بزرگ ترین ساختارهای کیهانی در حال چرخشند و ما نمی دانیم چرا

به گزارش ایران 20 دانلود، یک پژوهش تازه نشان می دهد رشته های ساخته شده از کهکشان ها که تا صدها میلیون سال نوری کشیده شده اند و شبکه کیهانی را شکل می دهند، می توانند عظیم ترین اجرام در حال چرخش کیهان باشند.

بزرگ ترین ساختارهای کیهانی در حال چرخشند و ما نمی دانیم چرا

اجرام آسمانی از سیاره ها گرفته تا ستاره ها و کهکشان ها، اغلب می چرخند. اما به گفته نوام لیبسکیند (Noam Libeskind) کیهان شناس مؤسسه لایب نیتس آلمان اغلب کهکشان ها بسیار آهسته می چرخند و بنابراین پژوهشگران تصور می نمایند که این اجرام جایی هستند که چرخش در مقیاس کیهانی انتها می یابد.

اما او و همکارانش در پژوهش های تازه که نتایج آن 14 ژوئن (24 خرداد) در نشریه نیچر استرونومی (Nature Astronomy) منتشر شده، دریافتند که در مقیاسی بسیار بزرگ تر، شاخه های کیهانی یا لوله های بزرگ ساخته شده از کهکشان ها هم ظاهرا حرکت چرخشی دارند.

این حرکت چرخشی مانند یک حفاری بزرگ در دل کیهان است. لیبسکیند گفت: ساختارهای بسیار گسترده ای وجود دارند که کل کهکشان ها در برابر آن ها مانند ذرات گردوغبار هستند. این رشته های بزرگ بسیار بزرگ تر از خوشه های کهکشانی هستند.

تحقیقات قبلی نشان می داد که پس از تولد کیهان با مهبانگ (بیگ بنگ) در حدود 13.8 میلیارد سال پیش، بسیاری از گازهایی که اغلب مواد شناخته شده کیهان را تشکیل می دهند، فرو ریخته و صفحات بزرگی را تشکیل داده اند. سپس این صفحه ها از هم باز شده و رشته های یک شبکه کیهانی گسترده شکل گرفته اند.

دانشمندان با استفاده از داده های نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون (Sloan Digital Sky Survey) بیش از 17000 رشته را آنالیز و سرعت جابه جایی کهکشان های تشکیل دهنده این لوله های غول پیکر را تجزیه وتحلیل کردند. آن ها دریافتند که شیوه حرکت این کهکشان ها بیانگر چرخش آن ها به دور محور مرکز هر رشته است.

سریع ترین چرخشی که دانشمندان برای این کهکشان ها در اطراف محور توخالی این رشته ها دیدند، حدود 360 هزار کیلومتر بر ساعت بود. آن ها در عین حال خاطرنشان کردند که منظور این نیست که همه رشته کیهانی الزاما می چرخند اما به نظر می رسد که رشته های در حال چرخش هم وجود داشته باشند.

پرسش اصلی اینجاست که دلیل چرخش این رشته ها چیست؟ لیبسکیند گفت: انفجار بزرگ (Big Bang) هیچ چرخش اولیه ای به کیهان نداده است و هر چه باعث چرخش این رشته ها می گردد، باید بعدا و در تاریخچه شکل گیری آن ها روی داده باشد.

یک شرح احتمالی برای چرخش رشته های کیهانی این است که همان طور که میدان های گرانشی قدرتمند این رشته ها، گاز، گرد و غبار و مواد دیگر را درون خود جمع می نمایند و در هم فرو می ریزند، نیروهای برشی حاصل ممکن است باعث چرخش این مواد شده باشند.

به گفته لیبسکیند ما واقعا مطمئن نیستیم که چه چیزی می تواند باعث ایجاد گشتاور در این مقیاس بزرگ گردد. بدین ترتیب اکنون دانشمندان قصد دارند برای درک بهتر منشأ چرخش این رشته ها، از شبیه سازی رایانه ای رفتار ماده در بزرگ ترین مقیاس های کیهانی استفاده نمایند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از چرخش رشته های کیهانی

Credit: AIP/A. Khalatyan/J. Fohlmeister

منابع: Space, Futurism

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1673

به "بزرگ ترین ساختارهای کیهانی در حال چرخشند و ما نمی دانیم چرا" امتیاز دهید

429 کاربر به "بزرگ ترین ساختارهای کیهانی در حال چرخشند و ما نمی دانیم چرا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین ساختارهای کیهانی در حال چرخشند و ما نمی دانیم چرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید