صدور کیفرخواست 5 متهم با عنوان جرم سیاسی

به گزارش ایران 20 دانلود، دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای پنج متهم با عنوان جرم سیاسی خبر داد.

صدور کیفرخواست 5 متهم با عنوان جرم سیاسی

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، علی القاصی مهر در نشست شورای عالی مسئولان قضایی اضافه نمود: در اجرای قانون جرم سیاسی و بخشنامه ابلاغی ریاست محترم قوه، برای پنج نفر از متهمان به عنوان جرم سیاسی کیفرخواست صادر و به دادگاه کیفری ارسال شده است.

بنا بر این گزارش، رییس قوه قضاییه نیز ضمن تشکر از دادستان تهران گفت: بر تفکیک جرایم سیاسی از جرایم امنیتی اصرار دارم. هم دادسرا ها هم دادگاه ها بر اجرای قانون و بخشنامه ابلاغی در مورد جرم سیاسی اهتمام داشته باشند.

17 خرداد سال جاری رئیس قوه قضاییه بخشنامه لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم سیاسی به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: نظر به لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم موضوع ماده 2 قانون جرم سیاسی، مصوب بیستم اردیبهشت ماه 1395 مجلس شورای اسلامی و اجتناب از تلقی جرائم موضوع این قانون به عنوان جرم غیرسیاسی و با امعان نظر به ضرورت ایجاد رویه واحد در رسیدگی به جرم سیاسی، لازم است مراجع قضایی به شرح زیر اقدام کنند.

این بخشنامه می افزاید: با توجه به اصل 168 قانون اساسی، دادگاه رسیدگی به جرایمی که مطابق قانون مذکور، سیاسی محسوب می شود، با حضور هیات منصفه و به صورت علنی و برابر مقررات مواد 305 و 352 قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مطبوعات برگزار شود.

براساس این بخشنامه، تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است، دادسرا یا دادگاه مربوط در تشخیص سیاسی بودن اتهام، باید ماهیت جرم، انگیزه و قصد متهم از ارتکاب جرم را مد نظر قرار دهد.

این بخشنامه تاکید می نماید: در مورد پرونده های مطروحه در دادگاه کیفری 2 و انقلاب، هر گاه دادگاه رسیدگی کننده، با بررسی کیفرخواست و مستندات و مطالعه پرونده، جرم ارتکابی را از جرایم مندرج در ماده دو قانون جرم سیاسی تشخیص دهد، پرونده را با قرار عدم صلاحیت به دادگاه کیفری یک مرکز استان محل وقوع جرم و اگر مرتکب از مقامات مذکور در ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری باشد به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال می نماید. در مرحله تجدید نظر، چنانچه دادگاه جرم ارتکابی از ناحیه متهم را سیاسی تشخیص دهد، لکن دادگاه بدوی آن را غیرسیاسی تشخیص داده باشد، جهت رعایت تشریقات قانونی با نقض حکم صادره پرونده را به مرجع صالح ارسال می نماید.

این بخشنامه می افزاید: در جریان تحقیقات و رسیدگی در دادسرا در هر مرحله از آن و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه، متهم می تواند، به غیرسیاسی بودن اتهام خود ایراد کند. مرجع رسیدگی کننده با صدور قرار در این مورد اظهار نظر می نماید. اعتراض به قرار صادره تابع مقررات آیین دادرسی می باشد. در سایر موارد چنانچه متهم به لحاظ سیاسی دانستن اتهام خویش ضمن ارائه دلائل مبنی بر انگیزه و قصد خود به صلاحیت دادگاه ایراد داشته باشد، مطابق قانون آیین دادرسی کیفری عمل خواهد شد.

این بخشنامه اعلام می نماید: هیات منصفه که براساس ماده 36 قانون مطبوعات تشکیل می شود، پس از اعلام ختم رسیدگی توسط دادگاه مطابق قانون مطبوعات وارد شورشده و نسبت به مجرمیت یا بی گناهی متهم اعلام نظر می نماید. ترتیب اظهارنظر هیات منصفه و نحوه صدور رای دادگاه، تابع ماده 43 قانون مطبوعات است.

همچنین تصریح شده است، دادسرا ها و دادگاه ها موظفند در اتهامات و جرایم سیاسی حقوق متهم مندرج در ماده 6 قانون جرم سیاسی را در کلیه مراحل دادرسی و اجرای حکم را رعایت کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1203

به "صدور کیفرخواست 5 متهم با عنوان جرم سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور کیفرخواست 5 متهم با عنوان جرم سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید