عملیات استفانی؛ روایت یک جاسوس در لباس بازرس

به گزارش ایران 20 دانلود، یکی از بازرسان قبلی سازمان ملل به توضیح عملیاتی پرداخته که در آن یک برنامه سازمان ملل متحد برای بازرسی در عراق به انحراف کشیده شده و به عنوان ابزار جاسوسی مورد استفاده قرار گرفته است.

عملیات استفانی؛ روایت یک جاسوس در لباس بازرس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کتاب داستان ناگفته عراق روایت تکان دهنده اسکات ریتر بازرس ارشد کمیسیون ویژه سازمان ملل موسوم به آنسکام از واقعیت هایی درباره جاسوسی هایی است که از عراق در لفافه بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی به عمل آمده است.

این کمیسیون، سال 1991، بعد از جنگ خلیج فارس با صدور قطعنامه 687 تشکیل شد و وظیفه آن نظارت بر خلع سلاح عراق از جنگ افرازهای کشتار جمعی و موشک های بالستیک بود. آنسکام به بازرس های سازمان ملل آزادی های بدون محدودیتی برای تردد در عراق و بازرسی از برنامه های تسلیحاتی این کشور اعطا می کرد.

اما پای اسکات ریتر هنگامی به ماجرا باز شد که معین شد جاسوس های آمریکایی پیروز شده اند در عملیاتی موسوم به استفانی یک دستگاه شنود بزرگ و پیشرفته به همین نام (استفانی) را به بغداد قاچاق نموده و در دفتر کار او نگه داری نمایند. اسکات ریتر پس از افشای این ماجرا از سمتش استعفا و افشا کرد که واشنگتن مسئولیت راهنمایی کل عملیات استفانی را به عهده داشته است.

ریتر در سال های بعد در کتاب داستان ناگفته عراق و در مصاحبه ها و نوشته های دیگر، فاش نموده که برنامه آنسکام از یک طرف بهانه لازم برای حمله به مواضع عراق در عملیات روباه صحرا (16 دسامبر 1998) را فراهم آورد از طرف دیگر اطلاعات لازم برای انجام این حملات را در اختیار آمریکا و انگلیس قرار داد.

او در نگاهی کلی فاش می نماید که سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی چگونه بیش از آنها نهادی مستقل و بین المللی باشند تحت نفوذ پایتخت کشورهای غربی بوده و اطلاعاتشان را در اختیار آنها قرار می دهند.

مطابق نوشته های ریتر، مهندسان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خودشان را به جای تکنسین های سازمان ملل جا زده و تجهیزاتی را برای جاسوسی از مراکز حساس نظامی و شنود ارتباطات دولت صدام وارد عراق نموده اند.

ریتر در کتاب داستان ناگفته عراق می نویسد: به عنوان کسی که نقش مهمی در انجام بازرسی های تسلیحاتی در شوروی سابق ایفا نموده بود چیزهایی راجع به انواع تسلیحات می دانستم. اما با ورودم به آنسکام متوجه شدم که این بار مسأله بیش تر شبیه به جاسوسی است تا کنترل تسلیحات .

او در جای دیگری از کتاب می نویسد: سیا با حمایت اعضای فعال وزارت امور خارجه امریکا مصرانه به دنبال حضور پررنگ در عملیات آنسکام و آژانس انرژی اتمی بود. در وهله اول خشن ترین سربازان ارتش مخفی سیا تحت عنوان سلول طراحی عملیات در فراهم آوری اطلاعات جهت استفاده انسکام وارد عمل شدند. در ظاهر اعلام شد که کارکنان سلول طراحی عملیات کارشناسان وزارت امور خارجه هستند و به جز تعدادی از مأموران امین داخل بدنه ِی آنسکام و تعداد کمی از افسران ارتش امریکا کسی از هویت اصلی یا وابستگی این کارکنان خبر نداشت.

ریچارد باتلر که سرپرستی هیأت بازرسی های آنسکام را در آن موقع به عهده داشت بعد از افشاگری های ریتر در مصاحبه ای با بی بی سی نفوذ دستگاه های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا در این برنامه و کوشش برای استفاده از آنسکام در جهت منافع خودشان را تأیید کرد، هر چند که مدعی شد این اتفاق بدون اطلاع او اتفاق افتاده است.

بازرسان آنسکام در جریان فعال بودن این برنامه از سایت هایی که قبلاً بازرسی شده بود 299 بار و از سایت های قبلاً بازرسی نشده 128 بار بازدید کردند. باتلر در گزارشی که بهانه حمله به عراق شد عنوان نموده بود که از میان این 427 بازدید دولت عراق در 5 مورد از بازدیدها ممانعت به عمل آورد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده شکی وجود ندارد که اقدامات بازرسان آنسکام و همچنین زمان بندی ارائه گزارش باتلر به شورای امنیت طوری به وقت تنظیم شده بود که با جابجایی کشتی ها و هواپیماهای آمریکا هماهنگ باشد.

علاوه بر این، برنامه آنسکام در واقع به عنوان بازوی اطلاعاتی ارتش آمریکا و انگلیس عمل کرد. آن طور که روزنامه لس آنجلس تایمز نوشته پنتاگون از بعد از جنگ خلیج فارس به دنبال جمع اوری اطلاعات برای هدف قرار دادن مواضع عراق بود و پایان توانست از فعالیت هفت ساله برنامه آنسکام نهایت بهره را برای انجام عملیات خود ببرد.

روزنامه وال استریت ژورنال هم در گزارشی در آن موقع گزارش داده بود که برنامه ریزان نظامی آمریکا در سال 1998 در اثر برنامه آنسکام اطلاعات بسیار بیشتری درباره مراکز حساس نظامی عراق داشتند.

نورمن شوارزکوف، ژنرال بازنشسته آمریکایی که فرماندهی آمریکا در جنگ خلیج فارس را به عهده داشت در مصاحبه ای سال 1998 فاش کرد که ارتش عراق در عملیات روباه صحرا کوشش نموده بود به مخفی گاه های صدام هم حمله نموده و او را ترور کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 543

به "عملیات استفانی؛ روایت یک جاسوس در لباس بازرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات استفانی؛ روایت یک جاسوس در لباس بازرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید