آیا مقررات سفر به ایران تغییر نموده است؟

به گزارش ایران 20 دانلود، ایسنا/ بدنبال خبرهای منتشر شده، این سوال مطرح می گردد که آیا مقررات سفر به ایران تغییر نموده است؟

آیا مقررات سفر به ایران تغییر نموده است؟

از سفر با تور ارزان قیمت پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

داستان چیست؟

مقررات سفر به ایران در دوره پاندمی کووید - 19، از مرداد به اجرا گذاشته شده است. شرط وزارت بهداشت برای ورود اتباع خارجی و ایرانی های مقیم خارج از کشور، داشتن گواهی سلامت بود. در همان دوره، معاون جهانگردی از مخالفت ستاد کرونا با ورود جهانگرد های خارجی به ایران اطلاع داد. پس از آن، وزارت خارجه خاطرنشان کرد صدور ویزای جهانگردی ایران را متوقف کرد. شرکت های هواپیمایی نیز در اطلاعیه های مجزا خاطرنشان کردند: داشتن گواهی عدم ابتلا به کووید - 19 (PCR) به زبان انگلیسی یا مهمور به مهر شرایط سلامت کنسولی ایران در کشور مبدأ، دست کم 96 ساعت قبل از پرواز الزامی است. تکمیل فرم خوداظهاری نیز ضروری بوده و همه مسافران در بدون ورود، غربالگری می شوند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست (PCR) مسافر با ملیت غیرایرانی در محل معین شده از سوی وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می گردد و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می گردد تا مدت 14 روز قرنطینه خانگی گردد و در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید - 19(PCR) به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی گردد.

اما با افزایش تعداد پروازهای بین المللی به 20 مقصد خارجی و برطرف محدودیت های پرواز در راستا ترانزیتی ترکیه و از سویی، اظهارت اخیر وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای مذاکره با وزارت بهداشت برای کاهش محدودیت سفر تورهای جهانگردان خارجی به ایران و اخباری دال بر حضور زائران خارجی در شهرهای زیارتی ایران، این سوال مطرح می گردد که آیا مقررات سفر به ایران تغییری نموده است؟

محمد قاسمی، مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی جهانگردی گفت: مقررات تغییر ننموده است. همه مسافران ورودی به ایران کماکان باید قبل از ورود، گواهی تست مولکولی کرونا (PCR) که مدت اعتبار آن 96 ساعت از زمان صدور و جواب آن منفی باشد، همراه داشته باشند. این مسافران در صورتی که با هواپیما سفر نمایند این گواهی را باید برای سوار شدن ارائه و قوانین داخل هواپیما را نیز رعایت نمایند. به بیانی دیگر، مسافران هوایی به هنگام سوار شدن به هواپیما و قبل از رسیدن به مبادی ورودی در خاک کشور کنترل می شوند. سایر مسافران در خود مبادی ورودی نظیر مرزهای زمینی کنترل می گردد و درصورتی که تست نداده باشند از ورود آنها به خاک کشور جلوگیری می گردد. در این شرایط جهانگردانی که دارای تست با جواب منفی هستند اما مشکوک به ابتلا به کرونا به نظر می رسند باید دوباره در مبدا ورودی تست بدهند و تا اعلام نتیجه در قرنطینه موقتی معین شده و مورد تایید وزارت بهداشت به انتظار بمانند.

وی اضافه نمود: آخرین مقرراتی که وزارت خارجه در ارتباط با توقف صدور ویزای جهانگردی اعمال نموده، همچنان برقرار بوده و تغییر ننموده است.

او یادآور شد: شرکت های هواپیمایی ایرانی و خارجی قوانین خاصی دارند که مسافران باید از آن تبعیت نمایند. ضمن این که پروتکلی که وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای پذیرش مسافران ورودی تهیه و به ستاد مدیریت کرونا ارائه نموده به مراتب جامع تر و مفصل تر است و در عین حال امکانات، احتمالات و حق انتخاب های بیشتری را برای مسافر در نظر می گیرد. این وزارت خانه، علاوه بر پروتکل پذیرش جهانگردان بین المللی که عموما به مراحل ورود جهانگرد در فرودگاه یا در مبادی ورودی محدود می گردد، مقررات دقیق و سختگیرانه تری را برای رعایت در همه تاسیسات جهانگردی و تورهای تحت مجوز خود تدوین و ابلاغ نموده است. هر دوی این پروتکل ها به نوبه خود نقش اعتمادساز را برای علاقمندان سفرهای مسؤولانه و هوشمندانه دارند، بنابراین مقید به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تمام تاسیسات جهانگردی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی است.

قاسمی تاکید نمود: آنچه درحال حاضر در پروازهای بین المللی، مرزها و فرودگاه ها اجرا می گردد، پروتکل تدوینی و مورد نظر وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی نیست، بلکه دستورالعملی است که وزارتخانه های بهداشت و راه تهیه نموده اند. ما براساس مقررات و ملاحظات وزارت بهداشت، وزارت راه، بیمه و نهادهای نظارتی و نقطه نظرات نمایندگان این دستگاه ها با الگوبرداری از کشورهای پیروز، پروتکل پذیرش جهانگردان بین المللی شامل خارجیان و ایرانیان ورودی به کشور در شرایط کرونا را تهیه نموده و برای آنالیز و تایید به ستاد مدیریت کرونا فرستاده ایم، اما براساس آخرین پیگیری ها هنوز شرایط نهایی آن معین نشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1229

به "آیا مقررات سفر به ایران تغییر نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مقررات سفر به ایران تغییر نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید