45 هکتار مراتع و جنگل های استان سمنان در آتش سوخت

به گزارش ایران 20 دانلود، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان از وقوع 17 مورد حریق در عرصه های منابع طبیعی استان اطلاع داد و گفت: سال جاری 45 هکتار مراتع و جنگل در آتش سوخت.

45 هکتار مراتع و جنگل های استان سمنان در آتش سوخت

به گزارش مهر، سرهنگ علیرضا ابوطالبی ضمن بیان این که طی شش ماهه نخست امسال 17 مورد حریق در عرصه های منابع طبیعی استان سمنان به وقوع پیوست، گفت: به صورت کلی 45 هکتار اراضی منابع طبیعی و جنگل های استان طعمه حریق شد.

وی ضمن بیان این که تنها در یک مورد آتش سوزی نی زار شهرستان سرخه 11 هکتار اراضی ملی منابع طبیعی دچار حریق شد، اضافه نمود: انسان عامل 95 درصد حریق های انجام شده بوده که در اثر ناآگاهی و ندانستن اثرات سوء آن رخ داده است لذا آموزش جوامع بومی در دستور کار قرار گرفته است.

  • احداث 5 پایگاه مردمی اطفای حریق در دستور کار

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان گفت: 32 روستای هدف در مناطق بحرانی استان شناسایی شده است. با دهیاری ها و شوراهای اسلامی تفاهم نامه برقرار و آن ها را مجاب به تجهیز بعضی وسایل اولیه اطفای حریق کردیم تا در صورت مشاهده حریق تا رسیدن نیروهای منابع طبیعی بتوانند از گسترش آتش به دیگر نقاط پیشگیری نمایند.

امسال پایگاه اطفای حریق در شهر مجن شاهرود راه اندازی شد. با توجه به این که مشارکت های مردمی می تواند در اطفای حریق مؤثر باشد لذا پنج پایگاه دیگر مردمی نیز در کل استان سمنان در حال آماده سازی است.

وی با بیان این که بیشترین آتش سوزی عرصه منابع طبیعی در حوزه مرتع بود و درختان جنگلی خوشبختانه چندان آسیب ندیدند، اضافه نمود: تجهیز تمام روستاهای نقاط بحرانی به وسایل پیشرفته قطعاً نیازمند اعتبارات بسیار زیاد استانی و ملی است اما با این حال کوشش شد تا با امکانات موجود و آموزش و اطلاع رسانی به مردم نقش مؤثر در کاهش آتش سوزی ها ایفا کنیم.

  • دستگیری 34 قاچاقچی چوب

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان گفت: طی شش ماهه امسال 18 هزار کیلوگرم تاغ، چهار تن چوب جنگلی و سه تن چوب گز در کل استان کشف شده است. در این راستا 34 نفر دستگیر و 29 خودرو توقیف شد که قطعاً حفاظت از این عرصه بسیار وسیع بیش از 9.7 میلیون هکتاری استان سمنان نیازمند همراهی و همکاری جوامع بومی و محلی است.

ابوطالبی با بیان این که مجوز استخدامی قرقبان و جنگلبان در استان اعلام نشده است، توضیح داد: عرصه وسیع و کمبود 280 محیط بان با توجه به نرم کشوری یک نفر به ازای 30 هزار هکتار از جمله چالش های پیش رو منابع طبیعی استان سمنان به شمار می رود.

وی اضافه نمود: علیرغم همه مشکلاتی که عنوان شد با همین وضعیت توانستیم بهترین حفاظت را از عرصه های منابع طبیعی داشته باشیم و یگان حفاظت با گشت های مشترک و همکاری با قضات این عرصه وسیع را زیر نظر داشته و اجازه هیچ گونه بهره برداری را به قاچاقچیان چوب نمی دهد.

  • برطرف تصرف 80 هکتار عرصه منابع طبیعی

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان گفت: طی شش ماهه اول امسال از 80 هکتار اراضی منابع طبیعی برطرف تصرف صورت گرفت. به محض آن که متوجه شدیم تجاوزی به عرصه منابع طبیعی انجام شده بلافاصله یگان حفاظت در آنجا ورود داشته است.

ابوطالبی گفت: بسیاری از ساخت و سازها در عرصه منابع طبیعی سالیان قبل رخ داده است. با موارد جدید دخل و تصرف اراضی منابع طبیعی به شدت برخورد می گردد کما این که این میزان نیز بازپس گیری و پرونده قضایی آن ها در جریان است.

وی ضمن بیان این که سه حوزه قاچاق محصولات مرتعی و چوب، حریق و تصرفات در اولویت کاری منابع طبیعی قرار گرفته است، گفت: از هم استانی ها انتظار می رود هرگونه تخلف در حوزه منابع طبیعی را حتماً با شماره 1504 به یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری اطلاع دهند تا موضوع رسیدگی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 415

به "45 هکتار مراتع و جنگل های استان سمنان در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "45 هکتار مراتع و جنگل های استان سمنان در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید