پارک جمشیدیه ، بوستانی از جنس سنگ در شمال تهران

به گزارش ایران 20 دانلود، بسیاری از افراد هستد که در هنگام تعطیلات به دنبال مکانی بکر برای گذراندن ساعاتی در دل طبیعت هستند. چنان چه این مکان در نزدیکی و یا حتی در دل شهر خود باشد، این تفریح را لذت بخش تر می نماید و از خستگی راه آن می کاهد. هر شهری معمولا طبیعت هایی دنج را در دل خود جای داده است؛ حال این طبیعت چه از دیرباز در تهران بوده و یا به تازگی تأسیس شده است. اگر در شهر تهران زندگی می کنید و به دنبال طبیعتی خاص برای گشت و گذار و تفریح می گشت، پارک ها و بوستان های بسیاری را در پیش روی خود خواهید یافت که هر کدام جاذبه ها و زیبایی های خاص خود را دارند. در این مقاله پارک جمشیدیه در تهران و یکی از قدیمی ترین پارک های استان تهران را توصیف خواهیم کرد که مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. نام این پارک جمشیدیه است و موقعیت آن در قسمت شمالی استان تهران به ثبت رسیده است. با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید تا از پارک جمشیدیه تهران اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

پارک جمشیدیه ، بوستانی از جنس سنگ در شمال تهران

1) موقعیت جغرافیایی پارک جمشیدیه در تهران

اگر بخواهیم در خصوص مکانی مطلب ارائه دهیم، بهتر است تا در ابتدا موقعیت این مکان را در شهر یا روی نقشه توضیح دهیم تا با قوه تخیل قوی تری به تصور ادامه مطالب بپردازیم. در خصوص پارک جمشیدیه در تهران می توان گفت که در اصل پارک جمشیدیه تهران از دسته بوستان هایی است که در بخش شمالی تهران واقع شده است. به طور دقیق تر می توان ادعا کرد که اگر خیابان شهید باهنر را تا سرانجام امتداد دهیم این پارک در روبه روی ما ظاهر خواهد شد. به عبارت دیگر محله نیاوران در تهران این بوستان را در دل خود جای داده است. جهات اصلی این پارک یعنی شمال و جنوب و شرق و غرب آن هر یک به مکانی دیگر برخورد خواهند کرد که به این صورت است: از شمال به کوهی به نام قله کلک چال، از جنوب به باغی به نام دولو، از غرب به جاده کلک چال و از شرق به خیابان جمشیدیه در تهران.

2) نگاهی اجمالی بر این بوستان

بد نیست تا قبل از این که به طور کامل به توضیح جای جای پارک جمشیدیه تهران بپردازیم نگاهی کوتاه بر آن داشته باشیم. وسعت این بوستان در تهران تقریبا 10 هکتار گزارش شده است. برای وارد شدن به این بوستان زیبا از 4 ورودی بنا بر سلیقه خود می توانید بهره ببرید. اگر بخواهیم ارتفاع در ورودی اول را نسبت به سطح دریا بسنجیم، عددی بالغ بر 1820 متر به دست خواهد آمد. اکثر افرادی که از شهرستان و یا حتی کشورهای دیگر به شهر تهران سفر می نمایند و از مردم تهران آدرس بوستان های خوب و بکر را درخواست می نمایند، اکثر افراد در ابتدا پارک ملت و پس از آن پارک جمشیدیه تهران را پیشنهاد خواهند کرد. هنگامی که در این پارک قدیمی تهران قدم بزنید، بدون شک زیبایی این بوستان چشمان شما را مسحور خود خواهد نمود. این زیبایی ها و نماها و ساختار، تراوشات ذهن فردی به نام کامران دیبا است که امروزه در واقعیت هر فردی را مجذوب خود می نماید. همان طور که می دانید این بوستان سنگی زیبا در بخش های شمالی پایتخت قرار گرفته است و از نقاطی است که در نزدیک ترین قسمت ها به کوه به شمار می رود. با توجه به این نکته امری منطقی است که پارک جمشیدیه تهران از نقاطی باشد که اولین میزبان باران و برف در پایتخت باشد. در فصل زمستان این بوستان سنگی با پذیرش برف و باران در طبیعت رویایی خود چشم انداز زیبایی را با جامه سفید در پیش روی چشمان شما قرار خواهد داد. از جمله مواردی که شهرت و زیبایی این پارک را در پایتخت چند برابر نموده است، آبشار مصنوعی و حوض چشمگیری است که در آن قرار گرفته است. اگر به عکاسی و چشم انداز های رویایی علاقه مندید، خود را به بخش های بالایی این پارک سنگی برسانید تا با تصویری افسانه ای از پایتخت رو به رو شوید.

3) راه رسیدن به پارک جمشیدیه

برای رسیدن به این بوستان سنگی و قدیمی در تهران و خلق خاطراتی خوش از یک پارک متفاوت از چندین راه می توانید بهره ببرید که به سلیقه شما بستگی دارد. اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید، می توانید به راحتی با استفاده از مترو و یا بی آر تی خود را به میدان تجریش برسانید. اگر از مترو استفاده کردید، باید سوار قطارهای خط یک شوید و اگر از بی آر تی یاری گرفتید، بی آر تی هایی که در خط راه آهن-تجریش رفت و آمد می نمایند به دردتان خواهد خورد. البته ناگفته نماند چنان چه هوادار وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و بی آر تی نبودید، تاکسی هایی که در سطح شهر شما را به این میدان می رسانند، نیز در گزینه های انتخابی شما قرار خواهند گرفت. پس از رسیدن به میدان تجریش، به میدانی به نام میدان قدس رفته و سوار تاکسی هایی شوید که مقصدشان پارک جمشیدیه تهران است. نکته ای دیگر در رسیدن به این پارک این است که اگر در خیابان نیاوران هستید و قصد رفتن به این بوستان سنگی در پایتخت را کردید، به وسیله دو خیابان به نام های فیضیه و امیدوار این خواسته شما برآورده خواهد شد.

4) جاذبه های گردشگری و دیدنی در دل بوستان جمشیدیه

این پارک سنگی و زیبا در پایتخت مکان های دیدنی بسیاری را در آغوش خود جای داده است که هر کدام به نحوی می تواند در تفریح در این پارک زیبا سهم زیادی را از آن خود کند. با ما همراه باشید تا در ادامه تفرجگاه ها و دیدنی های پارک جمشیدیه تهران را برای شما توضیح دهیم تا هنگام رفتن به این بوستان آشنایی کامل از جای جای آن داشته باشید. با رسیدن به این پارک قدیمی و متفاوت در دل تهران یکی از چشمگیرترین مواردی که در بدو ورود به آن برخورد خواهید کرد، راه هایی است که جامه ای از جنس سنگ فرش را بر تن خود نموده اند و با آغوش باز پذیرای شما است. هنگامی که وارد این پوشش سنگی بوستان می شوید، درختانی که با قامت بلند خود تم اطراف این فضای بکر را تشکیل داده اند آماده استقبال از شما خواهند بود.

آبشار و دریاچه رویایی پارک جمشیدیه در تهران

هنگامی که در دل این بوستان پر شور و نشاط قدم بزنید، یکی از مواردی که چشمان شما را مسحور خود خواهد نمود، وجود آب هایی است که در هر گوشه از این پارک به نحوی زیبایی خود را به رخ طبیعت می کشند. اگر به دریاچه این پارک مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که تمام آب هایی که در گوشه کنار این پارک به چشمتان خورده است، زیبایی جادویی خود را به این دریاچه هدیه نموده اند و این دریاچه را مأمن زیبایی ها در آغوش بوستان جمشیدیه نموده اند. ناگفته نماند که در کنار این دریاچه دلنشین و خاطره ساز آبشاری نیز در رو به رو چشمان شما قرار خواهد گرفت که این آبشار از تجمع آب هایی است که در سطر های بالاتر به توضیح آن پرداختیم.

پس از کمی قدم زدن در کنار طبیعت سرسبز و آبی این پارک در تهران، برای استراحت و نشستن جایی بهتر از نیمکت هایی که در کنار آب تعبیه شده اند نیست. با نشستن بر روی این جایگاه و نیمکت ها چشم اندازی در پیش روی شما قرار خواهد گرفت که حس عجیبی را منتقل می نماید. این منظره خالق بسیار ماهری در خلق خاطرات تهران گردی است. گذراندن دقایقی در کنار صدای آب و پرندگان شناور در آب از معدود لحظاتی است که حس آرامش را به هر آدمی هدیه می نماید.

مجسمه ها و جانوران موجود در بوستان جمشیدیه

یکی از شاخصه های اصلی در شناخت و نشانی دادن از این پارک در تهران، مجسمه ها و تندیس هایی است که از جنس سنگ بوده و یکی پس از دیگری در رقابت برای نشان دادن زیبایی های خود برخاسته است. این مجسمه ها و تندیس ها در اصل تخته سنگ هایی بوده اند که توسط نیروهای انسانی شکل اولیه خود را از دست داده و به شکل امروزی خود تبدیل شده اند که هر کدام به نحوی نمایانگر جانوری است. این تخته سنگ های زیبا به قدری زیاد و جالب است که به شکل یک باغ وحش از جنس سنگ در آمده اند. برای رسیدن به این باغ وحش باید 600 پله را بالا رفت تا این فضای زیبا در رو به رو چشمان شما ظاهر شود. اگر به این پارک رفته باشید، این نکته را می دانید که در کنار این مجسمه های حیوانات، مجسمه های دیگری نیز به چشم خواهند خورد که نگاه کردن به هریک از آن ها ما را در حال و هوای خاص خود فرو می برد که این حال و هوا می تواند عرفانی و فرهنگی و... باشد. پس قدم زدن در دل چنین پارک متفاوتی در تهران می تواند دفترچه خاطرات تهران گردی شما را جانی دوباره بخشد.

بوستانی به نام فردوسی در دل پارک جمشیدیه تهران

با خواندن این تیتر احتمالا به این فکر فرو رفته اید که در صدد توضیح بوستانی دیگر بر آمده ایم که خارج از پارک جمشیدیه تهران و در فضایی دیگر است. اگر چنین فکری به ذهنتان خطور نموده است باید گفت که سخت در اشتباه هستید!! چرا که این بوستان خود را در دل پارک جمشیدیه جای داده است و بر مهارت آن در خلق تجارب و خاطرات جاودانه افزوده است. در خصوص ساخت این بوستان می توان گفت که این فضای سرسبز طی 2 بار بازسازی که بر روی پارک جمشیدیه در تهران انجام گرفته است پا به دنیای واقعیت گذاشته و احداث شده است. قدمت و سال احداث این بوستان به سال های 1374 تا 1375 باز می شود. وسعت این بوستان زیبا 600 هکتار به ثبت رسیده که این مساحت بر بزرگی پارک جمشیدیه در تهران تأثیر به سزایی داشته است. در خصوص فضا و شکل این باغ باید گفت که علاقه مندان به گل وگیاه می توانند با قدم زدن در دل بوستان فردوسی به این علاقه خود پاسخ خوب و کاملی بدهند؛ چرا که وجود تم متشکل از گل و گیاه روح بخش این مکان است. اگر به این پارک در تهران مراجعه کردید، حتما از این بوستان باطراوت نیز دیدن کنید تا با معنی واقعی از طراوت و سرسبزی آشنا شوید.

کوهنوردی در پارک جمشیدیه

یکی از ویژگی های پارک جمشیدیه در تهران که امروزه با آمدن نام این پارک این ویژگی نیز خود به خود در ذهن افرادی که این بوستان را از نزدیک دیده اند خطور می نماید، پیاده روی و کوهنوردی است. در خصوص این دو توضیحات بسیاری وجود دارد که در این قسمت به توضیح مختصری از هر یک می پردازیم. در خصوص پیاده روی در فضای این پارک باید گفت که زمین و پیچ و خم های موجود در این بوستان به قدری زیبا و متمایز از دیگر بوستان های تهران است که هر آدمی را با هر سنی به قدم زدن و پیاده روی در آغوش خود تحریک می نماید. اگر در رفتن به پارک فقط برای حضور در یک زمین بازی برای بچه ها مراجعه می کنید، این پارک گزینه خوبی نخواهد بود؛ چرا که زمین بازی در این بوستان رویایی در تهران به چشم نمی خورد. به جای این زمین بازی شما شاهد تم افسانه ای از گل و گیاهان و تندیس های مختلف سنگی خواهید بود که همه این موارد دست به دست یکدیگر داده اند تا فضا را برای پیاده روی خاص و متفاوت نمایند. در خصوص کوهنوردی هم می توان با بردن نام کوه های شمالی پایتخت و کلک چال کل ماجرا و تفریح را فهمید. افرادی که کوهنوردی و گذراندن ساعاتی از روز تعطیل خود در دل ارتفاعات علاقه دارند، این پارک در تهران در اصل آغاز راستا کوهنوردی خواهد بود. پناهگاهی به نام کلک چال برای آغاز این تفریح به چشم می خورد که کوهنوردان همواره در صحنه همسبتگی در اجتماع را در این مکان به خوبی حس خواهند کرد. با رفتن به این پناهگاه سنگ بنایی توجه شما را به خود جلب خواهد نمود که سال احداث و نصب این سنگ بنا درست به زمان بعد از کودتای 28 مرداد باز می شود که به سال 1332 مربوط می شود. از آن موقع تا امروزه این سنگ بنا در میان مردم فریبندگی می نماید و شهرت خاصی را از آن خود نموده است. یکی از نکاتی که در خصوص این برج باید گوش زد کرد این است که امروزه بنا بر دلایلی ورود به آن امکان پذیر نیست و فقط باید آن را از بیرون نگاه کرد. چنان چه به آگاهی از اسامی سازندگان این بنا علاقه مندید، با رفتن به نزدیک ترین فاصله از این برج این نام ها در پیش روی چشمان شما قرار خواهند گرفت. این دو تفریح را در پارک جمشیدیه و ارتفاعات اطراف این بوستان از دست ندهید.

آلاچیق های جمشیدیه

یکی از تفریحاتی که در رگ و خون ایرانیان جریان دارد و هواداران بسیاری را به خود اختصاص داده است، نشستن در آلاچیق یا فضای سبز یک پارک و بوستان بکر است. پارک جمشیدیه مکان مناسبی برای آفرینش خاطرات این چنینی است. آلاچیق های زیبایی که در بوستان جمشیدیه در تهران به چشم می خورد انسان را وا می دارد تا حداقل یک وعده از غذای خود را اعم از شام و یا نهار را در دل این طبیعت آرامش بخش میل کند و با گوش روح خود، پای حرف ها و درد دل های طبیعت بنشیند.

کافه گردی در دل بوستان جمشیدیه در تهران

بعد از یک پیاده روی مفصل و بازدید از آبشار، دریاچه و تندیس های سنگی در این پارک، وقت آن رسیده است که کمی استراحت کنید. چه چیز بهتر از این که استراحت در یک رستوران و یا یک کافه ای باشد که چشم انداز آن را ارتفاعات تهران و درختان این بوستان زیبا تشکیل داده اند. رستوران هایی در آغوش این بوستان خود را جای داده اند که در هر یک از آن ها غذایی خوشمزه و ویژه از یکی از شهرهای ایران را خواهیم یافت؛ اعم از غذاهای ترکی و کردی و سنتی و مدرن و... !! گذراندن ساعتی از تفریح در این پارک در این رستوران و کافه ها به قدری جالب و متفاوت خواهد بود که رفتن به آن ها از واجبات گردش در این بوستان در تهران به شمار می رود.

امکانات موجود در پارک جمشیدیه در تهران

هر مکانی که از شهرت عام و خاص در میان مردم برخوردار باشد، امری طبیعی است که برای سهولت گردش و تفریح مردم امکانات و مکان های مورد احتیاج تعبیه شود. این پارک نیز که از علاقه مندی های مردم تهران است و همه روزه پذیرای عده زیادی از بومیان و گردشگران است، امکانات بسیاری را در خود جای داده است که وجود چنین امکاناتی بر شهرت و محبوبیت آن افزوده است. این امکانات عبارت اند از: رستوران، سالن آمفی تئاتر، سطل زباله، نیمکت، آب نما، سرویس بهداشتی، آلاچیق، جنگل و تیرهایی جهت روشنایی در شب که تعداد این تیر ها به 175 عدد می رسد. همواره گشت و گذار تفریح نباید خارج از کشور و یا حتی شهر باشد. گاهی کمی پیاده وری و یا حتی صرف ناهاری در دل طبیعتی بکر می تواند آخر هفته خوبی را بسازد. شهر تهران مملوء از بوستان هایی است که هر یک با داشتن چشم انداز و امکانات خاص خود شهرت ویژه را در بین مردم از آن خود نموده اند. پارک جمشیدیه از دسته بوستان هایی است که با هوای دلچسب و منظره رویایی خود می تواند نقش بسزایی در کسب آرامش و کاهش خستگی در آدمی داشته باشید. اگر در تهران زندگی می کنید و یا به تهران سفر نموده اید، گذراندن ساعاتی در این بوستان را از دست ندهید.

برای کسب اطلاعات بیش تر درباره پارک جمشیدیه و ابعاد و زوایا آن به سفرزون سر بزنید.

منبع: همگردی
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 459

به "پارک جمشیدیه ، بوستانی از جنس سنگ در شمال تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک جمشیدیه ، بوستانی از جنس سنگ در شمال تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید