چرا حکم خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه اجرایی نمی شود؟

به گزارش ایران 20 دانلود، معدن سنگ مرمر قزل قیه در شهر سریش آباد کردستان واقع شده و با توجه به اینکه تخلفاتی در جریان واگذاری آن اجرا شده، قرار است بهره بردار این معدن خلع ید شود.

چرا حکم خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه اجرایی نمی شود؟

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، هانا چراغی؛* معدن قزل قیه یکی از معادن مرغوب سنگ مرمر است که در شهر سریش آباد استان کردستان واقع شده و با اینکه بهترین و گران قیمت ترین نوع سنگ (سنگ طلا) از آن استخراج می شود، مردم این شهر سهمی از منابع معدنی نداشته و در محرومیت به سر می برند.

عدم اختصاص سود حاصل از استخراج و صادرات مواد این معدن موج اعتراضات مردمی را در پی داشته و بیش از 10 سال است که مردم پیگیر کوتاه شدن دست عده ای خاص از این معدن هستند اما پیگیری های آنان تا به امروز نتیجه ای قطعی به دنبال نداشته چرا که محسن زارعی (بهره بردار معدن قزل قیه) در زمان کشف سنگ های مرمر در این معدن، توانسته مجوز های قانونی برای برداشت را اخذ کند اما مدتی بعد از فعالیتش، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مدعی می شود که مالک زمین های این معدن است و کشمکش هایی بین بهره بردار و ستاد اجرایی پیش می آید.

بیشتر بخوانید:

  • ماجرای خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه به کجا رسید؟

در نهایت، ستاد اجرایی تصمیم می گیرد معدن را از زارعی پس بگیرد، اما از اختیارات قانونی برخوردار نیست چرا که بر اساس قانون معادن، ستاد اجرایی فقط به عنوان صاحب زمین معدن می تواند اجاره بهای زمین را دریافت کند و نسبت به آنچه در زیر زمین است هیچ حقی ندارد. همین مسئله باعث شد که چند سالی دست ستاد اجرایی از معدن کوتاه شود اما در نهایت، ستاد اجرایی توانست با شکایت از فردی که معدن بصورت غیرقانونی به او واگذار شده بود، حکم خلع ید مالک فعلی را از دادگاه بگیرد و قرار بر این شد که معدن طی فرآیندی به مردم واگذار شود.

اظهارات نیکی ملکی درباره آخرین شرایط معدن قزل قیه

حجت نیکی ملکی، روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام در رشته توئیتی به بیان آخرین شرایط معدن قزل قیه پرداخت و نوشت: این معدن بنا بر احکام قضایی صادره و طبق موازین قانونی به ستاد واگذار شده است. در تاریخ 29 مهرماه سال 1399 دکتر مخبر دستوری مبنی بر هبه این معدن به مردم سریش آباد صادر کردند.

نیکی ملکی در ادامه نوشت: به همین دلیل ستاد اقدامات قانونی جهت اخذ حکم و خلع ید معدن مذکور را به عمل آورده و نسبت به واریز وجه به میزان بیش از ده میلیارد تومان به حساب دادگستری اقدام نموده و حکم خلع ید در تاریخ 28 اسفند 1399 صادر شده لکن علیرغم این موضوع اقدامی در جهت خلع ید از سوی استان صورت نپذیرفته است. علیرغم دستور رییس ستاد و تاکیدات قبلی مبنی بر تنظیم صورت جلسه و معرفی مجموعه ای از سوی مقامات استانی مبنی بر واگذاری معدن مذکور جهت انتفاع عموم مردم سریش آباد متاسفانه تا به امروز اقدامی در این خصوص صورت نپذیرفته است.

نیکی ملکی در این رشته توئیت آورده است: امیدواریم تا با تصمیم و اقدام هر چه سریعتر مسئولان ذیربط برای خلع ید و معرفی مجموعه مدنظر هر چه سریعتر مردم سریش آباد از منافع این معدن منتفع گردند.

میلاد گودرزی، فعال رسانه ای هم در توئیتی به اظهارات روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام واکنش نشان داد و نوشت: بیش از یک ماه از صدور رأی خلع ید بهره بردار متخلف معدن قزل قیه میگذره، ستاد اجرایی هم رسما داره می گه میخوایم به مردم هبه کنیم، اما کار در استان قفل شده و بهره بردار هم 3 شیفت مشغول استخراجه. آقایون رئیس دادگستری و استاندار، با این موضع ستاد الان شما در جایگاه متهمید. پاسختون چیه؟

گفتنی است، خبرنگاران همچنان پیگیر مشخص تکلیف شرایط این پرونده و اجرای حکم مربوطه برای خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه است و از مسئولان ذی ربط، انتظار پاسخگویی و شفاف سازی درباره علل تعلل در اجرای حکم دادگاه را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1598

به "چرا حکم خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه اجرایی نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حکم خلع ید مالک متخلف معدن قزل قیه اجرایی نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید