تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m در ایران

به گزارش ایران 20 دانلود، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m را تأیید کرد.

تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m در ایران

به گزارش خبرنگاران از فارس، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) ضمن تایید خبر تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m گفت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش نیم صفحه ای در روز گذشته (سه شنبه) خاطرنشان کرد که بازرسان آژانس در تاریخ 14 نوامبر (24 آبان ماه) شروع تزریق گاز UF6 به یک زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m در دو کارخانه غنی سازی سوخت در نطنز را راستی آزمایی کردند.

پیش از این رویترز به نقل از آژانس از تزریق گاز به این سانتریفیوژها خبر داده بود. خبرگزاری رویترز در این باره نوشت آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز سه شنبه به کشورهای عضو ارائه داده و امروز به دست رویترز رسیده، عنوان نموده است: در تاریخ چهاردهم نوامبر 2020، آژانس تایید کرد که ایران تزریق UF6 به آبشار 174 سانتریفیوژ IR2m که اخیراََ در تاسیسات غنی سازی نطنز نصب شده را شروع نموده است.

آژانس در گزارش پیشین خود که چهارشنبه هفته پیش منتشر شد، خاطرنشان کرد که ایران نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR2m را در تأسیسات هسته ای نظنز نصب نموده اما هنوز تزریق گاز را انجام نداده است.

در این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم ایران تا 2 نوامبر، 2442.9 کیلوگرم اعلام شده که برابر با حدود 3600 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین است.

غریب آبادی پیش از این نیز در ارزیابی از گزارش آژانس گفته بود: براساس این گزارش، ایران علاوه بر تداوم فراوری آب سنگین و ذخیره آن، مقادیری نیز افزون بر 2.2 تن آب سنگین به خارج صادر نموده و همچنین 1.3 تن نیز در راستای فعالیت های تحقیق و توسعه خود مصرف نموده است.

غریب آبادی همچنین افزوده بود: طبق گزارش آژانس، فعالیت های غنی سازی در نطنز و فردو، از جمله با ماشین های جدید، و غنی سازی تا 4.5 درصد و فراتر از 3.67 درصد مقرر در برجام، همچنان ادامه دارد. علاوه بر این، گزارش به تصمیم اخیر ایران برای انتقال سانتریفیوژهای تحقیق و توسعه به زیرزمین در نطنز اشاره نموده و گفته است که ایران اعلام نموده در این راستا الزامات پادمانی را در نظر خواهد گرفت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1315

به "تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق گاز UF6 به زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای IR2m در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید