ایجاد بانک اطلاعاتی اشیای کشف شده شهر سوخته

به گزارش ایران 20 دانلود، بانک اطلاعاتی اشیای کشف شده از شهر سوخته با درج اطلاعات 4 هزار و یک اثر تاریخی تشکیل شد قرار است این بانک اطلاعاتی پایلوتی برای همه پایگاههای جهانی باشد.

ایجاد بانک اطلاعاتی اشیای کشف شده شهر سوخته

سید منصور سجادی، سرپرست گروه باستان شناسی شهر سوخته در جمع خبرنگارانی که روز گذشته از این محوطه باستانی ثبت شده در لیست میراث جهانی بازدید کردند گفت:

هر جایی که کاوش می گردد، یک سری مواد مطالعاتی دارد که در میان آنها اشیا نیز هست، این مواد مطالعاتی و اشیای تاریخی کشف شده متفاوت از سایر داده های باستان شناسی هستند و باید کار بیشتری روی آنها انجام گردد. به همین دلیل یک بانک اطلاعاتی بسیار کاملی برنامه ریزی شده تا اطلاعات مربوط به هر شی در آن ثبت و ضبط گردد.

وی ادامه داد که سه نفر از دانشجویان باستان شناسی که با ما در این محوطه تاریخی کار می نمایند، به عنوان اپراتور، اطلاعات مربوط به هر شی را وارد یک لیست می نمایند که حتی رنگ طرح و شی مورد نظر نیز در آن تعیین می گردد. سجادی گفت:

اشیا تصویربرداری نیز می شوند ممکن است که یک تکه گل خشک شده، ارزشی برای نمایش در موزه نداشته باشد اما این تکه گل در حقیقت یک پیکره حیوانی است که تنها ارزش مطالعاتی دارد اطلاعات این شی نیز در این بانک وارد می گردد اما اطلاعات مربوط به اشیا را تنها اپراتورها و سرپرست گروه می بیند بنابراین امکان درز اطلاعات به بیرون و یا اشتباه وجود ندارد بعلاوه در هر روز سه بار از آنها کپی گرفته می گردد.

این باستان شناس با سابقه در شهر سوخته گفت:

حدود صد هزار شی تاریخی کشف شده در شهر سوخته داریم و تا کنون چهار هزار و یک شی وارد بانک اطلاعاتی شده است این کار با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام شد و برنامه ریزان آن را به ما معرفی نموده اند. قرار است امشب نیز اطلاعات وارد شده از چهار هزار شی را آنالیز نموده و اگر کمبودی در پر کردن فیلدها وجود داشت به ما اعلام نمایند.

سجادی بیان نمود:

بانک اطلاعاتی شهر سوخته پایلوتی برای محوطه های تاریخی و جهانی دیگر می گردد تا آنها هم مجبور شوند اطلاعات اشیای کشف شده خود را نیز وارد بانک نمایند.منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1928

به "ایجاد بانک اطلاعاتی اشیای کشف شده شهر سوخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد بانک اطلاعاتی اشیای کشف شده شهر سوخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید