سفر های نوروزی محدود می گردد؟

به گزارش ایران 20 دانلود، ستاد کرونا تبلیغ سفر برای نوروز 1400 را ممنوع نموده است، حالا انگشت اتهام به سمت مردم نشانه رفته و هشدار داده شده که اگر سفر های زمستانی شان مخاطره آمیز و پیک چهارم سخت تر شود، ممنوعیت ها و محدودیت ها برای سفر های نوروزی برمی شود.

سفر های نوروزی محدود می گردد؟

به گزارش ایسنا، منع تردد بین شهری از 20 دی ماه برداشته شد. ستاد کرونا خاطرنشان کرد ممنوعیت و جریمه های تردد فقط بین شهر های زرد و نارنجی برقرار است، اما بعد از گذشته یک هفته ستاد کرونا گزارش کرد سفر های مردم به شمال و جنوب کشور نگران نماینده شده است.

علیرضا زالی ـ رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ـ گفت: در روز های گذشته با توجه به حجم گسترده خروجی های تهران و همچنین ورود بیش از 50 هزار نفر به جزیره ای کوچک و مسافرت به شهر های قرمز ممکن است با بازگشت به تهران فرم های جدیدی از بیماری را ببینیم. سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ نیز اظهار کرد: عادی پنداری در شرایطی که سیستم بهداشت و درمان به صورت شبانه روزی نهایت کوشش خود را نموده تا آمار ابتلا و فوتی ها را پایین بیاورد، قطعا دوباره ما را به شرایط خطرناک همه گیری کرونا بازمی گرداند.

علیرضا رئیسی ـ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ـ پس از جلسه روز شنبه این ستاد در 27 دی ماه، نسبت به شرایط استان های مازندران، گیلان و گلستان ابراز نگرانی کرد و گفت که در چند روز گذشته در بعضی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل ها بودیم. مسافرت هایی به جنوب به ویژه قشم انجام شده و مسافرت های زیادی به سمت شمال داشتیم. هشدار بسیار جدی است که اگر رعایت ها ضعیف گردد متاسفانه موج چهارم می تواند اواخر بهمن و اوایل اسفند شکل بگیرد و هر موجی شکل بگیرد برابر 8 تا 10هزار فوت بیشتر است.

معاون وزیر بهداشت تاکید نمود که اگر در منطقه ای اعلام می گردد شرایط کم خطر شده به معنای از بین رفتن ویروس یا ضعیف شدن آن نیست که بار سفر را ببندیم. اگر این اتفاق بیفتد با توجه به این که تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم و ممکن است پیک سهمگینی تکرار گردد، به همین دلیل درخواست می کنیم مردم این هشدار را جدی بگیرند که اگر رعایت نکنیم متاسفانه موج چهارم شکل خواهد گرفت و دوباره محدودیت ها اواخر اسفند و تعطیلات عید نوروز برخواهد گشت.

ایرج حریرچی ـ معاون کل وزیر بهداشت و درمان ـ پر شدن هتل ها و حجم سفر ها را در یک هفته گذشته فاجعه خواند و گفت: میزان تردد خودرو ها در دی ماه نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته فقط 5 درصد کاهش پیدا نموده، انگار که 95 درصد مردم اوضاع را عادی می دانند و به همان میزان در داخل و خارج شهر ها تردد می نمایند.

حدود یک سال است که هشدار می دهند سفر نروید، اما هر بار که محدودیت ها برداشته می گردد حجم سفر های مردم، مسؤولان را شگفت زده می نماید. تکرار این شرایط ناشی از نداشتن استراتژی برای مدیریت سفر و تکیه بر سیاستِ توصیه و هشدار است. در این مدت نیز تنها عامل بازدارنده و یا کنترل سفرها، اعمال تردد فقط برای خودرو ها و جریمه نقدی، تعطیلی مراکز اقامتی و پذیرایی، محدودیت 60 درصدی مسافر برای حمل و نقل عمومی و استعلام بیماران کرونایی بوده که صرف نظر از چگونگی اجرای آن ها، به نظر می رسد بیشتر نقش سوپاپ را داشته تا راه کار، چون به محض برداشته شدن، انفجاری اتفاق افتاده است.

مضاف بر این، از ابتدای کرونا و همزمان با محدود و ممنوع کردن سفر ها این سوال مطرح بود که آیا سیاست تحدید و تعطیلی به تنهایی برای کنترل کرونا و مدیریت سفر در وضع موجود کافی است، آیا نباید نظارت قوی تر گردد، آیا هنوز وقت آن نشده محیط هایی مثل ساحل، ناوگان حمل و نقل، مراکز اقامتی و حتی سایت های توریستی، موزه ها، رستوران ها و سرویس های بهداشتی و نمازخانه های بین راهی برای دوران کرونا تجهیز و محکم تر از گذشته نظارت شوند و آموزش و آگاهی بیشتر گردد؟

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی سفر مدعی است برای مدیریت این شرایط، طرح هایی را که نام های مختلفی هم مثل سفر ایمن، مسؤولانه و یا سالم دارد، به همراه پروتکل هایی برای سفر گردشگران خارجی و داخلی به ستاد ملی کرونا داده، اما ظاهرا موافقتی در پی نداشته که به اجرا درنیامده است.

این وزارتخانه حتی طرح های تشویقی مثل وام 20 میلیون تومانی و سفر قسطی را متوقف نموده است تا مبادا مورد انتقاد بیشتر ستاد کرونا قرار گیرد. کمیته عالی نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی مدیریت کرونا نیز ممنوعیت تبلیغ سفر و مشوق های آن در تمام تعطیلات بویژه نوروز را مصوب نموده است. با این همه، سفر های مردم در حد انتظار کم نشده است. حال به جای آن که شیوه دیگری برای مدیریت سفر ها و نظارت ها در پیش گرفته گردد و یا به الگو های پیروز سایر کشور ها توجه گردد، مثل همواره اخطار به مردم داده شده که اگر سفر های زمستانی شان مخاطره آمیز گردد، محدودیت و ممنوعیت ها برای سفر های نوروزی برگردانده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1434

به "سفر های نوروزی محدود می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر های نوروزی محدود می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید