گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی ؛ فواید گیاهان آپارتمانی که نمی دانستید!

به گزارش ایران 20 دانلود، نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی چه در منزل و چه در محیط کاری فواید بیشماری دارد. این فواید گیاهان، هم بر روی جسم ما و هم سلامت روان ما تاثیر ویژه ای می گذارد. در این باره با دکتر مهرنوش دارینی روان شناس، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه گفت وگو نموده ایم که در ادامه می خوانید.

گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی ؛ فواید گیاهان آپارتمانی که نمی دانستید!

خبرنگاران - یکتا فراهانی: نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی چه در منزل و چه در محیط کاری فواید بیشماری دارد. این فواید گیاهان، هم بر روی جسم ما و هم سلامت روان ما تاثیر ویژه ای می گذارد. بنابراین تاثیر گل و گیاه در زندگی ما بسیار است و از جمله خواص دارویی گیاهان می توان به کاهش استرس و عصبانیت، افزایش کارایی، شادی و انرژی در محیط اشاره نمود. برای آشنایی بیشتر با فواید گیاهان آپارتمانی به سراغ دکتر مهرنوش دارینی روان شناس، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه رفتیم. در ادامه گفت وگوی خبرنگاران را با این روان شناس می خوانید.

گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی

دنیای مدرن امروزی و تحولات فناوری و اطلاعات، استرس زیادی برای ما ایجاد نموده؛ به گونه ای که در حال حاضر کنترل استرس و اضطراب به موضوع مهمی تبدیل شده است. آنالیز ها و مطالعات نشان می دهند نگهداری از گیاهان با سرکوب فعالیت سیستم عصبی خودمختار می تواند استرس روانی و فیزیولوژیکی را کاهش دهد. مهرنوش دارینی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرنگاران مبنی بر اینکه گیاهان سبز، درختان، فضای با طراوت پارک ها، باغ ها و حتی گیاهان در محل کار یا آپارتمان های ما چه ارتباطی با سلامت روان ما دارند؟ می گوید: تجزیه و تحلیل تحقیقات دانشگاه A&M تگزاس که در مجله باغبانی محیطی منتشر شده نشان می دهد زندگی در فضاهای سبز یا نزدیک به آن و گذراندن حداکثر زمان ممکن در طبیعت یا مکان هایی که گل و گیاه زیادی در آن ها وجود دارد می توانند خلق وخوی ما را بهبود بخشند، تاثیرات منفی استرس و پرخاشگری را کاهش دهند و احساس بهتری در افراد در هر سن و سالی ایجاد نمایند.

محققان دریافته اند افرادی که اطراف خود را با گل و گیاه و دیگر اشکال زیبایی طبیعی، در داخل و خارج از خانه پر نموده اند، از سلامت عاطفی و روانی بیشتری برخوردارند که در نهایت می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت اجتماعی، روانی، فیزیکی، شناختی، محیطی و معنوی آن ها بگذارد.

دکتر مهرنوش دارینی

روانشناس، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه

طبیعت؛ الهام بخش آرامش

دارینی در ادامه در خصوص نقش مستقیم پرورش گل و گیاه بر روان ما می گوید: توجه داشته باشیم که طبیعت یکی از عوامل الهام بخش آرامش انسان هاست. بنابراین می تواند در سلامت روان آن ها تاثیر گذار باشد. یکی از این مصدایق آن هم می تواند گل و گیاهانی باشند که در طبیعت وجود دارند و هم گل و گیاه های آپارتمانی که داخل منازل یا محیط کار می توان از آن ها نگهداری کرد. البته حضور در فضای سبز طبیعی برای افرادی که طبیعت را دوست دارند و می توانند استرس خودشان را در طبیعت به جای بگذارند بیشتر می تواند یاری نماینده باشد.

ایجاد فضای سبز در خانه و محل کار

این استاد دانشگاه با تاکید بر استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه و محل کارمان شرح می دهد: با توجه به اینکه همواره امکان حضور ما در طبیعت و بهره مند شدن از مواهب آن وجود ندارد؛ خودمان هم می توانیم چنین فضاهایی را در محل زندگی و کار خود ایجاد کنیم. انجام این کارها و ایجاد فضای سبز در محیط می تواند تنها در حد قرار دادن گلدان های سر سبز و پر گل و گیاه در خانه و محل کار باشد.

احساس شادابی با نگهداری از گیاهان آپارتمانی

به گفته این روان شناس، به لحاظ روحی و روانی، نگهداری از گیاهان آپارتمانی یا هر فضایی که در اختیار داریم مانند باغچه و حیاط خانه باعث ارتقای روحیه افراد خواهد شد. وی در این باره می گوید: وقتی بتوانیم شاهد روند رشد گیاهان باشیم احساس شادابی و مفید بودن می کنیم. بعلاوه هنگامی شاهد ثمره کوشش و نگهداری از گیاهان باشیم حس مفید بودن نیز در ما ایجاد می گردد.

تمرکز بر چگونگی پرورش گیاهان به جای مسائل روزمره

دارینی با بیان اینکه پرورش گل و گیاه باعث آرامش فکر و تغییر موضوع تمرکز فکر می گردد، می گوید: مهم ترین نکته در پرورش گیاهان و احساس علاقه به آن ها تغییر توجه است. این کار ممکن است تمرکز و توجه ما را از مسائل روزانه به سمت چگونگی پرورش صحیح و مناسب گل و گیاه گام تغییر می دهد. درواقع وقتی ما مشغول رسیدگی به گل و گیاهان هستیم حتی برای لحظاتی از فکر درباره مسائلی که طی روز با آن ها درگیر هستیم رها می شویم و به پرورش گیاهانمان در خانه فکر می کنیم.

حس مسئولیت پذیری در بچه ها

این روان شناس در ادامه درباره با تاکید برا این نکته که پرورش گل و گیاه در خانه می توانیم به بچه هامان مسئولیت پذیری را نیز آموزش دهیم، می گوید: والدین می توانند در پرورش گیاهان، بچه هاشان را شریک نمایند تا آن ها هم در این زمینه مشارکت نمایند و در مراحل مختلف به والدین یاری نمایند. والدین می توانند گلدانی در اختیار کودک قرار دهند تا شاهد مراحل کاشت و رویش گیاهان باشد. این کار می تواند از دو زاویه اثربخش باشد؛ هم زمانی که بچه ها روند رشد گل ها را می بینند و مراقبت از آن ها را بر عهده می گیرند احساس خوبی خواهند داشت و هم احساس می نمایند دوستی دارند که می توانند شاهد رشد آن باشند و خودشان هم به اضافه شدن برگ های نو آن یاری نمایند و ببینند که جوانه می زند و گل می دهد. درواقع با مشارکت بچه ها مان در پرورش گیاهان می توانیم باعث شویم آن ها در عمل با چگونگی داشتن حس مسئولیت در قبال گیاهانی که پرورش آن ها را بر عهده می گیرند و مسئولیت پذیری را بیاموزند.

لزوم تجربه ناکامی برای بچه ها

این استاد دانشگاه در ادامه اضافه می نماید: پرورش گل و گیاه علاوه بر اینکه می تواند برای کودک مسئولیت به باربیاورد، اگر به هر دلیلی آسیبی به گل وارد گردد کودک با نخستین تجربه ناکامی نیز روبرو گردد و به این ترتیب بچه ها می توانند درس بزرگ دیگری هم بگیرند و متوجه شوند همواره در زندگی کارها مطابق میل آن ها پیش نخواهد رفت. بنابراین پرورش گیاهان از زوایای مختلف می تواند تجربه مفیدی برای بچه ها به حساب بیاید.

کاهش استرس و افزایش کارایی با نگهداری از گیاهان آپارتمانی

دکتر دارینی می گوید: وجود گیاهان در خانه و محیط کار باعث کاهش استرس و افزایش کارایی و عملکرد افراد می گردد. حتی دقیق شدن بر تعداد برگ ها و جزییات گیاهان سبز و دقایقی نگاه کردن به تمام ابعاد و جزییات آن ها باعث تمرکز بیشتر خواهد شد و می تواند راندمان و کارایی افراد را در انجام کارهایشان بالا ببرد و انگیزه بیشتری به آن ها بدهد.

وی در ادامه به کسانی که نگران هستند نتوانند به خوبی از پس مراقبت گیاهان برآیند، توصیه می نماید: این افراد می توانند انواع مقاوم گیاهان آپارتمانی را انتخاب نمایند؛ نه اینکه نگرانی آن ها باعث گردد دست به پرورش هیچ گیاهی نزنند. چون با توجه به اینکه روح زندگی در گیاهان جاری است می تواند فضایی آرام و به دور از استرس اضطراب را هم در اختیار ما قرار دهد.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: کاهش استرس می تواند با کاهش ناامیدی همراه باشد و در افراد ایجاد انگیزه کند. به ویژه زمانی که آن ها از لحاظ دیداری و بصری در محیطی قرار بگیرند که گیاهان زیادی وجود داشته باشد. به این ترتیب وجود گیاهان می تواند باعث انگیزه بیشتر در افراد گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2250

به "گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی ؛ فواید گیاهان آپارتمانی که نمی دانستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی ؛ فواید گیاهان آپارتمانی که نمی دانستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید