هیأت منطقه کردستان برای مذاکره درباره کابینه جدید وارد بغداد شد

به گزارش ایران 20 دانلود، یک هیأت عالی رتبه از منطقه کردستان عراق، امروز به منظور رایزنی درباره چند پرونده از جمله ترکیب کابینه جدید عراق وارد بغداد شد.

هیأت منطقه کردستان برای مذاکره درباره کابینه جدید وارد بغداد شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک منبع مطلع سیاسی از ورود هیأت مذاکره کننده منطقه کردستان به بغداد اطلاع داد.

وی در گفت وگو با بغداد الیوم توضیح داد: شیخ جناب وزیر دارایی در دولت منطقه کردستان در رأس این هیأت، امروز (یک شنبه - 19 آوریل) وارد بغداد شد تا با مقامات سیاسی کشور درباره پرونده های تشکیل دولت جدید، بودجه، صادرات نفت و..رایزنی کند.

بر اساس این گزارش، داره رشید وزیر برنامه ریزی، خالد شوانی وزیر امور منطقه کردستان، امید صباح رئیس دفتر هیأت دولت از دیگر اعضای این هیأت مذاکره کننده کُرد هستند.

شبکه المیادین لبنانی نیز بیان کرد که هیأت منطقه کردستان در این دور از مذاکرات با بغداد همچنان بر شروط خود که طی مذاکره در زمان تشکیل دولت عادل عبدالمهدی طرح نموده بود، باقی خواهد ماند و با دولت درباره استحقاقات اقتصادی خود و مسأله کاهش فراوری نفت گفت وگو خواهد نمود.

دیار برواری عضو فراکسیون حزب دموکرات کردستان، دیروز درباره سهم کُردها در دولت جدید عراق گفته بود که 3 تا 4 کرسی وزراتی به کُردها خواهد رسید.

وی اضافه کرد: تعداد کرسی های وزارتی که به کُردها خواهد رسید، اهمیت ندارد بلکه شرط اساسی ما این است که انتخاب این وزرا با موافقت و رضایت منطقه کردستان صورت گیرد.

فیان صبری رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دموکرات کردستان عراق نیز پیش تر درباره مهمترین پرونده هایی که هیأت منطقه کردستان در بغداد پیگیری خواهد نمود، گفته بود: احزاب کردستان آماده حل مسائل نفتی با دولت مرکزی هستند و منطقه کردستان به هر توافق نفتی امضا شده از سوی دولت فدرال، پایبند است و هیأت منطقه کردستان در سفر امروز به بغداد بر روی مضمون توافق با سازمان اوپک متمرکز خواهد شد.

صبری اضافه کرد: همه بر ضرورت حل اختلافات میان اربیل و بغداد بر اساس قانون اساسی توافق دارند و تفاهم هایی درباره دو پرونده نفت و بودجه میان دو طرف حاصل شده است.

وی درباره موضع نمودها در قبال ترکیب کابینه مصطفی الکاظمی نیز گفت: احزاب سیاسی منطقه کردستان یک تیم مشورتی برای توافق بر سر اسامی وزرای پیشنهادی به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه تشکیل داده اند.

بغداد و اربیل مدتهاست که بر سر پرونده نفت با یکدیگر اختلاف دارند و منطقه کردستان از سال 2013 با وجود مخالفت بغداد، اقدام به صادرات نفت خام به وسیله ترکیه کرد که با واکنش دولت مرکزی و قطع حقوق کارمندان این منطقه و کاهش سهم اربیل در بودجه دولت مرکزی همراه شد.

انتها پس از مذاکرات متعدد و پراکنده میان دو طرف در قانون بودجه 2019، دولت مرکزی عراق متعهد شد در قبال دریافت روزانه 250 هزار بشکه نفت منطقه کردستان، حقوق کارمندان را پرداخت کند اما عادل عبدالمهدی به صراحت بیان کرد که کردستان حتی یک قطره نفت هم به دولت مرکزی تحویل نداده است.

نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان در 20 ژوئن گذشته، به بغداد سفر کرد و پس از ملاقات با عبدالمهدی از تشکیل یک کمیته مشترک برای تنظیم فهرستی از مواد اختلاف اربیل و بغداد، تدوین راهکاری برای مذاکرات و حل اختلافات براساس قانون اساسی اطلاع داد.

وی اذعان داشت: مسئله پرداخت 250 هزار بشکه نفت نیست، بلکه مشکل این است که قطع سهم منطقه کردستان از بودجه از سال 2014 باعث شده که اربیل بدهی های زیادی داشته باشد.

در آذرماه گذشته نیز یک هیأت از منطقه کردستان در چارچوب برطرف اختلافات میان دو طرف به بغداد سفر کرد و با مقامات دولت فدرال رایزنی کرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 967

به "هیأت منطقه کردستان برای مذاکره درباره کابینه جدید وارد بغداد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیأت منطقه کردستان برای مذاکره درباره کابینه جدید وارد بغداد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید