آغاز تدوین ضوابط 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور ، ضوابط هتل-بیمارستان بالاخره مشخص می شود

به گزارش ایران 20 دانلود، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پروژه تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور با همکاری صاحبنظران تخصصی و مراکز علمی دانشگاهی مرتبط آغاز شد.

آغاز تدوین ضوابط 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور ، ضوابط هتل-بیمارستان بالاخره مشخص می شود

ایران 20 دانلود: ولی تیموری در نشستی با موضوع تدوین ضوابط فنی ارزیابی و درجه بندی، گفت: طبق آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها، مصوب سال 1394 هیئت وزیران، 16 مورد به عنوان تاسیسات گردشگری معرفی شده است که از این بین تدوین ضوابط برای 6 مورد شامل: اردوگاه -کمپ ، هتل -بیمارستان، دهکده های سلامت، اقامتگاه های سنتی، مجتمع های گردشگری و مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری در قالب پروژه ای توسط تیم اجرایی متخصص و حرفه ای مرکب از ارزیابان، مدیران فنی ارزیابی خدمات گردشگری و مراکز علمی دانشگاهی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضوابط فنی برای 5 مصداق از تاسیسات گردشگری کشور موجود است، یادآور شد: پیش از این ضوابط ارزیابی و درجه بندی برای فعالیت هتل، هتل آپارتمان، مهمان پذیر،واحدهای پذیرایی بین راهی و همچنین سفره خانه سنتی تدوین شده است و ضوابط مورد نیاز اقامتگاه های بوم گردی نیز در شرف ابلاغ است.

تیموری با اشاره به اینکه یکی از الزامات توسعه صنعت گردشگری، ارائه خدمات استاندارد و باکیفیت به گردشگران در بخش های مختلف خدماتی بویژه در بخش مهمان نوازی است، یادآور شد: تهیه ضوابط مورد نیاز به عنوان چارچوبی قانونی با ترسیم استانداردها، تعاریف دقیق و خط و مشی مورد نیاز فعالیت تاسیسات گردشگری عامل ارتقای خدمات به شمار می آید و سبب می شود تا امکانات مورد نیاز گردشگران از قبیل اقامت، آسایش، تفریحات، غذا و نوشیدنی در سطحی مطلوب ارائه شود و نظارت بر ارائه چنین خدماتی هم ضابطه مند شود.

وی بیان کرد: کیفیت خدمات و استاندارد بالای تأسیسات به پشتوانه ضوابط ارزیابی و درجه بندی لازم، نقش موثری در ایجاد رضایت مندی و افزایش مدت اقامت گردشگران و دیدار مجدد آنها از مقاصد گردشگری خواهد داشت.

وی درباره اهداف پروژه تدوین ضوابط برای 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور گفت: فقدان ضوابط فنی مناسب در تأسیسات گردشگری از جهات مختلفی آسیب های جدی به صنعت گردشگری کشور وارد می کند به گونه ای که از یک سو نارضایتی مسافران و مهمانان را به دنبال دارد و از سوی دیگر سبب سردرگمی سرمایه گذارانی می شود که به دنبال راه اندازی تأسیسات گردشگری هستند. از این رو پروژه مورد نظر با تعریف شفاف ویژگی های تاسیسات مختلف اقامتگاهی و خدمات گردشگری در کشور مانع از ساخت و ساز سلیقه ای، غیراستاندارد و عدم تناسب با بازار خواهد شد.

معاون گردشگری در خاتمه تاکید کرد: تدوین ضوابط فنی برای انواع تاسیسات گردشگری از الزامات قانونی آیین نامه، ایجاد اصلاح، تکمیل و درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها به شمار می آید بنابراین با توجه به ضرورت توسعه گردشگری در کشور و رسیدن به اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز، نیاز به توسعه کمی و کیفی تأسیسات اقامتگاهی وجود دارد و تدوین ضوابط ارزیابی و درجه بندی ضمن افزایش رضایت مندی گردشگران، راهنمای عملی برای سرمایه گذاران و سازندگان تأسیسات گردشگری در کشور خواهد بود.

منبع: چمدان
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 348

به "آغاز تدوین ضوابط 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور ، ضوابط هتل-بیمارستان بالاخره مشخص می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز تدوین ضوابط 6 مورد از تاسیسات گردشگری کشور ، ضوابط هتل-بیمارستان بالاخره مشخص می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید