رضا سیدحسینی و جهانگیر منصور تأسیس شد. آل رسول پس از جدا شدن از انتشارات نیل به فکر تأسیس این انتشارات افتاد. به گفته جهانگیر منصور رضا سیدحسینی کتاب ها را از بعد ادبی آنالیز و برای چاپ انتخاب می کرد.

با حمایت آل رسول آثار بچه های جُنگ ادبی اصفهان به ادبیات ایران در انتشارات زمان چاپ و معرفی گردید. آل رسول در هر فرصتی که به اصفهان می آمد در جلسات جنگ حضوری پررنگ داشت.

آل رسول شخصا بر انتشار دو کتاب ملکوت و شازده احتجاب نظارت دقیق داشت.

انتشارات زمان با یونیفورم تعیین، انتخاب سخت آثار و پخش مناسب یکی از تاثیرگذارترین نشر های تاریخ ادبیات مدرن ایران محسوب می گردد.

از میان آثار مشهور چاپ شده در این انتشارات می توان به سنگر و قمقمه های خالی، شازده احتجاب، پابرهنه ها، کریستین و کید، ادبیات چیست؟، شب هول، فیل در تاریکی، بره گمشده راعی، ملکوت، نمازخانه کوچک من، سرباز کوچک، ترس و لرز (ساعدی)، درازنای شب، گریز های ناگزیر (محمد حقوقی)، با شب، با زخم، با گرگ (محمد حقوقی) و زنده پا ها مرده پاها اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1855

به "درگذشت عبدالحسین آل رسول در بی خبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگذشت عبدالحسین آل رسول در بی خبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید