جولان فالگیرها بر سفره گردشگران همدان

رسم پارک نشینی و بوستان گردی شهروندان همدانی در این روزهای گرم تابستان در کنار بهره مندی گردشگران از این فضای دلنشین و سبز، با جولان رمال ها و فالگیرها به ناخوشی تبدیل شده است.

جولان فالگیرها بر سفره گردشگران همدان

این روزها پارک ها و بوستان های شهر همدان به ویژه در ساعات پایانی شب مملو از دوره گردهایی است که به شکل های مختلف به تامین درآمد برای خود می پردازند.

فارغ از فعالیت همیشگی دستفروشان دوره گرد، جولان متکدیان، رمالان، دعانویسان، خنیاگران و آوازه خوان های دوره گرد و نوازندگان، هیاهوی کاذب را در سطح بوستان ها و پارک های همدان ایجاد نموده است.

تکدی گری، رمالی و دعانویسی از سایر شغل های کاذب به ویژه در ساعات شبانه در بوستان ها اوج گرفته و حتی به سفره مسافران و شهروندان همدانی نیز یورش برده است.

محصول اصلی برای فروش این افراد در واقع زبانشان است و با چرب زبانی و بکار بردن الفاظ محبت آمیز، به جلب رضایت مشتری خود برای دست به جیب شدن می پردازند.

فالت بگیروم، ناز خانم، آقای خوشتیپ فالت بگیرم، فال بگیروم، بختت باز بشه بیشترین عباراتی است که که رمال ها در روبرو با مردم و مسافران حاضر در پارک ها و بوستان ها بکار می برند.

حتی به محض پاسخ منفی از سوی مخاطبان، تقاضای دریافت میوه، غذا و سایر مواد خوراکی را می نمایند که به ناچار و برای رهایی از سماجت آنها، داده می گردد.

بعضی از رمال ها هم با بغل داشتن بچه ای، آن را طعمه قرار داده و خطاب به مردم می گویند حداقل یاریی به این طفل معصوم کنید!

مشاهده های عینی نشان میدهد که بعضی از این رمال ها که به صورت تیمی و گروهی به بوستان ها می روند، با یک کودک و جابجایی آن در بغل یکدیگر، دست به کاسبی با ترفند یاری به طفل معصوم می برند.

اغلب آنها دارای گرداننده ارشد هستند که نسبت به تقسیمشان در سطح پارک و بوستان ها و چرخش های دوره ای برنامه ریزی و اقدام می نمایند.

گویش آنها نیز نشان می دهد که بومی نبوده و اغلب از استان های جنوبی راهی همدان شده اند.

آب و هوای بکر همدان و برخورداری از امکانات اسکان در محیط باز نیز سبب شده تا نگران جا و مکان برای خواب و خوراک نباشند و بارها شاهد هستیم که در مکانهایی که امکان چادر زنی است، اسکان دارند.

آنچه معین است، رمال ها و دعانویس ها این روزها مشکلاتی را برای مردم و مسافران در پارک ها و بوستان های همدان ایجاد نموده اند و هیچ نهادی به ویژه شهرداری اقدام قانونی را صورت نداده است.

جولان رمال ها و دعانویس ها که همگی زن هستند و نوع پوشش آنها حتی از نقطه دور قابل تشخیص است، مشکی پوشانی هستند که تابستان دل انگیز همدان را مخدوش ساخته اند.

انتظار می رود شهرداری همدان اقدام لازم در این زمینه به ویژه در ساعات شب نشینی مردم در بوستان ها را انجام دهد تا آرامش شهروندان و مسافران با چنین صحنه هایی که توام با سماجت و مزاحمت است، مخدوش نگردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 239

به "جولان فالگیرها بر سفره گردشگران همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان فالگیرها بر سفره گردشگران همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید