جزئیات برنامه اقدام ملی حفاظت از گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی

به گزارش ایران 20 دانلود، مسئول مرکز زیست محیطی چابهار از در دستور کار قرار دریافت یک برنامه اقدام ملی در منطقه آزاد چابهار و استان برای بازگشت گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی به سواحل جنوبی اطلاع داد.

جزئیات برنامه اقدام ملی حفاظت از گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی

به گزارش از ، محمود سینایی مسئول مرکز زیست محیطی چابهار در نشست خبری با اصحاب رسانه از در دستور کار قرار دریافت یک برنامه اقدام ملی در منطقه آزاد چابهار و استان برای بازگشت گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی تخم گذار به سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان با هدف احیای ده ها گونه و زیستگاه های مختلف موجودات زنده دیگر ذیل این موضوع اطلاع داد.

سینایی اظهار کرد: در هفته آینده از طرح اقدام ملی حفاظت از گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی بهره برداری خواهد شد.

او ادامه داد: در کل جهان ما هشت گونه لاک پشت دریایی داریم که از این تعداد پنج گونه آن به خلیج فارس و دریای عمان رفت و آمد می نمایند.

او اضافه کرد: یکی از این گونه ها به نام لاک پشت سبز در خلیج فارس زندگی می نماید، اما برای تخم گذاری به سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان می آید و بعد از 20 سال دوباره این لاک پشت ها که روزی در ساحل بدون والد خود به جهان آمده بودند به منظور تخم گذاری به این سواحل باز می گردند.

سینایی با اشاره به اینکه طی این چند سال اخیر آلودگی های انسانی و تغییرات اقلیمی از حضور این لاک پشت ها به منطقه کاسته است ادامه داد: عواملی باعث شد تا لاک پشت سبز که تنها زیستگاه اش سواحل سیستان و بلوچستان است نسل اش در خطر انقراض قرار بگیرد و به همین دلیل یک سری اقدامات حفاظتی از سوی سازمان محیط زیست با منطقه آزاد چابهار صورت گرفت.

او با اشاره به اینکه بازگشت این لاک پشت ها به ساحل از میزان طبیعی آن نیز خیلی کمتر شده است عنوان داشت: این اولین بار هست که یک موجود دریایی در برنامه اقدام ملی تحت حفاظت قرار می گیرد که بخشنامه های مربوط به آن نیز به زودی به تمامی ارگان های مربوطه ابلاغ خواهد شد و هدف این برنامه در استان لاک پشت های سبزو در خلیج فارس، لاک پشت های منقار عقابی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد چابهار در ادامه با تشکیل دبیرخانه مرکزی این اقدام ملی در منطقه آزاد چابهار بیان داشت: در این اقدام ملی اگرچه از لاک پشت سبز و به طور کلی لاک پشت های تخم گذار در محدوده سواحل جنوبی ایران حمایت خواهد شد، اما در واقع ده ها گونه و زیستگاه های مختلف متعاقب این اقدام ملی محافظت خواهند شد.

سینایی درباره جزئیات عملیات اجرا شده در برنامه اقدام ملی حفاظت از لاک پشت های دریایی خلیج فارس گفت: ما با استفاده از تک گذاری لاک پشت ها را نشانه گذاری نموده ایم و اینجا با توجه به اینکه به عنوان ساحل لاک پشت معرفی می گردد ما با استفاده از قفس نیز از تخم لاک پشت ها حفاظت می کنیم تا بعد از تخم گذاری توسط عوامل خارجی تحت تهدید قرار نگیرند.

همچنین وی با اشاره به اینکه از سه نوع لاک پشت سرخ، سبز و منقار عقابی در این برنامه حفاظت خواهد شد عنوان داشت: ما از ظرفیت محلی که قبل از این یک خطر و تهدید برای تخم ها به حساب می آمدند در بحث حفاظت از آن ها استفاده نموده ایم و حدودا سه سال است که از اقدامات اولیه در اجرای این برنامه می گذرد؛ بنابراین گزارش، در انتهای این نشست محمداکبر چاکرزهی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار بیان کرد که از دبیرخانه ملی حفاظت از لاک پشت ها هفته آینده در چابهار رونمایی خواهد شد.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 469

به "جزئیات برنامه اقدام ملی حفاظت از گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برنامه اقدام ملی حفاظت از گونه های در حال انقراض لاک پشت های دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید