آرزوی بنیانگذاران جشنواره فیلم رشد برآورده می شود؟

به گزارش ایران 20 دانلود، در نخستین نشست هم اندیشی در آستانه پنجاه سالگی جشنواره فیلم رشد ابراز امیدواری شد: آرزوی بنیان گذاران آن سرانجام برآورده شود و وزارت آموزش و پرورش بتواند خرید و نمایش منظم فیلم های برگزیده رشد را در دستور کار قرار دهد.

آرزوی بنیانگذاران جشنواره فیلم رشد برآورده می شود؟

به گزارش خبرنگاران طبق گزارش رسیده، نخستین نشست هم اندیشی در آستانه پنجاه سالگی جشنواره بین المللی فیلم رشد با حضور جمعی از کارشناسان و همکاران سالهای دور و نزدیک این جشنواره در سالن سینمای موزه سینما آغاز شد.

️در این نشست که به میزبانی ستاد اجرایی چهل ونهمین دوره رشد برگزار می شود، ابتدا وحید گلستان دبیر جشنواره به مهمانان خوش آمد گفت و سپس با تشریح محورهای سه گانه، از لزوم تحول همه جانبه در جشنواره فیلم های آموزشی و تربیتی گفت؛ و سپس احمد وحدت، دبیر یازده دوره جشنواره در سال های پیش از انقلاب را بعنوان نخستین سخنران بر صحنه فراخواند.

احمد وحدت ضمن بیان مستنداتی درباره پایه گذاری این رویداد در 46 سال پیش، به بعضی ویژگی های تاریخی آن نیز اشاره کرد. از جمله یادآور شد که این جشنواره نخستین جشنواره سینمایی آنهم از نوع بین المللی در ایران است، و همچنین واژه پرکاربرد جشنواره برای اولین بار و در دوره ششم این رویداد بجای کلمه انگلیسی فستیوال ساخته شد.

وحدت ضمن بیان خاطراتی از سال های دور برگزاری جشنواره، ابراز امیدواری کرد آرزوی بنیان گذاران آن پایان برآورده شود و وزارت آموزش و پرورش بتواند خرید و نمایش منظم فیلم های برگزیده رشد را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه هم اندیشی در آستانه پنجاه سالگی جشنواره بین المللی فیلم رشد، مهندس محسن چینی فروشان نخستین دبیر این رویداد در سالهای پس از انقلاب با ذکر یاد و نام گروهی از همکاران سالهای دور جشنواره و خاطراتی از دشواری های احیا و برگزاری در آن ایام طی سالهای جنگ، به اهداف نشست امشب پرداخت و جایگاه جشنواره بین المللی فیلم رشد را در بدنه آموزش وپرورش و در سینمای ایران زیر ذره بین قرارداد.

وی با تاکید بر این مهم که وزارت آموزش وپرورش اگر نقشش را درست ایفا کند می تواند فیلم، کتاب، مجله و هر محصول فرهنگی مربوط به دانش آموزان را به اوج برساند، تعدد اهداف جشنواره رشد و مشابهت بخش هایش با سایر جشنواره های تخصصی نظیر جشنواره کودک و نوجوان اصفهان را از جمله دلایل کم دیده شدن آن برشمرد.

دبیران و مسئولان دوره های بیستم تا چهل ونهم جشنواره رشد: جشنواره ای برای کشف یا بایگانی فیلم ها؟

در ادامه نشست هم اندیشی درآستانه پنجاه سالگی جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی و تربیتی رشد، انتقاداتی به روند برگزاری و میزان اثربخشی آن مطرح شد.

دکتر مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی که شاخه برگزارکننده جشنواره در بدنه وزارت آموزش و پرورش است ضمن خوشامدگویی و تشکر از مهمانان، به شدت بر لزوم تجدیدنظر در ساختارهای اجرایی جشنواره رشد تاکید کرد و کارکرد آن را به روندی برای بایگانی شدن فیلم های آموزشی تشبیه نمود.

وی با تاکید بر عزم راسخ معاونت فناوری و شخص خودش بر تغییر این روند، آغاز این سلسله هم اندیشی به فاصله یک سال مانده تا دوره پنجاهم را گواه این عزم دانست و از حضار برای مشارکت فعال در کارگروه های تخصصی سند تحول جشنواره دعوت به عمل آورد.

سخنران بعدی احمد طالبی نژاد منتقد پیشکسوت سینما و سازنده تعدادی از فیلمهای آموزشی بود که مسئولیت برگزاری چند دوره جشنواره رشد در دو دهه قبل را نیز در کارنامه دارد.

وی با استناد به سخنان دکتر فیاضی، به انتقاد شدید از أنچه که بی انگیزگی و بی اهمیت بودن جشنواره نزد مقامات وزارتخانه در سالهای قبل نامید پرداخت و با یادکرد از بهروز صمدی مطلق و رحمت الله محرابی (دبیر جشنواره و مدیر کل دفتر فناوری در دوره بیستم) به تلاش های آنان یرای غلبه بر کاستی های ناشی از فقدان بودجه و اثرات آن در پرستیژ و اثربخشی جشنواره ادای احترام کرد. گفته های تند طالبی نژاد موجب واکنش کلامی تعدادی از حاضران شد که به بخشی از حرف های او اعتراض داشتند.

در ادامه نشست مهدی مسعودشاهی، موسس نخستین و عضو سناد برگزاری بسیاری از جشنواره های سینمایی پس از انقلاب، دشواری های پیش روی ستاد برگزاری یک جشنواره بین المللی مثل رشد در سالهای جنگ را یادآور شد و از اینکه فقدان زیرساختهای نمایش فیلم در مدارس، زحمات برگزارکنندگان جشنواره از دیرباز تاکنون را تحت الشعاع قرار داده ابراز تاسف کرد.

آخرین سخنران هم اندیشی، دکتر احمد جولایی کارشناس پیشکسوت فناوری های آموزشی و دبیر دوره های 37 و 38 جشنواره بود که در سخنانش از پیوند حیاتی آموزش با هنرهای نمایشی گفت و ساخت اولین آمفی تئاترهای ایران در مدارس دارالفنون تهران و مسعودیه بوشهر شاهد مثال آورد. در ادامه، بعضی مثال های وی در توضیح آنچه بی مسما شدن عبارات بین المللی و جشنواره و اداره محفلی رویداد می خواند، مجددا سبب ورود بعضی حضار و سخنرانان قبلی به بحث شد.

محسن چینی فروشان در دقایق پایانی این تضارب آراء را به فال نیک گرفت و ضمن جمع بندی صحبتها از حاضرین خواست تا همین انرژی را به کارگروه های تخصصی ببرند و زمینه های تحول ساختاری جشنواره را فراهم کنند.

اولین نشست هم اندیشی درآستانه پنجاهمین سالگرد جشنواره فیلم رشد، با اعلان سپاس ویژه ستاد اجرایی که توسط وحید گلستان، دبیر امسال این رویداد عنوان شد در ساعت 23 چهارشنبه ششم شهریور به پایان رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 288

به "آرزوی بنیانگذاران جشنواره فیلم رشد برآورده می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرزوی بنیانگذاران جشنواره فیلم رشد برآورده می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید