کارگروه ویژه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در قزوین تشکیل می گردد

به گزارش ایران 20 دانلود، ایرج زاهدپور در جلسه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری که در استانداری برگزار گردید اظهارداشت: استقرار برخی مشاغل مزاحن در مرکز شهر مانند انبارهای فراوری روغن که آشت زا و خطرناک است یک تهدید جدی تلقی می گردد و باید با سرعت برای آن برنامه ریزی کنیم.

کارگروه ویژه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در قزوین تشکیل می گردد

وی اعلام کرد: مشاغلی مانند فراوری گاز کلر، جمع آوری پسماند در داخل محدوده شهری بسیار خطرناک است و باید در اولویت برنامه های مدیران برای انتقال به خارج از شهر قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین توضیح داد: با تشکیل کارگروه نظارت بر مشاغل مزاحم باید تصمیم بگیریم و پس از اعلام ظرفیت از سوی شرکت شهرکهای صنعتی برای استقرار مشاغل مزاحم در شهرکها هم تدبیر کنیم.

وی اعلام کرد: در محدوده شهر بیدستان برای 1200 واحد جانمایی شده اما هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

مهدی کاظمی معاون خدمات شهری شهرداری قزوین هم گفت: برای انتقال مشاغل مزاحم باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که جانمایی مورد اقبال فعالان حرف مختلف قرار گیرد و مردم هم برای دسترسی مسئله ای نداشته باشند.

وی اضافه نمود: ما در زمینهای کشاورزی و شهرک های صنعتی اختیار نداریم اما برخی زمینها در اختیار شهرداری است و با برخی مشاغل مانند درودگران، بنکداران، درب و پنحره سازان صحبت شده تا برای جابجایی همراهی نمایند.

علی اکبر کبیری معاون بازرگانی سازمان صنعت استان قزوین هم گفت: بیش از 25 عنوان برای مشاغل مزاحم شهری تعریف شده که برخی از آنها مانند بسته بندی ماد شیمیایی، انبار شیمیایی خطرناک، مرغداری، فراوری بتن، فراوری لوله سیمانی، کاشی و سرامیک، گچ و آهک، رنگ کوره، وسایل چدنی انواع خودرو موتورسیکلت، پسماند، ضایعات و تعمیرگاه ماشین الات از آن جمله است که نباید در داخل شهرها باشد.

کبیری توضیح داد: باید استانها اختیار داشته باشند و عناوین مشاغل مزاحم را خودشان معین نمایند برای نمونه در قزوین الان میدان میوه و تره بار و خشکبار مشکل ساز است و باید به مکان دیگری در خارج از شهر منتقل گردد.

وی اضافه نمود: شهرداری موظف است با همکاری سازمان صمت و محیط زیست برنامه ساماندهی مشاغل مزاحم را تهیه کند و برای مشاغلی مانند پسماند زباله، ریخته گری، سنگ فروشی، جوسکاری، جانمایی گردد که هم شهروندان دسترسی راحت باشد و هم مشاغل برای انتقال راغب باشند.

کولجی نماینده اتاق اصناف قزوین هم گفت: در استان قزوین 37 هزار واحد صنفی داریم و 104 اتحادیه فعالیت می نماید که با استفاده از نظر آنها باید برای انتقال مشاغل مزاحم تصمیم گیری کنیم.

صفاری معاون شرکت شهرکهای صنعتی استان هم اعلام کرد: هم ساماندهی اصناف را داریم و هم ساناندهی مشاعل مزاحم را و اگر این کار انجام گردد ارزش افزوده این فعالیتها هم بیشتر شده و برای فعالان آن مقرون به صرفه خواهد بود.

صفاری توضیح داد: باید کارگروه مشخصی در این زمینه تشکیل گردد و با نگاه کارشناسی برای آن تصمیم گیری کنیم.

وی اضافه نمود: برای انتقال صنف آهن فروشان به خارج شهر آمادگی داریم تا مکانی در یکی از شهرک های صنعتی برای آنها معین کنیم.

معاون شرکت شهرک های صنعتی استان یادآورشد: صدور مجوز شهرک صنعتی خصوصی و صنفی با این شرکت است و می توانیم بسرعت برای این جابجایی مجوز لازم را صادر کنیم.

وی اظهارداشت: مشاغلی چون درودگران، میوه و تره بار، خشکبار، پرنده فروشان، مبلمان و آهن فروشان می توانند با استقرار در شهرک های صنفی از معافیت های مالیاتی و مشوقهای دولتی و سایر تسهیلات استفاده نمایند.

صفاری اضافه نمود: اتحادیه خودرو فروشان در اسماعیل آباد محدوده ای به وسعت 35 هکتار برای انتقال صنف خود پیش بینی نموده اند و برای میوه و تره بار محدوده ای در دوراهی همدان در نظر گرفته شده که هنوز عملیاتی نشده است.

وی گفت: ما می توانیم مجوز شهرک های صنعتی و صنفی و خصوصی را ساماندهی کنیم و آماده تامین زیرساختها، ارایه خدمات به صورت اقساط به صنوف هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 103

به "کارگروه ویژه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در قزوین تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگروه ویژه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در قزوین تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید