ارگ کریم خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت ها شد

به گزارش ایران 20 دانلود، دو نفر از دیواره های بدون حفاظ ارگ کریم خان زند در مرکز شهر شیراز باز بالا رفتند تا بار دیگر ثابت گردد این بنای تاریخی بیش از سخنان و نویدهایی که برای حفاظت آن داده می گردد به مراقبت واقعی و ملموس احتیاج دارد.

ارگ کریم خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت ها شد

ایرنا : عکس هایی که 24 مرداد 98 در فضای مجازی منشر شد نشان می داد این دو نفر از دیواره های ارگ کریمخان زند شیراز بالا می روند و وزن خود را به آجرهای قدیمی این بنای تاریخی تحمیل نموده اند؛ همان کاری که یک نفر دیگر در مهرماه سال 1396 نموده بود و از هنرمندی هایش فیلم هم در فضای مجازی پخش شد.

درباره اقدام اخیر این عنکبوت ها و همچنین دیوارپیمایی سه سال پیش آن یک نفر دیگر، مسئولان مربوط گفتند در تعقیب آنان هستیم تا به مجازات برسند.

کاربران فضای مجازی و مردم به ویژه دوستداران فضای مجازی به این موضوع واکنش نشان دادند و ابراز امیدواری کردند دستگیری و تعقیب قضایی این افراد نتیجه بخش باشد.

متوجه نشدیم ، مراقبت ها تشدید میگردد

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس گفت: عکسی که در این باره منتشر شده متعلق به زمانی بعد از خاتمه یافتن وقت کاری ارگ کریمخان طی شب های اخیر بوده و در محوطه بیرونی این مجموعه اتفاق افتاده است و به همین دلیل پرسنلی هم که داخل ارگ بودند متوجه این مسئله نشدند.

سرهنگ محمدرضا بهمنی نژاد اضافه نمود: امروز جلسه مشترکی با نیروی انتظامی فارس تشکیل و هماهنگی های لازم در این خصوص انجام و مقرر شد که شدت نظارت بر مجموعه زندیه و ارگ کریم خان زند شیراز از امشب تشدید گردد تا هر نوع تجاوز به بنای این منطقه خصوصا ارگ کریم خان با برخورد جدی روبرو گردد.

وی ادامه داد: از امشب با تشدید نظارت در مجموعه زندیه ،کسانی که هرگونه تعرضی به بناهای تاریخی این محل و خصوصا ارگ کریم خان انجام دهند دستگیر و تحویل مقامات قضایی خواهند شد.

وی اضافه نمود: براساس قوانین کشور، وارد آوردن هرگونه خسارت به بناها و آثار باستانی و تاریخی جرم محسوب و برابر قانون با متخلفین برخورد خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس در ادامه گفت: پرونده قضایی علیه کسانی که عکس آنها در حین بالا رفتن از دیواره ارگ کریم خان در فضای مجازی منتشر شده تشکیل شده اما هنوز این افراد بطور دقیق شناسایی و دستگیر نشده اند.

وی اعلام کرد: از امشب اگر تخلفی از سوی افراد در محوطه ارگ کریم خان و تعرض به بنای این مجموعه مشاهده گردد با عنوان ارتکاب جرم مشهود متخلفین دستگیر خواهند شد.

12 مهرماه 1396 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی فارس گفته بود: این اداره کل شکایتی به دستگاه قضایی در خصوص اقدام فرد بالارونده از دیوار ارگ کریمخان در شیراز تسلیم نموده و پلیس فتا در حال شناسایی عامل اصلی این واقعه است.

مصیب امیری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: ارگ کریمخانی از جاذبه های گردشگری شیراز و ثبت شده در آثار ملی است و همه تدابیر برای حفاظت و مراقبت از این بنای دوره زندیه انجام می گردد.

وی ادامه داد: بالا رفتن از دیوار ارگ برای خودنمایی کاری ناپسند است که می تواند به سلامت فرد و بنا لطمه بزند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از شهروندان خواست تا نسبت به موارد مشابه حساسیت بیشتری داشته باشند و با دیدن چنین صحنه هایی موارد را سریعا به پلیس اطلاع دهند.

وی ادامه داد: همه ما برای مراقبت و حفاظت از بناهای تاریخی مسئولیت داریم،صرفا میراث فرهنگی مسئول بناها و آثار فرهنگی و تاریخی نیست، حفاظت از این آثار باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه ما نهادینه گردد.

ارگ کریم خان یا کریمخانی از جمله آثار تاریخی دوره زندیه شهر شیراز است و در میدان شهرداری این شهر قرار گرفته است.

کریمخان زند برای ساخت این ارگ از بهترین هنرمندان و معماران آن دوره دعوت به همکاری کرد. این معماران و هنرمندان به دلیل مهارتی که داشتند توانستند این ارگ را بسیار سریع بسازند.

ساخت ارگ کریمخانی که در واقع دژی نظامی بوده است، بین سال های 1766 و 1767 میلادی انجام شد.

بنای افراشته ارگ کریم خانی، ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوان ها و اتاق های نقاشی شده، آب نماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است.

ارگ اندرونی، کاخ سلطنتی کریم خان و خانواده اش بوده که در زمینی به مساحت حدود 13 هزار متر مربع با حدود 4000 متر مربع زیر بنا در غرب میدان توپخانه قدیم واقع است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 285

به "ارگ کریم خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت ها شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارگ کریم خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت ها شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید