کالری های موجود در کره

به گزارش ایران 20 دانلود، اگر راستش را بخواهید، صرف نظر از کالری های موجود در کره، می دانیم که احتیاج داریم آن را روی نان مالیده و طعم بهتری به آن ببخشیم. کلمه کره در بسیاری کشورها با واژه نان بکار می رود (نان و کره) به طوریکه تقریباً

کالری های موجود در کره

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

کربوهیدرات، کلسترول، مارگارین

کره ... می توانید نان خود را بدون آن تصور کنید؟ این مقاله به آنالیز کالری، محتویات، و حقایق تغذیه ای کره پرداخته است.

آیا شنیده اید که برخی افراد کره بی کیفیت خریده و جهت خوشمزه کردن آن کمی کره با کیفیت به آن می افزایند، این مَثَل کسانی است که هیچ اعتراضی نسبت به کالری های موجود در کره ندارند. این دسته افراد کره را روی نان تست خود مالیده و به اسم صبحانه نوش جان می نمایند، گویی هیچ غمی در جهان ندارند. اما مابقی ما پیش از آنکه تصمیم بگیریم که اصلاً از آن در ساندویچ های خود استفاده کنیم یا خیر، قطعاً دوست داریم در خصوص کالری های موجود در آن اطلاعاتی بدست آوریم.

محاسبه کالری

اگر راستش را بخواهید، صرف نظر از کالری های موجود در کره، می دانیم که احتیاج داریم آن را روی نان مالیده و طعم بهتری به آن ببخشیم. کلمه کره در بسیاری کشورها با واژه نان بکار می رود (نان و کره) به طوریکه تقریباً جدا کردن این دو از یکدیگر کار غیر ممکنی خواهد بود. صرف نظر از نان، ما به کره جهت پختن دیگر غذاهای مختلف هم احتیاج داریم. بنابراین زندگی بدون کره، همانطور که برخی می گویند، کاملاً غیر ممکن خواهد بود.

اما به دلیل آنکه انسان خیرخواهی بوده و قصد آزار شما را ندارم، باز هم قصد دارم شما را نسبت به کالری های موجود در کره مطلع و مطلع سازم. به طوریکه مرتبه دیگری که قصد برداشتن یک قاشق پر از این کره لذت بخش را کنید، ممکن است دچار تردید شده و مجدداً در خصوص آن فکر نمایید.

بدون نمک

تفاوت اصلی بین کره با نمک و بدون نمک این است که کره با نمک حاوی سدیم بسیار بیشتری است که به گفته متخصصین تغذیه برای بدن انسان ضرر دارد. 1 قاشق غذاخوری از آن که معادل 4ر9 گرم است برابر با 67 کالری می گردد و به این دلیل که هیچ کربوهیدراتی در آن وجود ندارد، تمام این کالری ها مربوط به چربی می باشد.

یکی از حقایق نگران نماینده در خصوص این ماده غذایی محتوای بالای چربی اشباع شده آن است. از یک قاشق غذاخوری کره که در بالا ذکر شد، حدود 8ر4 گرم چربی بدست می آید که این میزان 26ر0 گرم چربی اشباع نشده پلی و تقریباً 2 گرم چربی اشباع نشده مونو را شامل می گردد.

به علاوه موارد بالا، این ماده غذایی بعلاوه حاوی 5ر20 میلی گرم کلسترول می باشد. همانطور که گفتم، به دلیل عدم وجود نمک، میزان سدیم آن ناچیز می باشد.

با نمک

با فرض نسبت مساوی و فوق الذکر، کالری های موجود در کره با نمک به همان میزان یعنی 67 می باشد. تمام آن کالری ها مربوط به چربی می باشند به این دلیل که این ماده غذایی هم حاوی مقادیر جزئی از کربوهیدرات و پروتئین می باشد.

محتوای چربی اشباع شده موجود در کره با نمک مجدداً به طور نگران نماینده ای بالا و در حدود 7ر4 گرم می باشد به طوریکه چربی های اشباع نشده پلی آن در حدود 3ر0 گرم و چربی های اشباع نشده مونو آن 2ر2 گرم است. محتوای کلسترول موجود در این ماده غذایی 21 میلی گرم بوده در حالی که محتوای سدیم آن 78 میلی گرم می باشد.

کره مارگارین یا گیاهی

در خصوص مارگارین تبلیغات گسترده ای صورت می گیرد بطوریکه در این تبلیغات ادعا می گردد که گزینه سالم تری نسبت به کره می باشد. به چه دلیل؟ اجازه دهید میزان کالری و ارزش غذایی مارگارین را مورد آنالیز قرار دهیم. با همان میزان 4ر9 گرم قاشق غذاخوری پیش می رویم به این جهت که مقایسه میان این دو راحت تر خواهد بود.

بنابراین اکنون که میزان کالری های موجود در مارگارین کم و بیش همچون کره می باشد، و با توجه به اینکه در آن هیچ گونه کربوهیدرات و پروتئینی وجود ندارد، و این تنها چربی است که به 67 کالری آن نسبت داده می گردد. پس، چه چیز مهمی در خصوص مارگارین وجود دارد؟ خوب بایستی گفت که مارگارین میزان کمتری چربی های اشباع شده که بسیار ناسالم می باشند، دارد. یک قاشق غذاخوری از آن حاوی تنها در حدود 2ر1 گرم چربی های اشباع شده است. میزان چربی های اشباع نشده پلی آن هم مجدداً میزان کم 6ر1 گرم بوده در حالی که میزان چربی های اشباع نشده مونو کمی سالم تر در آن، بیشتر بوده یعنی در حدود 4ر4 گرم می باشد. که این بدان معناست که مجموع کالری های موجود در کره و مارگارین و میزان چربی آنها به ترتیب 67 و 6ر7 مانند یکدیگر بوده در حالی که تقریباً هیچ گونه کلسترولی در مارگارین وجود ندارد.

همانطور که می بینید، میزان کالری های هر کدام از انواع کره را که مصرف کنید، با نمک آن، بدون نمک و یا مارگارین به یک میزان خواهد بود. تفاوت میان آنها در میزان سدیم، کلسترول و محتوای چربی آنها است. بنابراین اکنون که تمام حقایق تغذیه ای آنها را می دانید، می تواند بهتر تصمیم بگیرید که از کدامیک مصرف نمایید.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1817

به "کالری های موجود در کره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالری های موجود در کره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید