مرمتگران در کاخ گلستان

به گزارش ایران 20 دانلود، بعد از ریزش بخشی از کاشی های یکی از سردرهای خلوت کریمخانی، مرمتگران کاخ گلستان یکی از داربست های مرمتی خود را در این بخش از کاخ نصب نموده اند.

مرمتگران در کاخ گلستان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بر اساس نشانه های موجود در حیاط کاخ گلستان، بازسازیگران سراغِ آسیب های مختلف مجموعه هم رفته اند، به خصوص کاشی های دور تا دور حیاط که هر کدام از جداره های این کاخ جهانی را با طرح های متفاوت از هنر ایرانی پر نموده است.

هر چند در طول سال های گذشته هشدارهایی نسبت به از بین رفتن کاشی های قرارگرفته در حیاط کاخ گلستان مطرح می شد و حتی نوع بازسازی ها در گذشته یکی از ایرادهایی بود که به این بخش از کاخ گلستان وارد می شد، اما به نظر می رسد، مسوولان امروز این کاخ جهانی درصدد رفع کردن این نگرانی از مجموعه هستند.

بر اساس توضیحی که درباره فرایند بازسازی این کاشی ها روی بنر قرارگرفته در نزدیکی شمس العماره نوشته شده، مراحل بازسازی به ترتیب این طور توضیح داده شده است: مستندنگاری، آسیب شناسی، کدگذاری کاشی ها، جداسازی و برداشتن کاشی ها، پاکسازی و جداسازی رسوبات سطحی و نمک زدایی، خشک کردن کاشی ها، تثبیت لعاب های پوسته شده، وصل کاشی های شکسته، اجرای بتونه گچی مناسب جهت بازسازی، نصب کاشی ها روی دیوار، بندکشی کاشی ها، تزریق ملات و استحکام بخشیِ پشت کاشی ها، موزون سازی رنگی نقوش و تثبیت نهایی.

از سوی دیگر در بخش شمال شرقی کاخ گلستان و در کنار شمس العماره کارگاه بازسازیی فعال است که به نظر می رسد در حال آماده سازی شمس العماره برای بازگشایی مجدد است؛ قولی که در طول سال های گذشته چندین بار از سوی متولیان این مجموعه جهانی مطرح شده، اما قدمی برای آن برداشته نشده بود.

آماده سازی در شمال شرقی کاخ گلستان (شمس العماره) برای بازگشایی

همچنین حدف موزاییک های شکسته یا آسیب دیده در سطح حیاط کاخ و قراردادن موزاییک هایی مشابه با گذشته از دیگر اقداماتی است که در این محوطه جهانی صورت گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1150

به "مرمتگران در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمتگران در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید