40 درصد عرضه اولیه های پارسال منفی شدند ، کدام عرضه اولیه ها به زیر قیمت رسیدند؟

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران، عرضه اولیه ها به طور سنتی به اسم خریدهای بدون ریسک و سودآور به حساب می آیند؛ اما در یکسال اخیر عرضه اولیه های آبشاری، گران فروشی و بی اعتمادی به بازار سرمایه موجب شده تا بعضی از این نمادها در کمتر از یکسال بازدهی منفی به سهامدارانشان بدهند.

40 درصد عرضه اولیه های پارسال منفی شدند ، کدام عرضه اولیه ها به زیر قیمت رسیدند؟

در آخرین روزهای معاملاتی بورس در هفته گذشته صف خرید دو عرضه اولیه فجهان و فسبزوار ریخت و این دو نماد در معاملات این هفته هم در محدوده منفی معاملات خود را ادامه دادند. این در حالی بود که نماد حگردش که در شهریور سال جاری در بازار پایه فرابورس در قیمت 300 تومان کشف قیمت شد و به قیمت 298 تومان رسیده است. یعنی کمتر از قیمت عرضه اش در بازار.

البته چنین روندی تنها مختص عرضه اولیه های سال جاری نبود، سال گذشته حدود 26 نماد تازه در بازار سهام عرضه شدند. و حالا 10 نماد از این تعداد عرضه اولیه به زیر قیمت عرضه اولیه خود رسیدند و بعضی هم بازدهی نزدیک به صفر دارند.

بازدهی انتها شهریور ماه این نمادها نشان می دهد تقریبا 40 درصد از این عرضه اولیه های سال 1400 حالا زیر قیمت عرضه اولیه خود معامله می شوند. در این میان دو نماد سپیدار و بپیوند با به ترتیب با 53 و 41 درصد بازدهی منفی، بدترین عملکرد را به نام خود ثبت کردند. البته در جدول زیر بعضی از نمادها با افزایش سرمایه های سنگین روبرو شدند که مطمئنا روی بازدهی محاسبه شده آنها تاثیرگذار بوده است. به اسم مثال نمادهای صبا در صورت عدم افزایش سرمایه می توانست بازدهی مثبتی از خود به نمایش بگذارد.

با وجود این نمادهای منفی، بیشتر عرضه اولیه های سال گذشته بازدهی مثبتی داشتند و در راس آنها دو نماد گدنا و رافزا که با بیش از 200 درصد بازدهی، برترین عملکرد را در میان عرضه اولیه های سال 99 داشتند.

در دو هفته گذشته هم عرضه اولیه هایی که وارد بازار سهام شدند در افزایش جو اصلاحی و منفی بازار نقش مهمی را بازی کردند به خصوص شیوه تازهی که برای عرضه اولیه ها در بازار در نظر گرفته شد بر بی اعتمادی سهامداران بازار برای خرید این عرضه ها زیاد شد.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1806

به "40 درصد عرضه اولیه های پارسال منفی شدند ، کدام عرضه اولیه ها به زیر قیمت رسیدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد عرضه اولیه های پارسال منفی شدند ، کدام عرضه اولیه ها به زیر قیمت رسیدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید