چند می گیری مراقبم باشی؟!

به گزارش ایران 20 دانلود، روزنامه همشهری - پرنیان سلطانی: قد بلند، اندامی ورزیده و تنومند، کت و شلوار مشکی، عینک آفتابی و هندزفری، مشخصه های ظاهریشان است. دوره های آموزشی مختلفی هم دیده اند؛ از دفاع شخصی و امور حفاظتی بگیرید تا یاری های اولیه و اطفای حریق. کارشان این است که در برابر خطرات مختلف از جان دیگران محافظت نمایند. برای همین هم به آن ها محافظ شخصی یا بادیگارد می گویند.

چند می گیری مراقبم باشی؟!

بادیگارد ها درست مثل فیلم ها پا به پای فرد محافظت شده حرکت می نمایند، حواس شان به همه جا هست، مدام با هندزفری داخل گوش شان در حال مکالمه با همکاران شان هستند و اگر مسئله ای پیش بیاید با چند حرکت ساده سریع اوضاع را روبه راه می نمایند. در این گزارش به صورت مخفیانه و در قالب مشتری سری به دنیای تشریفات، مراقبت و همراهی زدیم تا ببینیم بادیگارد های وطنی کارشان چطور است، برای هر شیفت کاری چقدر دستمزد می گیرند و اساسا محافظت از چه افرادی را قبول می نمایند. شما هم در این ماجراجویی همراه مان باشید.

از محافظ شخصی تا تشریفات

پیداکردن شان هیچ کاری ندارد. کافی است کمی در دنیای مجازی گشت بزنید تا تبلیغات گسترده شان شگفت زده تان کند. خیلی از آن ها انفرادی کار می نمایند و برخی های دیگر در قالب شرکت های تشریفات، مراقبت و همراهی فعالیت دارند. اسم هایشان هم مختلف است؛ از بادیگارد و محافظ شخصی بگیرید تا تیم حفاظت، تیم تشریفات و تیم همراهی. برای اینکه از چند و، چون کار این بادیگارد های وطنی سر در بیاوریم، شماره شرکت ها و محافظان شخصی را با یک سرچ ساده در گوگل یا از سایت های خرید و فروش پرطرفدار و صفحات شخصی شان پیدا می کنیم و در قالب مشتری با آن ها تماس می گیریم.

بادیگارد مجهز به هنر های رزمی

رضا، یکی از بادیگارد هایی است که انفرادی کار می نماید. آگهی بامزه اش را در یک سایت خرید و فروش می بینم. نوشته اینجانب 27 ساله، تحصیل نموده، قد بلند، ورزشکار، شیک پوش، خوش استیل و خوش فیس هستم! صدای پرانرژی اش از پشت خط معلوم می نماید دقیقا با یک بادیگارد جوان طرف هستم. می گویم برای یک کارخانه دار که دشمن زیاد دارد دنبال بادیگارد می گردم. با اعتماد به نفس کامل می گوید در خدمتم. بعد آغاز می نماید به تعریف کردن از خودش و توانایی هایش؛ من ورزشکار حرفه ای هستم؛ هم کیک بوکسینگ کار می کنم، هم کاراته. تمام مهارت های دفاع شخصی را هم بلدم.

مراقبت ویژه با کمربند مشکی جودو

در همین سایت خرید و فروش چند نفر دیگر هم به عنوان بادیگارد آگهی داده اند. این بار با یکی دیگر از بادیگارد ها تماس می گیرم که سن و تجربه بیشتری دارد. این بادیگارد دوره دیده آنطور که در آگهی اش نوشته با 2 متر قد و 140 کیلوگرم وزن، کمربند مشکی جودو دارد، 37 ساله است و از 12 سال پیش کارش حفاظت از اشخاص است. وقتی تماسم با او برقرار می گردد، خودم را دوست یک خانواده خیلی ثروتمند معرفی می کنم که از ترس گروگانگیری می خواهند برای بچه شان محافظ استخدام نمایند. صدای بم پشت خط می گوید: بچه شان چندساله است و برای چه زمان هایی بادیگارد می خواهند؟ می گویم: 8، 7 ساله است و خانواده اش به دنبال کسی می گردند که هر روز بچه شان را به مدرسه ببرد و بیاورد. بادیگارد پشت خط سریع سراغ دستمزدش می رود و می گوید: ساعتی 300 هزارتومان.

ساعتی 100 تا 150 هزار تومان

حالا نوبت بادیگارد جوان می رسد که سؤال کند: این بنده خدایی که می گویید چقدر در معرض خطر است؟ تا به حال سوءقصدی به جانش شده؟ تا سؤالش را کامل کند در ذهنم یک سناریو می چینم و می گویم: خودش نه، اما برادر کوچک ترش را چند هفته پیش با چاقو زده اند. کلا خانوادگی دشمن زیاد دارند. او می گوید: مسئله ای نیست، من کارم را بلدم، اما چون می گویید خیلی خطر دور و برش هست، دستمزدم بیشتر می گردد.

ادامه می دهد: برخی ها فقط بادیگارد را برای کلاسش می خواهند. مثل بازیگر ها و بچه پولدار ها که فقط می خواهند یک نفر را با خودشان این طرف و آن طرف ببرند و پزش را بدهند! برای همراهی این افراد ساعتی 100 تا 150 هزار تومان می گیرم. اما اینکه شما می گویید همواره در خطر است، ساعتی 200 هزار تومان می گردد. حالا نوبت به آخرین سؤال می رسد؛ شما برای دفاع از افراد سلاح گرم و سرد هم دارید؟ بلافاصله می گوید: نه، داشتن این سلاح ها غیرقانونی است و برایمان شر می گردد. ما معمولا کارمان را با هنر های رزمی راه می اندازیم.

قانونی نیستیم، اما غیرقانونی هم نیستیم

به عنوان آخرین سؤال از این بادیگارد با تجربه می پرسم: راستی جسارتا کار شما قانونی است؟ باز هم انگار به این سؤال صد بار پاسخ داده باشد، مثل یک صدای ضبط شده می گوید: قانونی نیست، اما غیرقانونی هم نیست. اصولا کاری نمی کنیم که مغایر قانون باشد، برای همین قانون هم به ما معترض نمی گردد. ما پول می گیریم که کنار کسی راه برویم! هیچ کار خلاف قانونی هم انجام نمی دهیم.

محافظ در اسرع وقت

سناریوی بعدی ام این است؛ مدیر برنامه های یک خواننده معروفم و برای شرکت در محافل عمومی و اجرا ها احتیاج به بادیگارد داریم. شماره یکی از شرکت های فعال در این زمینه را می گیرم و می گویم: برای یک خواننده معروف محافظ شخصی می خواهم، خطر خاصی تهدیدش نمی نماید، اما خب به هر حال معروف است و هر جایی که می رود کمی نظم آنجا به هم می خورد و این کمی ما را نگران می نماید.

حالا نوبت به توضیحات مرد میانسال می رسد؛ بهتر است از قبل برنامه اش را با ما هماهنگ کنید. مثلا ما یک روز جلوتر بدانیم که قرار است کجا برود و برای چند ساعت احتیاج به بادیگارد دارد. اما اگر در شرایط اضطراری هم احتیاج بود، یک تماس با ما بگیرید، نیروی ما با موتور در اسرع وقت خودش را به شما می رساند. درباره هزینه اش هم هر قدر زمان بیشتری مدنظر داشته باشید، دستمزد محافظین مان کمتر می گردد.

آموزش زیر نظر مسئولان آموزشی ارتش

می پرسم اگر پنجشنبه ها و آدینه ها و برای یک نصف روز بادیگارد بخواهیم، هزینه اش چقدر می گردد که پاسخ می دهد: اولا که پیشنهاد ما به شما این است که 2 بادیگارد داشته باشید که یکی از آن ها راننده باشد. راننده خودتان را کنار بگذارید. چون در هرج و مرج ها خود راننده تان دست و پا گیر خواهد شد. درباره هزینه دقیق هم باید یک قرار حضوری بگذاریم و جزئیات کار را با هم آنالیز کنیم. اما حدودا با این ساعاتی که شما گفتید دستمزد هر کدام از بادیگاردهایمان برای یک نیم روز چیزی حدود 300 هزار تومان می گردد.

دیگر حرفی باقی نمی ماند به جز این سؤال؛ چقدر خیالمان از بابت محافظانی که به ما معرفی می کنید راحت باشد؟ یک وقت سابقه کیفری نداشته باشند که برای خواننده ما مسئله ای ایجاد گردد؟ با خنده می گوید: نه خانم، خیالتان راحت باشد. بادیگارد های ما همه ورزشکار و حرفه ای هستند و زیرنظر یکی از مسئولان آموزشی ارتش دوره می بینند؛ لات و بزن بهادر نیستند که! همه شان هم گواهی عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد دارند. برای اینکه خیالتان راحت گردد می توانیم یک بار بادیگاردهایمان را به صورت آزمایشی همراهتان کنیم. اگر از نحوه کارشان راضی بودید قرارداد می بندیم.

مراقب اطلاعات شخصی باشید

شماره یکی دیگر از شرکت های تشریفات و همراهی را می گیرم. تا از شرایط استخدام یک محافظ شخصی می پرسم، صدای پشت خط می گوید: ما کار انفرادی انجام نمی دهیم. کار ما تشریفات و همراهی است؛ یعنی شما قرار است مراسمی برگزار کنید و کلی مهمان مهم دارید. تیم ما از فرودگاه مهمان هایتان را تا مراسم همراهی می نمایند. نظم مراسم را هم تا سرانجام و بدرقه مهمان هایتان بر عهده می گیرند.

بعد ادامه می دهد: اگر بادیگارد می خواهید خیلی حواستان را جمع کنید و به هر کسی اعتماد نکنید. متأسفانه یکسری آدم سودجو خودشان را در قالب بادیگارد جا می زنند، بعد که اطلاعات مهمی درباره تان به دست آوردند خودشان برایتان مشکل ایجاد می نمایند. به هر حال هم قدرت و زور و بازویش را دارند و هم اینکه از استخدام غیرقانونی شان توسط شما سوءاستفاده می نمایند، چون می دانند دست تان خیلی به جایی بند نیست.

بادیگارد از شما، آموزش ازما

می پرسم: پس چاره چیست؟ پاسخ می دهد: شما می توانید شخص مورد اعتمادتان را از بین دوستان یا اقوام انتخاب کنید، ما به او آموزش های بادیگاردی می دهیم. اگر هم این فرد را ندارید، به جای اینکه محافظ شخصی تان را از بین تبلیغات شخصی در سایت های مختلف پیدا کنید، به شرکت های معتبر در این حوزه مراجعه کنید. اگر بخواهید من می توانم یکی از این شرکت های معتبر را معرفی کنم. بسیاری از سلبریتی ها بادیگاردهایشان را از این شرکت گرفته اند.

بادیگارد حرفه ای خانم

با شماره ای که از شرکت تشریفات و همراهی گرفته ام تماس می گیرم و می گویم من را آقای م معرفی نموده و محافظ شخصی می خواهم. خانمی که تلفن را برداشته می پرسد: برای خودتان؟ می گویم: بله وضع اقتصادی مان خیلی خوب است و به واسطه شغل پدرم چند وقتی است خیلی تهدید می شوم. چندبار هم اموالم مورد سرقت قرار گرفته است. برای همین فعلا کسی را می خواهم که هر جا می روم مواظبم باشد.

صدای پشت خط می گوید: اتفاقا اگر می خواهید راحت باشید، ما بادیگارد خانم هم داریم. انگار تعجب و ذوقم را از پشت خط متوجه می گردد که خودش با حرارت ادامه می دهد: بادیگارد های خانم ما همگی از ورزشکاران مجرب و نخبه هستند که دوره های مختلف محافظت شخصی دیده اند. نیرو های ما علاوه بر اینکه رزمی کارند و مسلط به اصول دفاع شخصی هستند، با قوانین و مقررات حقوقی، آشنایی کامل دارند، مدیریت بحران بلدند، یاری های اولیه و اطفای حریق می دانند و مهارت های پیشگیری از خطر دارند. برای همین فکر می کنم برای شما که می خواهید یک نفر همواره کنارتان باشد و همه جا همراهی تان کند، گزینه بهتری باشند.

می پرسم هزینه استخدام شان چطور است که پاسخ می دهد: معمولا عرف بر این است که بادیگارد ها ساعتی دستمزد می گیرند. اگر بخواهید محافظان ما را روزانه استخدام کنید، هزینه اش 300 تا 500 هزار تومان می گردد، ماهانه هم از 7 تا 10 میلیون تومان متغیر است.

برای بادیگاردشدن چه ویژگی هایی ضروری است؟

از چشمان عقاب تا پرونده پاک قضایی

صرف دیدن دوره های رزمی و دفاع شخصی برای بادیگاردشدن کافی نیست. بادیگارد ها باید یکسری ویژگی های فیزیکی هم داشته باشند که قد بلند، اندام ورزیده و چشمان تیز ازجمله آنهاست. این اطلاعاتی است که در تماس با چند مرکز تشریفات، مراقبت و همراهی به آن دست یافتیم. در تماس با این مراکز خودمان را مدیر برنامه های یک بادیگارد جا زدیم و پرسیدیم برای استخدام چه شرایطی دارند. پاسخ این مراکز تقریبا یکسان بود. همه آن ها متفق القول بودند که بادیگارد باید بالای 180 سانتی متر قد و بالای 100 کیلوگرم وزن داشته باشد. داشتن چشمان 10 از 10 و سن بالای 26 سال هم از دیگر شرایط استخدام بادیگارد ها به حساب می آید. برخی از این شرکت ها معیار های دیگری هم برای استخدام دارند؛ ازجمله اینکه بادیگارد باید از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشد، بتواند 5 تا 10 ساعت بی وقفه کار کند و هنر های رزمی و دفاع شخصی را بداند. بیشترشان هم قوانین سفت و سختی برای استخدام بادیگارد ها می گذارند؛ عدم سوءپیشینه، عدم اعتیاد و عدم مسائل فردی و اجتماعی در محل سکونت از دیگر ملزومات بادیگاردشدن است.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 600

به "چند می گیری مراقبم باشی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند می گیری مراقبم باشی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید