خودزنی کردم تا پیش دوستانم کم نیاورم

به گزارش ایران 20 دانلود، رابطه محبت آمیز و به دور از کنترل و نظارتهای مستقیم والدین ضامن عبور هر چه آسانتر و بهتر نوجوانان از دوره نوجوانی است.

خودزنی کردم تا پیش دوستانم کم نیاورم

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرنگاران، فرزانه فراهانی- گذر از دوره نوجوانی و ورود به دنیای جوانی یکی از پر چالش ترین دوران زندگی افراد محسوب می گردد.

دوره ای که اغلب نوجوانان و جوانان دوست دارند به هر نحوی که شده خودی نشان بدهند و به دنبال این خودنمایی از طرف دیگران مورد تایید قرار بگیرند و به عبارت ساده تر به دنبال تایید طلبی اطرافیان خود و به ویژه دوستان و هم سن و سال هایشان هستند.

هر یک از نوجوانان و جوانان تایید طلبی را با توجه به شرایط روحی و روانی خود و البته با توجه به شرایطی که در جامعه حاکم است دنبال می نمایند و بنابر فرهنگی که در محل زندگی آن ها غالب است گاهی نوع بروز این رفتار متفاوت است.

به عقیده جامعه شناسان تایید طلبی همواره بد نیست و مختص سن یا گروه خاصی هم نبوده و البته در دوره نوجوانی و جوانی بیش از سایر دوره های زندگی به چشم می خورد و به دلیل افزایش هیجان طلبی افراد در این دوره بیشتر نظر سایرین را جلب می نماید.

دستم را با تیغ خط خطی کردم تا پیش دوستانم کم نیاورم!

سعید جوان 19 ساله و یکی از متهمانی است که در اجرای طرح صاعقه نیروی انتظامی توسط پلیس و به جرم شرارت و مشارکت در درگیری با اراذل و اوباش دستگیر شده است.

سعید در حالیکه تنها 19 سال سن بیشتر ندارد 3 سابقه کیفری در پرونده شرارت های خود دارد و به گفته او در دوران نوجوانی هم چندین بار با دوستان همسن و سالش درگیر شده است و سابقه حضور در کانون اصلاح و تربیت را هم در پرونده خود دارد.

او به جای خودزنی هایش روی بخش هایی از بدنش اشاره می نماید و می گوید: در جمع دوستانم در دبیرستان هر کسی که بیشتر بدنش را خط خطی می کرد فرد شجاع تر و نترس تری نسبت به بقیه بود و این یعنی شاخ تر از بقیه محسوب می شد و من هم اولین بار در 14 سالگی دستم را با تیغ خط خطی کردم تا پیش بقیه دوستانم کم نیاورم.

سعید با نشان دادن خالکوبی روی گردنش گفت: این خالکوبی را در 18 سالگی و به پیشنهاد یکی از اراذل مشهور محله مان که همه از او حساب می بردند روی گردنم زدم و دلم میخواست من هم شبیه او باشم.

دلم میخواست بقیه از من بترسند و حساب ببرند!

او با اشاره به فعالیت 4 ساله اش در صفحه اینستاگرام افزود: صفحه افراد لات مشهور و بنام شهر و محله را در اینستاگرام دنبال می کردم و دلم میخواست شبیه آن ها باشم تا خودی نشان بدهم و همه از من هم حساب ببرند و از من بترسند.

سعید گفت: حدود ماه پیش با فردی به نام مسعود در اینستاگرام آشنا شدم و از آن به بعد به قول لات های محل برای هم کری میخواندیم و به پیشنهاد مسعود برای ملاقات اول با هم قرار دعوا گذاشتیم تا به قول او معلوم گردد من شاخ و قلدرتر از او هستم یا او و به این ترتیب با چند نفر از دوستانم که آن ها هم اهل دعوا هستند سر قرار حاضر شدیم.

این جوان 19 ساله گفت: روزی که با هم قرار دعوا داشتیم دعوا و درگیری ما بالا گرفت و با ورود پلیس بازداشت شدیم و در نهایت منتظر حکمی هستیم که قاضی برای ما مشخص خواهد نمود.

سعید با لحنی پشیمان می گوید: ارزشش را نداشت به خاطر این بچه بازیها به زندان بروم و در حال حاضر از رفتار خودم پشیمان هستم و امیدوارم فرصتی دوباره برای زندگی درست به دست بیاورم و به همه نوجوانان و جوانان توصیه می کنم زندگی مثل من و افراد شروری چون مسعود عاقبتی جز زندان و سابقه دار شدن و بر هم خوردن آرامش خانواده نخواهد داشت.

ضرورت رابطه محبت آمیز والدین با نوجوانان!

امان الله قرائی مقدم جامعه شناس موضوع تایید طلبی افراد و به ویژه نوجوانان و جوانان را امری طبیعی و عادی می داند و معتقد است: بیشتر افراد با انتها کودکی و ورود به نوجوانی و جوانی در صدد هستند تا همه خصوصیاتی را که به نوعی آن ها را کوچکتر از بقیه نشان میداد را تغییر بدهند و به این ترتیب مجوز ورود به دنیای عظیمترها را به دست بیاورند.

وی توضیح داد: در بسیاری از موارد نوجوانان و جوانان از برقراری رابطه صمیمانه با والدین خود سرباز می زنند و بیشتر دوست دارند ارتباط خود با گروههای هم سن و سالشان را گسترش داده و روابط جدیدی را بنا نمایند و در واقع دنیای جدیدی را تجربه نمایند.

این جامعه شناس رابطه محبت آمیز و به دور از کنترل و نظارتهای مستقیم والدین را ضامن عبور هر چه آسانتر و بهتر نوجوانان از دوره نوجوانی خواند و تاکید نمود: پدر و مادرها باید در نحوه رفتار خود با فرزندشان در این دوره با تامل بیشتری رفتار نمایند و نباید فراموش نمایند که در صورت بروز رفتار غیر محبت آمیز نتیجه خوبی به دست نخواهند آورد.

اهمیت نظارت غیرمستقیم پدر و مادر بر فعالیت مجازی فرزندان!

قرائی مقدم گفت: بهتر است والدین در هیجان طلبی فرزندان خود به عنوان دوست و مشاوری غیر مستقیم در کنار آن ها باشند و فراموش ننمایند که با وجود رابطه محبت آمیز با آن ها فرزندان کمتر در معرض خطر قرار می گیرند.

وی تاکید نمود: تایید طلبی نوجوانان و جوانان و رفتارهای نمایشی آن ها در صفحات مجازی در حال حاضر بیش از پیش به چشم می خورد و والدین باید رفتاری توام با مراقبت غیر مستقیم از فرزندان خود داشته باشند.

این جامعه شناس افزود: رفتار نوجوانان و جوانان در این دو دوره بیشتر رفتاری نمایشی و برای جلب تایید و نظر اطرافیان است و در صورت عدم مدیریت صحیح از طرف والدین به چالشی عظیم و آسیب زننده تبدیل می گردد.

قرائی مقدم همچنین گفت: اگر والدین رفتار فرزندان خود و نحوه فعالیت آن ها در فضای مجازی را تحت نظر نداشته باشند، پای غریبه های ناشناس و افراد سودجو به این فعالیت باز می گردد و عواقب ناخوشایندی برای فرزندان به دنبال خواهد داشت.

پایین آمدن سن ارتکاب جرائم مختلف موضوعی است که مسئولان تربیتی باید به طور جدی علت و چرایی آن را مورد آنالیز و پیگیری قرار بدهند و در این میان شرایط بهره مندی از مشاوره مشاوران مطلع و دلسوز برای سایر افراد و به ویژه نوجوانان و جوانان را ایجاد نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1563

به "خودزنی کردم تا پیش دوستانم کم نیاورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودزنی کردم تا پیش دوستانم کم نیاورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید