ارائه توضیحاتی درباره یافته های دومین فصل کاوش در خله کوه تاکستان قزوین

به گزارش ایران 20 دانلود، ایلنا/ براساس خبرهای واصله، ارائه توضیحاتی درباره یافته های دومین فصل کاوش در خله کوه تاکستان قزوین صورت پذیرفت.

ارائه توضیحاتی درباره یافته های دومین فصل کاوش در خله کوه تاکستان قزوین

تپه خله کوه در بافت شهری تاکستان واقع شده و در میان خیابانهای بافت قدیم شهر قرار گرفته است. دومین فصل کاوش در این محوطه در سال 1400 به سرپرستی فریبا سعیدی انارکی رقم خورد و بخشی از آثار بدست آمده از این فصل از کاوش باستان شناسان در نمایشگاهی که این روزها در موزه ملی برپاست، به نمایش گذاشته شد.

فریبا سعیدی انارکی (سرپرست دومین فصل کاوش خله کوه تاکستان قزوین) با اشاره به آنکه بخشی از یافته های این فصل از کاوش، سفالهایی است که قدمت آنها به دوران پیش از تاریخ می رسد و از دوره سیلک ب یا مس و سنگ انتقالی هستند، گفت: در بین سفال ها تعداد قابل توجهی سفال دوره اسلامی نیز بدست آمده است. سفال های پیش از تاریخ به دو گروه ساده و منقوش تقسیم می شوند. فرم ظروف و کاسه های کوچک و بزرگ هستند که دارای نقش های هندسی، گیاهی و حیوانی هستند. نقش های هندسی شامل خطوط موازی، مثلث های تکرار شونده روی لبه، خطوط موازی با آویزهای دالبری، خطوط هاشوری و شطرنجی می شوند.

او ادامه داد: نقشهای گیاهی انتزاعی بوده و نمودی از گیاهان و درختان هستند. نقشهای حیوانی شامل ردیف پرندگان، پرنده با بالهای باز و حیوانات چهار پا شامل بز و بز کوهی با شاخ های بلند خمیده است.

به گفته این باستان شناس، هدف از فصل دوم کاوش خله کوه علاوه بر شناخت تداوم و گسست استقرارهای موجود در تپه، شناخت ارتباطات منطقه ای دشت قزوین و فرامنطقه ای فلات مرکزی، دشت تهران، شمال و شمال شرق ایران، حفاظت فیزیکی و ایجاد سایت موزه است.

سعیدی انارکی با اشاره به اینکه در ترانشه A که در فصل اول زده شده بود کاوش ادامه یافته و در جبهه غربی و جنوب غربی آن سه ترانشه دیگر زده شد، اضافه نمود: کاوش نشان داد که در تمامی ترانشه ها نیم متر اولیه لایه های مضطرب است و پس از آن لایه فرهنگی تک دوره ای متعلق به دوره انتقالی مس سنگی وجود دارد. یافته های کاوش حاکی از وجود ساختمانی است که احتمالا یک خانه بزرگ با چندین اتاق و فضاهای کاربردی مانند آشپزخانه، فضای باز برای انجام فعالیت های روزانه و فضایی برای ریختن خاکستر فعالیت های خانگی است.

به گفته او، مهمترین یافته های باستان شناسی سفال و معماری است. علاوه بر آن تعداد اشیای ویژه سنگی، سفالی، استخوانی و ترکیب فلز و استخوان بدست آمده است. سفال های بدست آمده از خله کوه مشابه سفال های تگرگی، نقوش استاندارد زاغه و سفال چشمه علی است. از ترانشه B بقایای چهار جام بدست آمد که از نوع چشمه علی هستند و روی آنها نقوش گیاهی، جانوری و هندسی نقش بسته و تمام سطح جامها پوشیده از نقش هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2212

به "ارائه توضیحاتی درباره یافته های دومین فصل کاوش در خله کوه تاکستان قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه توضیحاتی درباره یافته های دومین فصل کاوش در خله کوه تاکستان قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید