بارش باران و برف در 13 استان، احتمال تاخیر در پروازها

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران : سازمان هواشناسی با اشاره به بارش 5روزه باران و برف در 13 استان کشور از کاهش 15درجه ای دما در بعضی منطقه ها خبر و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.

بارش باران و برف در 13 استان، احتمال تاخیر در پروازها

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز بارش در شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شمال استان های کرمانشاه، همدان و قزوین پیش بینی شده است. طی امروز در منطقه ها ساحلی گیلان و مازندران بارش ها شدت خواهد داشت.

وزش باد همراه با کاهش دما در نوار شمالی به ویژه در سواحل شمالی و شمال شرق روی می دهد و در ارتفاعات البرز مرکزی و اردبیل بارش باران و برف انتظار می رود.

فردا یکشنبه در استان های اردبیل، گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات استان های گلستان و سمنان بارش باران پیش بینی می گردد و بارش در شمال غرب و شمال شرق کشور کاهش می یابد.

دوشنبه در شمال غرب، استان های کرمانشاه، همدان، قزوین، البرز و شمال مرکزی بارش باران، وزش باد و گاهی رعدوبرق روی می دهد. بعدازظهر دوشنبه به تدریج در استان های گیلان و غرب مازندران افزایش ابر همراه با بارش پراکنده و وزش باد روی می دهد، ضمن این که در ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران و برف پیش بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه شنبه بارش ها در شمال غرب کاهش می یابد و همراه با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر، بارش برای استان های ساحلی، خراسان شمالی و خراسان رضوی شروع می گردد و دریای خزر مواج است، بعلاوه در استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز شامل زنجان، قزوین، البرز و تهران و در دامنه های زاگرس در استان های همدان، مرکزی و قم رگبار، وزش باد شدید و گاهی رعدوبرق پیش بینی می گردد. طی این روز بارش ها در شرق مازندران و گلستان شدت خواهد داشت.

چهارشنبه بارش در این منطقه ها کاهش می یابد و جو آرامی در کشور حاکم می گردد، فقط در استان های گیلان و شرق اردبیل بارش پراکنده و خفیف روی می دهد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش محسوس دما

نوع مخاطره: رگبار باران، در ارتفاعات بارش برف، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما، کاهش دید بر اثر بارندگی و پدیده مه و در منطقه ها مستعد با رعدوبرق

منطقه اثر:

شنبه 1401/07/30: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، خراسان شمالی، ارتفاعات در استان های البرز و تهران.

یکشنبه 1401/08/01: شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان های البرز، زنجان، تهران و سمنان.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در تردد، آب گرفتگی معابر عمومی، احتمال رانش و ریزش کوه، آسیب به سازه های موقت، تأخیر و احتمال لغو پرواز، خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان در حاشیه مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و تسریع در کاشت محصولات پاییزه.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1401/07/30: کردستان، زنجان، کرمانشاه، مرکزی، جنوب آذربایجان غربی، لرستان، قزوین، جنوب سمنان، قم، تهران، شمال شرق اصفهان، خراسان رضوی و خراسان شمالی.

یکشنبه 1401/08/01: کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال و غرب اصفهان و جنوب آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت های فیزیکی در فضای باز به ویژه گروه های حساس، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2143

به "بارش باران و برف در 13 استان، احتمال تاخیر در پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش باران و برف در 13 استان، احتمال تاخیر در پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید