آتش سوزیِ درِخانه مرعشی عمدی بود، مضیف قربانی دعوای قبیله ای

به گزارش ایران 20 دانلود، مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان تاکید می نماید: بر اساس آنالیز های صورت گرفته و اعلام نتیجه در جلسه شورای تامین استان؛ آتش سوزی درِ چوبی عمارت تاریخی مرعشی در شوشتر عمدی بوده و دستگاه قضا در حال پیگیری این شرایط است.

آتش سوزیِ درِخانه مرعشی عمدی بود، مضیف قربانی دعوای قبیله ای

به گزارش خبرنگاران، با انتشار تصاویری از آتش دریافتِ در خانه تاریخی مرعشی در شوشتر روز آدینه ششم تیر، میراث فرهنگی در نخستین اقدام تاکید نمود که دو بنای تاریخی به نام مرعشی در شوشتر وجود دارد که در یکی از آن ها پایگاه میراث فرهنگی شوشتر واقع شده است که این بنا سالم است. مسوولان میراث فرهنگی اما از ادامه دار بودن پیگیری ها تا به نتیجه رسیدن برای علت آتش سوزی خبر داده بودند.

اکنون حکمت الله موسوی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که خانه آتش گرفته مرعشی در کنار ساباط مشخص التجار واقع شده است، می افزاید: سال گذشته از محل اعتبارات مسکن وشهرسازی، بازسازی های اولیه روی این در تاریخی صورت گرفته بود که متاسفانه آتش گرفت.

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای تامین استان خوزستان صبح امروز (هفتم تیر) بیان می نماید: بر اساس آنالیز های صورت گرفته تا کنون، متاسفانه این آتش سوزی عمدی بوده است و آنالیز ها تا به نتیجه رسیدن دقیق عاملان و علت دقیق این کار، ادامه خواهد داشت.

در ادامه آتش سوزهای اتفاق افتاده در خوزستان؛ یک مضیف (محل پذیرایی به زبان عربی) در روستای دحیماوی دشت آزادگان که یکی از مقاصد گردشگری منطقه نیز محسوب می شده، آتش گرفت که مالک آن خسارت وارد شده را بیش از یک میلیارد ریال اعلام نموده است.

موسوی، همچنین درباره این آتش سوزی نیز شرح می دهد: هر چند فناوری احداث با ساخت مضیف عربی را چند سال قبل در فهرست میراث معنوی کشور ثبت کردیم، اما خود مضیف در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، چون در مناطق مختلف، تعدادی از آنها در کنار تالاب ها و بعضی مناطق در شهرهای عربی ساخته می شوند. اما به نظر می رسد به علت اختلافات عشیره ای و طایفه ای درگیری اتفاق افتاده که با وجود حضور نیروی انتظامی و مسوولان میراث فرهنگی برای جلوگیری از بالاتر رفتن تنش ها و آسیب به اموال عمومی، اما متاسفانه این مضیف به طور کامل در آتش سوخته است.

وی با بیان این که ساختار اولیه مضیف از نی است و به همین دلیل درجه آسیب پذیری آن زیاد، ادامه می دهد: در صورتی که اقتصائات و شرایط فراهم باشد و سرمایه گذار هم بتواند و همچنین موضوعات محلی و عشیره ای اجازه این کار را بدهد، میراث فرهنگی نیز برای سرپا کردن این مضیف همکاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1076

به "آتش سوزیِ درِخانه مرعشی عمدی بود، مضیف قربانی دعوای قبیله ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزیِ درِخانه مرعشی عمدی بود، مضیف قربانی دعوای قبیله ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید